Novinky Zpět

Zásady evakuace osob z budovy při požáru a jiné mimořádné události. Průvodce, jak postupovat

8. 11. 2019
Zpět

Znáte zásady evakuace osob z budovy při mimořádné události, např. požáru, povodni, zemětřesení nebo úniku plynu? Pokud ano, může vám to v krizové situaci zachránit život. Pokud však ne, vystavujete se zbytečnému riziku, že nebudete vědět, co přesně v takové situaci dělat a jak se zachovat. Přečtěte si raději našeho průvodce, jak postupovat při evakuaci osob z budovy. Zlepšete si své znalosti a buďte zase o kus víc v bezpečí!

Obsah průvodce evakuace

Poznámka: Tyto evakuační postupy lze použít jak na pracovišti, tak ve škole i domácnosti.

1. Postup při vyhlášení evakuace

Kdy spustit alarm?

Jak zahájit nouzovou evakuaci?

2. Postup při evakuaci a její koordinaci

Kdy byste se měli evakuovat?

Nouzová evakuace začíná ve chvíli, kdy je k ní vydán pokyn. Ten může mít několik forem v závislosti na budově, ve které se nacházíte, například:

Co dělat, když uslyšíte vyhlášení evakuace?

Poznámka: Dodržujte všechny pokyny autorizovaných osob, které jsou na místě nebo pomáhají na dálku - operátor tísňového volání, členové místní preventivní požární hlídky, zástupci pohotovostních služeb, hasiči, policie apod.).

Standardní postup evakuace

Důležité: Bez výslovného povolení oprávněné osoby nikdy nevstupujte zpět do budovy.

Nouzový východ a úniková cesta Nepoužívejte výtah v případě požáru Požární hlásiče

Postup evakuace osob s pohybovým omezením

Pokud máte nějaká pohybová omezení, které vám brání v dodržování standardního postupu evakuace, platí následující postup:

3. Jak být připraven na případnou evakuaci?

Vždy je dobré mít alespoň základní informace o budově, ve které se nacházíte. Ať už se jedná o domov, školu, kino, úřad nebo budovu, ve které jste poprvé. Stačí trocha pozornosti a všímat si věcí kolem sebe.

Zajímejte se o to:

Jak ale takové informace správně vyhodnotit, aby vám pomohly být připraveni na krizovou situaci, evakuaci a jinou mimořádnou událost?

Vaším cílem je se evakuovat, to znamená organizovaně a co nejrychleji opustit budovu na shromaždiště, případně, není-li to možné, zůstat na místě nebo se dostat na bezpečnější místo.

Bezpečnější místo může být:

Tip: V zaměstnání nebo ve škole doporučujeme, abyste preventivní požární hlídce nahlásili své telefonní číslo. V případě nehody vás budou moct kontaktovat a zkontrolovat, zda jste v budově či nikoliv.

Mohlo by vás zajímat:

Zásady evakuace osob z budovy při požáru a jiné mimořádné události. Průvodce, jak postupovat
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference