Kdy e-learning a kdy osobní školení? Na co si dát pozor?

Zpět
Zpět

Mnoho zaměstnavatelů se nás ptá, zda je lepší školit své zaměstnance prostřednictvím online školení (e-learning), anebo formou osobního školení na pracovišti za účastí lektora. Obě dvě varianty jsou možné. Zákon blíže neurčuje formu školení a tak je čistě na zaměstnavateli, jakou variantu zvolí. Mělo by však odrážet všechna rizika a podmínky, se kterými se zaměstnanci na pracovišti setkávají. Je nešťastné domnívat se, že pracovníkovi u soustruhu bude stačit pouze obecný online kurz BOZP bez příslušného doplnění rizik z kovoobrábění.

Každé školení má své výhody i nevýhody, nicméně dlouhodobě rostoucí trend můžeme sledovat u online školení. Školení pomocí e-learningu je pohodlnější jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance, je efektivnější, dostupnější, časově méně náročné a také cenově přijatelnější. Pozor ale na jeho různou kvalitu na trhu. Věci neznalý zaměstnavatel může velmi snadno podlehnout dojmu, že všechna nabízená online školení jsou vhodná právě pro jeho organizaci. Není e-learning jako e-learning!

Pamatujte, online školení bez profesního zaměření, které není propojeno s dokumentací BOZP, a které blíže nepopisuje místní specifika jednotlivých pracovišť, je neúplné a tedy nesplňuje zákon!

Jak má tedy vypadat řádný e-learning o BOZP podle zákona?

Na trhu najdete několik poskytovatelů online školení, nicméně téměř všichni hromadně zneužívají zákazníkovu neznalost. Každé online školení, aby odpovídalo zákonu, musí mít tyto parametry.

Pokud e-learning neobsahuje všechny tři výše uvedené parametry, ale pouze jednu nebo dvě, je školení nedostatečné a tím i nezákonné!

Lze vyřešit problém kurzem na míru?

Pokud se rozhodnete, že si necháte vyrobit kurz na míru pro svoji společnost, velmi pravděpodobně budete mít splněny jen dvě z výše uvedených kritérií. Osnovu školení zřejmě tematicky připravíte podle konkrétních činností vašich zaměstnanců, vyjmenujete specifika jednotlivých provozoven či pracovišť, ale jak seznámíte zaměstnance s firemní dokumentací BOZP? Odkaz na server s uloženou dokumentací vyřeší pouze to, že zaměstnanec bude vědět, kde si má dokumentaci přečíst. Jak ale víte, že si ji skutečně přečetl a jak to dokážete v případě kontroly? Aktuálně jediným elegantním řešením na trhu je náš BOZP-SYSTÉM.

Pro koho je školení BOZP ze zákona povinné?
Jak často se má BOZP školit?
Kdy e-learning a kdy osobní školení? Na co si dát pozor?
Pro splnění zákonných povinností jen školení BOZP nestačí
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference