Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Efektivní e-learning BOZP vs klasické prezenční školení za účasti uspavače hadů

5. 4. 2016
Zpět

Určitě už jste slyšeli o tom, že existují dvě různé možnosti, jak lze školit zaměstnance v oblasti BOZP. Jedná se o školení formou e-learningu (on-line přes internet) a klasické prezenční školení za účasti lektora. V tomto článku vás uvedeme do obrazu, abyste věděli, v jakých případech je lepší využít e-learning, a v jakých klasické školení. Dále vás seznámíme s tím, jak poznat opravdu kvalitní e-learningové školení, které plně odpovídá legislativě.

Cílem tohoto článku v žádném případě není jakýmkoliv způsobem hanit ani jednu z variant školení. Cílem je seznámit širokou veřejnost s poctivými poskytovateli obou variant a poukázat na on-line řešení, která nevyhovují zákonným požadavkům. Pojďme na to.

Co je lepší? On-line nebo prezenční školení BOZP?

Ani první ani druhé. Ve většině případech je lepší a neoddiskutovatelně efektivnější školit prostřednistvím e-learningu, ale v některých případech je zase vhodnější školit zaměstnance klasickým školením s lektorem - tzv. prezenčním školením. Obojí má své výhody i nevýhody a nelze jednoznačně říct, které je lepší. Záleží na odvětví a komplikovanosti daného oboru nebo pracovní činnosti, ale také na tom, jak je školení zpracováno, nebo v případě prezentace vedeno samotným lektorem.

Kdy je lepší prezenční školení

I přesto, že e-learningové školení je v posledních letech právem na vrcholu své slávy a oblíbenosti, začneme u starého způsobu klasického školení s lektorem.

Prezenční kurzy jsou vhodné zejména v případě, že se jedná o specifické a složité proškolování, které formou e-learningu nelze tak dobře vysvětlit nebo zaměstnanci nemají snadný přístup k počítači s připojením na internet.

Jedná se například o odbornou přípravu požárních hlídek, školení jeřábníků a vazačů, školení obsluhy tlakových nádob, školení obsluhy motorových pil, malé mechanizace či specifická školení ve výrobních pozicích. Tyto kurzy je jednoznačně lepší provádět za účasti kvalifikované odborně způsobilé osoby. Zaměstnancům je vhodné předvést a vysvětlit praktické ukázky konkrétních rizik a upozornit je na vhodná opatření.

Kdy je lepší on-line školení

On-line kurzy BOZP apod. jsou mnohem efektivnější v případě, že se jedná o jednodušší proškolení například v oblasti bezpečnosti práce, požární ochrany, školení řidičů, práce ve výškách, práce ve skladu nebo BOZP ve stavebnictví.

Tato školení neobnáší totiž nijak výrazně složité lekce, u kterých by musel být lektor a komplikovaně je vysvětlovat. Jedná se většinou o opakující se zásady a povinnosti, které je důležité zaměstnancům pravidelně připomínat a osvěžovat v jejich paměti.

Ale pozor! Není školení, jako školení!

U otázky e-learningového školení vs prezenčního školení ještě chvilku zůstaneme. V poslední době totiž narážíme na to, že někteří, zejména malí živnostníci zabývající se klasickým prezenčním školením BOZP, e-learning kritizují a shazují. Tvrdí, že všechny tyto on-line nástroje nejsou plně v souladu se zákonem. Ano, je pravdou, že většina z těchto e-learningových řešení jsou opravdu na hraně zákona, protože jim chybí některé důležité věci.

Pokud uvažujete o školení svých zaměstnanců a právě se rozhodujete, jaký typ zvolit, čtěte pozorně! Rádi bychom totiž uvedli na pravou míru, jak se věci mají.

Souhlasíme s názorem, že drtivá většina e-learningových školení v této zemi není plně v souladu se zákonem, protože jsou “okleštěná” nebo jednoduše “obecná” a chybí jim to podstatné a ze zákona povinné. Nechceme, aby to vyznělo nějak povýšeně nebo nadřazeně, ale fakt je, že my jako jediní v ČR jsme se s obecným e-learningem nesmířili a nehodláme zaměstnavatele uvádět v omyl, proto si troufáme říct, že náš školící systém plně odpovídá všem zákonným požadavkům. Proč?

1. Už žádné “obecné” kurzy BOZP

Když pomineme kurzy zpracované na míru, všichni poskytovatelé online školení nabízí jeden obecný kurz "školení BOZP" a prodávají ho, jako housku na krámě. To je samozřejmě možné, ale jen pokud zaměstnavatelé provádějí činnosti odpovídající nabízenému kurzu. Ve většině případů se jedná o méně rizikové kancelářské a administrativní práce. Pokud ale zaměstnavatel provozuje například nemocnici, svoji povinnost zajišťuje jen na 50%. Proto jsme vymysleli profesní doplňky k obecnému kurzu BOZP, které přidáváme po dohodě se zaměstnavatelem do obecného kurzu BOZP. Kurz se pak skládá ze základní části a následně z doplňku dle pracovního zaměření společnosti. Kurz je jeden a stále vcelku a tak zaměstnanec rozdíl oproti obecnému kurzu nepozná. Samozřejmostí je, že v testu jsou obsaženy také otázky z vložených profesních doplňků a stejně tak je legislativa z doplňků uvedena na elektronickém certifikátu, který lze vytisknout po absolvování školení BOZP.

Vše je samozřejmě plně editovatelné přes administrační rozhraní našeho on-line BOZP-SYSTEMU, kam si mimo jiné může zaměstnavatel doplňovat své dokumenty, směrnice, předpisy, prověrky, kontroly, revize apod.

2. Přístup do dokumentace BOZP

Také jako první jsme schopni zajistit, aby každý zaměstnanec měl možnost trvale nahlížet do dokumentace BOZP, PO, a to včetně elektronického sledování, zda tak skutečně učinil! Každý zaměstnanec na závěr musí podepsat prohlášení, že se s dokumentací BOZP řádně seznámil. Sledovat lze i aktualizace dílčích dokumentů.

3. Obsahuje místní specifika pracovišť

Jako první zavádíme na trh možnost uvádět v uživatelském rozhraní místní specifika každé provozovny zaměstnavatele, do kterých může uživatel dle svých potřeb vepsat téměř cokoli. Zaměstnanec je na žádost zaměstnavatele povinen se se specifiky seznámit. Ty jsou opět plně editovatelné přes administrační rozhraní BOZP-SYSTEMU.

E-learningové školení, které plně vyhovuje platné legislativě, musí splňovat tyto parametry:

Pokud e-learningové školení tyto parametry nesplňuje, je nedostatečné, potažmo nezákonné!

Proč někteří “odborníci na BOZP” stále s poctivým e-learningem nesouhlasí?

E-learning vás nenechá usnout

Ze zkušeností, víme, že u e-learningu zatím žádný zaměstnanec neusnul. E-learning si totiž můžete udělat ve chvíli, kdy na to máte čas nebo chuť. S e-learningem totiž nejste ve spárách tzv. uspávačů hadů, kteří nejsou v oblasti školení BOZP ničím výjimečným. Těmto lektorům pravděpodobně chybí charizma a energie, protože je to nebaví, a proto jejich školení nemá spád ani zábavný nebo motivační charakter. Zkuste se zeptat svých zaměstnanců, jak jsou rádi, že musí na školení. Dovolujeme si ještě přiložit k tomuto článku krásnou ukázku toho, jak může vypadat takové klasické nudné prezenční školení za účasti uspávače hadů.

CRDR s.r.o.

Efektivní e-learning BOZP vs klasické prezenční školení za účasti uspavače hadů
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference