Obsah a specifika školení BOZP ve zdravotnictví. Základní osnova pro ambulance, LDN a nemocnice

11. 12. 2018

Chystáte se na sestavení vlastního školení BOZP pro zaměstnance ve svém zdravotnickém zařízení? Nabízíme vám informace o specifikách a obsahu tohoto školení, které je určené pro veškerý personál od lékařů přes zdravotní sestry až po pracovníky úklidu. Inspirujte se zde a začněte se svým prvním návrhem obsahu a osnovy-

Obsah školení ve zdravotnictví

Než se pustíte do sestavování osnovy školení bezpečné práce ve zdravotnictví, měli byste si nejdříve ujasnit, co bude obsahovat základní obecné školení BOZP. Inspiraci se můžete dočíst v článku Jak se připravit na školení BOZP a test znalostí?

Mohlo by se vám hodit: BOZP ve zdravotnictví. Jaké máte povinnosti?

Pokud se jako zaměstnavatel rozhodnete, že své zaměstnance proškolíte vlastními silami, na což máte právo v případě, že zaměstnáváte maximálně 25 zaměstnanců a máte k tomu odpovídající znalosti, nebo až 500 zaměstnanců a jste odborně způsobilý(á) v prevenci rizik, obsah školení BOZP by měl obsahovat informace, které vyplývají z prevence rizik (identifikace a hodnocení rizik). To znamená, že na základě analýzy rizik zjistíte reálná nebezpečí, která hrozí zaměstnancům při výkonu jejich práce. Podle odhalených rizik pak vypracujete osnovu školení, ve kterém informujete zaměstnance, jak jim předcházet. Z toho vyplývá, že téměř každé zdravotnické zařízení bude mít s velkou pravděpodobností vždy své vlastní individuální školení podle toho, jaké používá stroje, nástroje, zařízení, technologie nebo pracovní postupy.

Jak identifikovat a vyhodnotit rizika se dočtete v článku Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích

Ve zdravotnictví však existují základní rizika, která se vyskytují ve většině lékařských provozů od ambulance přes LDN a lékárny až po nemocnice. Při školení lékařů, zdravotních sester a všech ostatních zaměstnanců (pomocný personál, uklízečky, správci budovy apod.) byste tak neměli zapomenout právě na tyto informace. Vyberte si, které jsou pro vás důležité, a začleňte je do školení bezpečnosti práce.

Infekční nemoci - rizika a jejich předcházení

Začleňte do školení BOZP opatření, která budou vaše zaměstnance chránit před rizikem vzniku infekčních nemocí. Informujte pracovníky, že musí:

Práce s kontaminovaným prádlem a OOPP

Poučte zaměstnance nemocnice, jak pracovat s kontaminovanými lůžkovinami, prádlem, obvazovými materiály, ale také s pracovními oděvy, obuví a ostatními ochrannými prostředky. Zopakujte jim, co znamenají pojmy jako je:

Manipulace a nakládání s odpady

Správné nakládání s odpady ve zdravotnictví je pro zamezení rozšíření nemocí zcela zásadní. Připomeňte proto svým zaměstnancům ty nejdůležitější bezpečnostní opatření, jako například:

Práce se sterilizátory

Zopakujte zdravotníkům základní požadavky na bezpečnou práci se sterilizátory. Informujte je například o povinnostech, jako jsou:

Manipulace s dezinfekcí a léky

Zejména zdravotní sestry a zdravotníci by měly být opakovaně upozorňováni na základní pravidla při práci s dezinfekcí, antibiotiky a jinými léky. Opakujte jim proto při každém školení BOZP informace o:

Práce na chirurgickém oddělení

Chirurgická oddělení by měla do obsahu svého školení o bezpečnosti práce zařadit také informace o základních bezpečnostních opatření, které se týkají zejména:

Příjem pacientů

Centrální příjem pacientů je další místo, které je plné rizikových faktorů. Začleňte proto do školení BOZP také poučení o tom:

Úklid a hygiena

Informujte veškerý zdravotnický personál o bezpečnostních požadavcích na úklid a hygienu, zejména pak pracovníky úklidu. Zapojte do školení zaměstnanců otázky týkající se:

Další možnosti obsahu školení

Jak už jsme zmínili na začátku, informace v tomto článku jsou jakýmsi vodítkem pro sestavení školení BOZP pro personál a zaměstnance zdravotnického zařízení. Jedná se o zcela základní obsah, který by se ve školení mohl objevit. Existuje však celá řada dalších důležitých informací, které mohou být do školení individuálně přidány podle potřeby, například:

Školení zaměstnanců zdravotnických zařízení, od lékařů přes zdravotní sestry až po pomocný personál a úklidové pracovníky, je součástí profesních doplňků, které nabízíme v našem e-learningovém školení v aplikaci BOZP-SYSTEM. Nabízíme základní online kurzy se zaměřením pro nemocnice, ambulance a LDN.

Potřebujete vlastní specifické školení BOZP pro své zaměstnance? Ani to není problém. Vyrobíme vám individuální e-learningové školení na míru. Přesně podle vašich potřeb a požadavků.

Mohlo by vás zajímat: BOZP ve zdravotnictví a lékařství - povinnosti, rizika, služby