Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Vstupní školení BOZP. Kdo, kdy, jaká je povinnost a co obsahuje?

11. 3. 2016
Zpět

Jak už napovídá samotný název, vstupní školení BOZP se dělá při nástupu zaměstnance do nové práce. Nemusí se vždy jednat jen o nově příchozího zaměstnance do firmy, ale také o změnu pracovního zařazení nebo pracovní pozice již zaměstnaného pracovníka, a to především v případě, kdy jeho přeložení na jinou pracovní pozici může mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

“Bez vstupního školení BOZP nesmí zaměstnanec vykonávat práci!”

V jakých případech se vstupní školení provádí?

Vstupní školení BOZP se provádí vždy první den nástupu zaměstnance do práce, a to bez ohledu na to, zda je či není ve zkušební době. Tzn., že pokud nastoupí zaměstnanec do práce ve zkušební době, i tak musí projít vstupním školením BOZP.

Koho se vstupní školení týká?

Vstupní školení se týká nejen zaměstnanců, kteří jsou zaměstnaní na hlavní pracovní poměr, ale také těch, jejichž pracovní poměr je vedlejší nebo pracují jako brigádníci.

Kdo je povinen vstupní školení zajistit?

Vstupní školení BOZP je povinen novému zaměstnanci, případně zaměstnanci, který byl přeřazen do jiného pracovního zařazení, zajistit vždy zaměstnavatel. Ten musí zajistit školení na vlastní náklady a navíc v pracovní době zaměstnance.

Kdy je vstupní školení povinné?

1. při nástupu zaměstnance do nové práce
2. při změně pracovního zařazení
3. při změně druhu práce
4. při změně technologie nebo pracovního postupu
5. v případech, kdy práce může mít velký vliv na BOZP

Zákon, který nařizuje vstupní školení

Vstupní školení BOZP stanovuje § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

Výtah ze zákona: Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, …. Školení podle věty první je zaměstnavatel povinen zajistit při nástupu zaměstnance do práce, a dále při změně pracovního zařazení a druhu práce, při zavedení nové technologie nebo změny výrobních a pracovních prostředků nebo změny technologických anebo pracovních postupů, v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

S čím musí být zaměstnanec seznámen

Zaměstnavatel je povinen zaměstnance seznámit s právními a ostatními předpisy, které se týkají nejen bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ale v rámci profesního zaměření také požární ochrany a dalších specifických školeních. Zaměstnanec musí být tedy informován o rizicích, které vyplývají z povahy jeho práce. Musí mu být objasněny potenciální rizika jeho práce, ale zároveň také opatření, které zaměstnavatel přijal na ochranu před těmito riziky za své.

Povinnosti BOZP pro zaměstnance

Zaměstnanec je povinen dodržovat pokyny BOZP a PO při výkonu práce, se kterými ho seznámil jeho zaměstnavatel. Znalosti na požadavky a povinnosti týkající se této problematiky je jeho základní a nedílnou součástí kvalifikačního předpokladu. Jinými slovy, zaměstnanec je povinen se řídit vstupním školením BOZP po celou dobu jeho pracovního výkonu.

Typy vstupních školení BOZP

Vstupní školení BOZP rozdělujeme v zásadě na dva typy - obecné a praktické, které se koná přímo na pracovišti. Vstupní školení může obsahovat různé informace v závislosti na profesním zaměření pracovní činnosti, proto jsme do této publikace vybrali ty nejčastější.

Obecné vstupní školení obsahuje:

Praktické vstupní školení na pracovišti obsahuje:

Jakými způsoby lze provádět vstupní školení BOZP?

Vstupní školení BOZP lze provádět klasickou prezentační formou na pracovišti nebo modernějším a mnohem efektivnějším způsobem - online prostřednictvím e-learningu. Podívejte se také na další naše online kurzy, které nabízíme.

Martin Šimek

Vstupní školení BOZP. Kdo, kdy, jaká je povinnost a co obsahuje?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference