Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Jak se připravit na školení BOZP a test znalostí?

17. 6. 2016
Zpět

Chystáte se na školení bezpečnosti práce (BOZP) a máte obavy, že vás čeká něco složitého, něco, co byste nemuseli zvládnout? Nemusíte mít žádný strach, protože na školení se můžete vždy předem připravit a navíc se nejedná o vyšší dívčí. V tomto článku si představíme, jak se připravit na školení BOZP pro zaměstnance v našem BOZP-SYSTEMu. Provedeme vás celým přípravným kurzem a připravíme vás na závěrečný test znalostí. Pojďme na to!

Úvodem

Naše školení je koncipováno tak, aby pro vás bylo jednoduché, rychlé, atraktivní, zábavné a zároveň, aby vás co nejlépe připravilo na závěrečný test znalostí, na jehož základě pak obdržíte online certifikát podle všech platných právních předpisů.

“Náš e-learning je efektivnější než školení za účasti uspávače hadů”

Dovolujeme si říct, že naše e-learningové školení je jediné svého druhu v České republice, která na 100% odpovídá platné legislativě. Náš e-learning totiž mimo obecného kurzu, obsahuje také kurz, který je zaměřený na konkrétní provozní činnost (například administrativu, nemocnice, dřevovýrobu, gastronomii a další), což v současnosti u ostatních poskytovatelů e-learningových školení BOZP nenajdete.

Studijní materiály aneb co vás čeká

Pro ukázku přípravy studijních materiálů na certifikovaný test znalostí jsme vybrali Školení BOZP pro zaměstnance.

Důležité: Provedeme vás nejčastějšími otázkami pro úspěšné složení znalostního testu BOZP, ale mějte prosím na paměti, že se jedná pouze o nejčastější otázky a v tomto článku není uvedeno vše, co musíte znát.

Nejdůležitější je vědět

Práva a povinnosti

Každý zaměstnanec musí znát v oblasti BOZP svá práva, ale i povinnosti. Ty jsou uvedeny v § 106 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

Předpisy a normy

Měli byste znát alespoň ty nejzákladnější právní předpisy týkající se oblasti BOZP, mezi které patří:

Péče o bezpečnost svou, ale i ostatních

Bezpečnost práce se netýká jen vás, ale i ostatních. Při práci tak nemyslete jen na svou bezpečnost, ale také na bezpečnost ostatních, kteří jsou kolem vás. I na takovou otázku můžete v testu znalostí narazit.

Preventivní lékařské prohlídky

Práci můžete vykonávat pouze tehdy, když jste zdravotně způsobilý(á). Pokud si myslíte, že váš zdravotní stav by mohl ohrozit vaše zdraví, ale i zdraví ostatních, musíte o tom neprodleně a bezodkladně informovat svého zaměstnavatele.

Musíte znát také odpovědi na tyto otázky

Kdy mám jít na zdravotní prohlídku?
To by měl hlídat váš zaměstnavatel, takže prohlídka proběhne až po jeho výzvě.

Jaké jsou lhůty pro provádění prohlídek?
Lhůty pracovnělékařských prohlídek se provádějí na základě kategorizace práce a nebezpečí, které plyne z vaší pracovní činnosti. Lhůty jsou uvedeny ve vyhlášce č. 79/2013 Sb. Na vyžádání by vám je měl sdělit váš zaměstnavatel.

Kdy mám odevzdat lékařský posudek?
Jakmile obdržíte výsledek lékařské prohlídky, musíte ho ihned odevzdat svému zaměstnavateli.

Mohu si vybrat lékaře?
Pracovnělékařské prohlídky provádí vždy lékař, kterého určí váš zaměstnavatel. Pouze v případě, že spadáte do I. rizikové kategorie práce, může vstupní prohlídku provádět váš ošetřující lékař.

Pracovní úraz

Pokud se vám nebo někomu ve vašem okolí na pracovišti, ale i mimo něj, přihodí pracovní úraz, a to i sebemenšího charakteru (škrábnutí, říznutí, naražení, ...), musíte ho bezodkladně nahlásit svému nadřízenému - vedoucímu zaměstnanci.

Test na alkohol a návykové látky

V případě, že vás nadřízený pracovník či zaměstnavatel vyzve k tomu, abyste se podrobil(a) testu na alkohol nebo jiné návykové látky, musíte souhlasit.

Prevence rizik

Určitě byste měli vědět, co se rozumí pod pojmem prevence rizik a zároveň je umět vyhledávat. S prevencí rizik se v testech BOZP můžete určitě také setkat, proto byste s nimi měli být seznámeni v rámci přípravného školení, ale také prostřednictvím návodů k obsluze apod.

Kategorizace prací

Nezapomeňte, že zaměstnavatel by vás měl seznámit s výsledky kategorizace práce, a to při nástupu do zaměstnání, ale také při periodických školeních BOZP. Pokud se o kategorizace chcete zajímat více, můžete si přečíst § 2 vyhlášky č. 432/2003 Sb. o

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP)

V testech BOZP se pravděpodobně otázkám směřujícím na OOPP nevyhnete. Přečtěte si proto alespoň tyto základní informace.

Měli byste například vědět, že máte právo na jejich poskytnutí, že se poskytují před zahájením práce, že až vám doslouží, tak musíte požadovat nové, že se o ně musíte řádně starat, nebo že musíte svého zaměstnavatele informovat o nedostatečné ochranné funkci.

Bezpečnostní značky

S bezpečnostními značkami se v testech BOZP setkáte téměř určitě, proto byste je měli znát.

První pomoc při zásahu elektřinou

První pomoc při zásahu elektřinou je jedna z nejdůležitějších věcí v oblasti BOZP vůbec. O této problematice byste měli vědět úplně vše, protože v případě závažného pracovního úrazu vašeho kolegy nebude čas na hledání příručky.

Jak vypadají testy BOZP?

Abyste měli představu, jaké asi otázky vás v testu BOZP mohou čekat, podívejte se na obrázek níže. Otázky jsou ale v testech pokaždé jiné, jsou náhodné. Pokud neuděláte test, musíte ho opakovat, přičemž ale dostanete už zase jiné náhodné otázky.

BOZP.cz

Jak se připravit na školení BOZP a test znalostí?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference