Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Jak správně probíhá školení BOZP a co vše vlastně obnáší?

1. 12. 2016
Zpět

Občas se setkáme s tím, že někteří zaměstnavatelé se snaží manipulovat se školením svých zaměstnanců, a to nejen na úseku BOZP, ale i v další oblastech. Manipulace probíhá tak, že zaměstnavatel zajistí školení pouze vedoucím zaměstnancům a řadové zaměstnance pak nechá jen podepsat osnovy bez toho, aniž by je dál proškolil. Toto jednání je protiprávní a každému zaměstnavateli se dříve či později vymstí tučnými sankcemi ze strany OIP, případně výplatou odškodného za pracovní úraz zaměstnance. A věřte, že úřady moc dobře vědí, kde se podvádí. Tyto nekalé praktiky důrazně nedoporučujeme! V tomto článku vám upřesníme, jak má školení zaměstnanců na úseku BOZP správně probíhat, co vše obnáší, co přesně musí zaměstnavatel udělat, koho musí proškolit apod.

Zákonné požadavky týkající se školení BOZP

Začneme zákonnými požadavky, které jasně říkají, kdo má jaké povinnosti v oblasti školení BOZP. Vše důležité je stanoveno v § 103 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. Zákoníku práce, kde se píše, že:

„Není možné proškolit jen některé zaměstnance. Je povinné proškolit úplně všechny, ať už se jedná o uklízečku nebo generálního ředitele.“

Když proškolíte jen vedoucí zaměstnance, nezapomeňte, že ...

Jak již bylo vysvětleno výše, školením BOZP musí projít všichni zaměstnanci, bez rozdílu. Jestliže se z nějakého důvodu rozhodnete, že proškolíte jen vedoucí zaměstnance, nezapomeňte, že ti musí následně řádně proškolit ostatní řadové zaměstnance. To znamená, že si s nimi musí na několik hodin sednout a zopakovat jim všechny informace, které jim byly při školení sděleny. Na závěr školení musí zaměstnanci obdržet znalostní test, kterým se ověří jejich znalosti. Pak teprve na základě vyhodnocení kontrolního testu je možné nechat zaměstnance podepsat protokol o řádném absolvování školení a úspěšném splnění znalostního testu. Jak se na znalostní test BOZP připravit se dočtete v článku Jak se připravit na školení BOZP a test znalostí?

Proškolte všechny najednou online a máte klid

Nám však tato varianta dodatečného proškolování řadových zaměstnanců zaměstnanci vedoucími přijde zbytečně časově složitá a neefektivní. Jde vlastně o jakési tlumočení informací, přičemž některé z nich mohou být opomenuty nebo vysvětleny nedostatečně. Rychlejší a obsahově kvalitnější je všechny zaměstnance proškolit online formou e-learningu najednou.

Nezapomeňte také na profesní doplňky

Nezapomeňte také na to, že každý zaměstnanec musí být dle zákona proškolen s ohledem na rizika, která se vyskytují při výkonu jeho konkrétní práce, viz. § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. Zákoníku práce. To znamená, že každý zaměstnanec musí mimo obecný kurz BOZP projít také kurzem s profesním doplňkem, který vyhovuje jeho pracovnímu zaměření. Více informací o této problematice se dočtete v článku o profesních doplňcích školení BOZP.

Jak často musíte zaměstnance v oblasti BOZP školit?

Žádný zákon nestanovuje konkrétní termíny nebo pravidelnost opakování školení zaměstnanců na úseku BOZP, nicméně říká, že školení musí být opakováno v pravidelných lhůtách a termínech podle toho, jak to vyžaduje povaha a závažnost rizika dané práce. Tyto informace však nikde specifikovány nejsou, tudíž je pouze na uvážení zaměstnavatele, jak tyto termíny nastaví. Zaměstnavatelé by ale měli také vědět, že právě oni jsou ti, kteří za četnost školení svých zaměstnanců zodpovídají. Tzn., že pokud se jedná o rizikové pracoviště, na kterém nedochází k pravidelným školením BOZP, může to být v případě pracovního úrazu nebo havárie pro zaměstnavatele problém, protože kontrolní orgány a vyšetřovatel se bude na pravidelnost školení ptát.

Existuje však několik případů, kdy je školení BOZP ze zákona povinné. Zaměstnavatel je povinen zajistit školení BOZP:

Doporučujeme, aby zaměstnavatelé prováděli školení všech svých zaměstnanců v oblasti BOZP minimálně 1x za 2 roky.

Čtěte také článek: Lhůty a termíny školení BOZP a PO. Jak často je musíte provádět?

Až zaměstnance proškolíte, uveďte to do dokumentace BOZP

Jednou z posledních věcí, kterou musíte provést až proškolíte své zaměstnance, je uvedení této skutečnosti do dokumentace BOZP. Do ní je potřeba zanést nejen samotnou evidenci školení, ale také kopie osnov a výsledků přezkoušení zaměstnanců. Právě protokol o přezkoušení je to, co chtějí kontrolní orgány často vidět.

„Uvědomte si, že ne každý zaměstnanec musí být 100% loajální. Když se při kontrole zjistí, že protokol o školení je jen formalita, kterou podepsal bez jakéhokoliv proškolení, dostáváte se jako zaměstnavatel do velkého problému.“

Nesnažte se ušetřit stovky korun na školení, když vám za porušení zákonných povinností hrozí sankce v řádech statisíců korun. Podívejte se, že naše online školení není vůbec drahá záležitost. Zařaďte se mezi naše spokojené zákazníky, kterými spravujeme agendu BOZP komplexně.

Jak správně probíhá školení BOZP a co vše vlastně obnáší?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference