Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

BOZP-SYSTEM - jediný e-learning pro školení BOZP u nás prověřený soudními znalci

21. 2. 2017
Zpět

Zhruba od začátku roku 2016 koluje po internetu velká fáma týkající se školení BOZP pomocí e-learningu. Hoaxy, které se na některých webech českého internetu objevily, zejména u některých “konkurenčních” závistivců, nabádají k tomu, aby lidé nespoléhali na neprověřená online školení BOZP. Tvrdí, že není možné poskytnout všechny informace týkající se zaměstnance a jeho pracoviště, že online školení BOZP jsou častým úskalím při dokazování plnění povinností zaměstnavatele v případě pracovního úrazu nebo dokonce falešně nabádají větou: „Nestojíte o problémy?“ Jenže naše e-learningové školení jako jediné v ČR 100% odpovídá legislativě, a proto s těmito tvrzeními nemůžeme souhlasit! Navíc je prověřeno znaleckým posudkem přímo soudními znalci. Tady je důkaz.

Proč jsme chtěli znalecký posudek?

Jak už jste asi pochopili, někteří naši “konkurenti” se nedokáží vyrovnat s tím, že existují levnější, efektivnější a v mnohých případech i obsahově kvalitnější možnosti, jak v oblasti BOZP, ale i jiných odvětvích, proškolit dle zákonných požadavků své zaměstnance. Je pod naší úroveň se hádat o tom, kde je pravda. Od toho tu nejsme. Jsme tu od toho, abychom vynaložili maximum energie do vysoce kvalitních služeb našim stálých, ale i potenciálních zákazníků. Ale protože nechceme, aby naše e-learningové školení, do kterého jsme dali několik let úsilí, a které si získalo obdiv tisíců uživatelů, obdrželo status neověřeného pološkolení, nechali jsme si vypracovat odborný znalecký posudek, který zpracovali soudní znalci z oboru bezpečnosti a ochrany zdraví.

V jednom z našich předchozích článků jsme psali o tom, co je lepší, zda klasické prezenční školení nebo e-learning. Je to tak, že ani jedno ani druhé. Obě varianty mají své výhody i nevýhody, a proto nelze jednoznačně říct, které je lepší. Nicméně víme, že některé obory se opravdu prostřednictvím e-learningu školit dají velmi komplikovaně nebo vůbec. Jedná se například o školení jeřábníků a vazačů, školení obsluhy motorových pil, malé mechanizace či specifická školení ve výrobních pozicích, školení obsluhy tlakových nádob nebo odborná příprava požárních hlídek. Konkrétní informace se dozvíte v článku Efektivní e-learning BOZP vs klasické prezenční školení za účasti uspavače hadů.

Proč se u našeho e-learningu nemusíte ničeho obávat?

Jednoduše proto, že 100% odpovídá všem legislativním požadavkům České republiky. Ale hlavní je, že:

„Obsahuje také vaše e-learningové školení tato kritéria? Zeptejte se svého poskytovatele!“

Znalecký posudek ve věci posouzení otázek souvisejících s prováděním školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu

Konečně se dostáváme ke kýženému znaleckému posudku, který byl vydán 17. 6. 2016 pod číslem 004-02/2016, a jehož autorem jsou: RNDr. Mgr. Petr Adolf Skřehot, Ph.D., Ing. Jakub Marek a Bc. Martin Schoř. Oponentem byl JUDr. Petr Kožmín a celý znalecký posudek schválil RNDr. Mgr. Petr Adolf Skřehot, Ph.D.

Úkolem znaleckého posudku bylo odpovědět na tyto otázky:

1. Lze využít e-learning jako plnohodnotnou variantu pro provádění školení zaměstnanců o BOZP zajišťovaných zaměstnavatelem?
2. Jaké požadavky musí splňovat e-learningový školící nástroj, aby vyhověl zákonným povinnostem kladeným na zaměstnavatele v oblasti BOZP?
3. Umožňuje e-learningový vzdělávací nástroj BOZP-SYSTEM.cz, z hlediska své struktury a koncepce, vyhovět požadavkům zákoníku práce vztahujících se ke školení zaměstnanců o BOZP?

Vzhledem k tomu, že na tento znalecký posudek se vztahují autorská práva podle zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon, ve znění pozdějších předpisů, je tento posudek určen výhradně pro potřeby zadavatele, tedy společnosti CRDR spol. s r.o., a je zakázáno jej dále šířit bez písemného souhlasu zpracovatele. Z těchto důvodů nemůžeme celý posudek zveřejnit, nicméně vám ukážeme alespoň některé části posouzení našeho e-learningového nástroje v aplikaci BOZP-SYSTEM.

1. Lze využít e-learning jako plnohodnotnou variantu pro provádění školení zaměstnanců o BOZP zajišťovaných zaměstnavatelem?

Odpověď: Zaměstnavatel je podle § 103, odst. 2 zákoníku práce povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP. Žádné právní předpisy ale nestanoví taxativní požadavky na způsob a formu provádění tohoto školení. Podle § 103, odst. 3 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen stanovit obsah a četnost uvedeného školení, způsob ověřování znalostí zaměstnanců a vedení dokumentace o provedeném školení. To může v praxi realizovat jak prezenční formou, tak i elektronicky prostřednictvím e-learningových nástrojů.

S ohledem na výše uvedené lze tedy konstatovat, že e-learning coby jeden ze způsobu vzdělávání může být použit také pro provádění školení zaměstnanců o BOZP.

2. Jaké požadavky musí splňovat e-learningový školící nástroj, aby vyhověl zákonným povinnostem kladeným na zaměstnavatele v oblasti BOZP?

Odpověď: S ohledem na skutečnosti uvedené v kap. 2.2 (Analýza problematiky vzdělávání a transferu znalostí), lze stávající prezentační formy e-learningu použít pouze pro naplnění aktivit definovaných jako školení, vyškolení, zaškolení, seznámení a poskytnutí informací. Nikoli však pro aktivity definované jako výcvik či zácvik, kde je základním předpokladem provedení praktické části směřující k získání dovedností vzdělávané osoby.

Vedle výše uvedených lze i v tomto případě odkázat na splnění formálních požadavků kladených na řádnost, srozumitelnost, konkrétnost a prokazatelnost.

3. Umožňuje e-learningový vzdělávací nástroj BOZP-SYSTEM.cz, z hlediska své struktury a koncepce, vyhovět požadavkům zákoníku práce vztahujících se ke školení zaměstnanců o BOZP?

Odpověď: Aby bylo možné objektivně posoudit tak rozličný okruh požadavků plynoucích ze zákoníku práce, byla pro účely tohoto posudku sestavena níže uvedená hodnotící tabulka, ve které se píše, že e-learningový nástroj BOZP-SYSTEM.cz využívá pro ověřování znalostí proškolených osob souboru testových otázek se třemi variantními odpověďmi, z nichž pouze jedna je správná. Dále se píše, že každý úspěšný absolvent získá doklad o absolvování daného kurzu; že pro osoby hovořící českým jazykem, jsou způsob provedení školení a struktura předávaných informací dostatečně srozumitelné; že školení je prováděno prostřednictvím tutora, kterým je pan Vladimír Šich, osoba odborně způsobilá k zajišťování úkolů v prevenci rizik; atd.

BOZP-SYSTEM - jediný e-learning pro školení BOZP u nás prověřený soudními znalci
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference