Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Školení BOZP v administrativě. Jak na to?

7. 10. 2015
Zpět

Práce v administrativě určitě nepatří mezi ty nejnebezpečnější. Zaměstnanci převážně jen sedí u počítače, nepracují venku a nedostávají se do blízkosti nebezpečných strojů. Ale i na jejich pracovišti může dojít k pracovním úrazům.

V administrativě proto platí to samé, co v ostatních oborech, tedy že za bezpečnost zaměstnanců je odpovědný zaměstnavatel. Musí zajistit vyhledávání, hodnocení a následné odstraňování (nebo alespoň minimalizaci) rizik. Stejně tak musí zařídit, aby zaměstnanci byli s těmito riziky seznámeni a věděli, jaká pravidla bezpečnosti musí dodržovat – i administrativní pracovníci tedy musí být proškoleni. V rámci školení BOZP byste měli zaměstnancům sdělit jejich práva a povinnosti, měli byste je seznámit s procesem řízení BOZP u vás ve společnosti a samozřejmě byste je seznámit s  nejzákladnějšími riziky na pracovišti.

Rizika v kanceláři

Rizika v administrativě bychom mohli rozdělit do pěti základních skupin:

Mezi fyzikální rizika patří např. hluk, teplo, chlad, vibrace či pády. Do biologických rizik pak řadíme bakterie, plísně, viry či zvířata. Chemická rizika mohou být hořlavost, výbušnost, dráždivost i žíravost. Do zdravotních rizik patří nevhodná pracovní poloha, jednostranně zatěžující pohyby a zraková zátěž. Lidským faktorem jsou pak omezováni osoby ve stresu, šikanované, pod násilným tlakem či sexuálně obtěžovaní.

Stále si myslíte, že se vašim zaměstnancům nemůže v kanceláři nic stát? Přiznejme si, kdo nikdy nebyl pod stresem z pozdního odevzdání úkolu? Kdo nikdy neseděl na kancelářské židli jako paragraf? Kdo nikdy v práci nepotkal nachlazeného kolegu, který měl ležet doma v posteli? A obdobných situací je i kanceláři nespočet. Na všechny tyto zatěžující faktory musíte jako zaměstnavatel své zaměstnance upozornit v rámci řádného školení. Nezapomínejte, že každý zaměstnanec má mj. právo na odškodné za ztrátu na výdělku, pokud se mu během výkonu pracovní činnosti něco stane, a jediný, kdo je za své zaměstnance odpovědný je zaměstnavatel.

Schody a elektronika bolí nejčastěji

Mezi nejčastěji hlášené úrazy patří úrazy z obyčejného pohybu – zaměstnanci třeba mohou zakopnout a vymknout si kotník nebo si zlomit nohu. Zranit se mohou i o nůžky, sešívačky či při manipulaci se šanony a těžkými břemeny.

Administrativní pracovníci navíc mohou utrpět vážný úraz elektrickým proudem – ať už od počítače, kopírky, tiskárny, ale také od varné konvice, mikrovlnné trouby či ledničky. Špatný stav těchto zařízení může vést i k požáru. Pracovníci v administrativě proto musí být také proškoleni, jak s elektronikou zacházet a jak se zachovat v případě poruchy. Školení musí být zaměřeno na konkrétní podmínky daného pracoviště.

Školení provádějte dostatečně často

Jak často je nutné provádět školení BOZP administrativních pracovníků? Přesnou odpověď na tuto otázku zákon nenabízí, vždy však musí být proškoleni při nástupu do zaměstnání a v případě, že se objeví nová bezpečnostní rizika. Kromě toho je třeba školení provádět ve vhodných intervalech odpovídajících charakteru pracoviště.

Zároveň je vhodné zpracovat organizační směrnici, která bude obsahovat požadavky na zajištění BOZP a školení. Z této směrnice pak mohou vycházet další pokyny, které se věnují konkrétním činnostem. Co se týče osobních ochranných pracovních pomůcek (OOPP), nejsou obvykle pro administrativní pracovníky potřebné. Je ale nutné provést analýzu rizik a až následně určit, zda zaměstnanci (ne)musí být těmito pomůckami vybaveni.

CRDR s.r.o.

Školení BOZP pro administrativní pracovníky
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference