Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Bezpečnost práce v souvislosti se školením BOZP

31. 7. 2022
Zpět

Jak spolu souvisí bezpečnost práce a školení zaměstnanců na úseku BOZP? Jaké povinnosti mají podnikatelé v otázkách školení BOZP a jakou roli hraje školení pro firmy a podnikatele? Nejen to se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku:

Povinnosti podnikatele v otázkách školení BOZP

Povinnosti v oblasti školení BOZP jsou u některých podnikatelských subjektů rozdílné. Podstatně složitější oproti osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) bez zaměstnanců to mají právnické osoby (firmy) se zaměstnanci.

Povinnosti zaměstnavatele

Povinností každého zaměstnavatele je zajistit všem svým zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Školení se mimo právní témata musí vztahovat k vykonávané práci a k rizikům, s nimiž může zaměstnanec na pracovišti přijít do styku.

Zaměstnavatel musí školení nejen zajistit, ale také vyžadovat dodržování stanovených povinností zaměstnanců a kontrolovat jejich dodržování.

Školení BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům vždy:

Zaměstnavatel musí:

Tyto skutečnosti zákon nijak neupravuje, proto je to v gesci zaměstnavatele. Jsou-li rizika na pracovišti závažná, je povinností zaměstnavatele školení BOZP opakovat v pravidelných intervalech, které však nejsou právně stanoveny, proto o nich musí rozhodnout opět zaměstnavatel.

Související legislativa: § 103 odst. 2 a 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce.

Povinnosti živnostníka

U živnostníků (OSVČ) se povinnosti týkající se školení BOZP odvíjí od toho, zda mají zaměstnance či nikoliv.

I přesto, že živnostník bez zaměstnanců nemusí sám sobě zajistit školení bezpečnosti práce, důrazně to doporučujeme! Důvodů je hned několik:

  1. zodpovídá sám za sebe, ale je také trestně odpovědný - při vyšetřování případného incidentu se může na základě předložení řádného proškolení v BOZP zbavit právní odpovědnosti nebo naopak obhájit u pojišťovny odškodnění za pracovní úraz;
  2. je povinen dodržovat předpisy týkající se bezpečnosti práce, které se dozví mimojiné i při školení;
  3. musí sám sobě vůči své pracovní činnosti provádět prevenci rizik a přijímat opatření k jejich odstranění nebo minimalizaci, což částečně pokryje také školení bezpečnosti práce.

Role školení bezpečnosti práce

Zodpovědné firmy většinou moc dobře chápou roli školení bezpečnosti práce a snaží se dělat maximum pro vzdělávání svých zaměstnanců. Níže si můžete přečíst důvody, proč tomu tak je.

Vyšetřování bezpečnostních incidentů

Při vyšetřování bezpečnostního incidentu (havárie, pracovní úraz apod.) se vyšetřující (policie, hasiči, SÚIP, ale i pojišťovna) budou zajímat o úroveň bezpečnosti na pracovišti. Způsobí-li incident zaměstnanec, vyšetřovatel bude chtít důkaz o tom, že ho zaměstnavatel prokazatelně proškolil v otázkách bezpečnosti práce, rizik a souvisejících témat. Od toho se bude vyvíjet další vyšetřování.

Právní odpovědnost a krytí pojištěním

Neprokáže-li zaměstnavatel, že řádně proškolil zaměstnance, který způsobil bezpečnostní incident, může se dostat do vážných komplikací. Zaměstnavatel totiž přebírá plnou odpovědnost za svého zaměstnance a pokud ho neseznámil s riziky na pracovišti, vystavuje se problémům ze strany úřadů, samotného zaměstnance, který po něm může požadovat odškodnění, ale také pojišťovny, která může mít problém s pojistným krytím události.

Pochopení důležitosti bezpečnosti práce

Nechápou-li zaměstnavatel a jeho zaměstnanci důležitost bezpečnosti práce, vystavují se obě strany vysokému riziku vzniku bezpečnostního incidentu a souvisejícím soudním tahanicím, zdravotním problémům apod. Dobře zpracované školení, potažmo celková strategie vzdělávání zaměstnanců v BOZP, pomáhá pochopit závažnost rizik a tím i důležitost této problematiky.

Vyšší úroveň BOZP a předcházení incidentům

Dobrý zaměstnavatel, kterému záleží na svých zaměstnancích, se pozná mimochodem také podle toho, že mu záleží na úrovni bezpečnosti práce v jeho firmě. Dobře proškolený zaměstnanec si uvědomuje, co se může stát a bere otázky bezpečnosti práce vážně. Obě strany ví, že zdraví a život máme jen jeden. Díky pravidelným školením a dobře zpracované firemní strategii vzdělávání zaměstnanců posunete bezpečnost práce ve vaší firmě na vyšší úroveň.

Mohla by vás zajímat tato související témata:

Bezpečnost práce v souvislosti se školením BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference