Novinky Zpět

Školení BOZP a zákonné povinnosti pro živnostníky - OSVČ

5. 9. 2017
Zpět

V některých diskuzích na internetu se můžete dočíst, že podnikatel živnostník (OSVČ) je zbaven povinnosti zúčastnit se školení bezpečnosti práce (BOZP). Do jisté míry je takové tvrzení ale nesmysl. Je totiž třeba rozeznávat OSVČ bez zaměstnanců a se zaměstnanci. Povinnosti v oblasti BOZP mají sice velmi podobné, nicméně u školení je zde rozdíl zcela zásadní. Kdo tedy má povinnost zúčastnit se školení a kdo ne?

Musí OSVČ řešit školení BOZP?

Živnostník, který nemá žádné zaměstnance, tedy pracuje jen sám na sebe, je v podstatně jednodušší situaci než živnostník se zaměstnanci. Osoba samostatně výdělečně činná je dle § 12 zákona č. 309/2006 Sb. postavena na úroveň zaměstnavatele a zaměstnance současně. Samozřejmě i na OSVČ se vztahují povinnosti týkající se BOZP, nicméně vždy zodpovídá jen sám za sebe, na druhou stranu je ale také trestně odpovědný a při své práci nesmí ohrožovat ničí bezpečnost a zdraví. Je povinen dodržovat předpisy bezpečnosti práce, zejména dle Zákoníku práce, konkrétně v části 5, ale také dle Zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Živnostník bez zaměstnanců ale není povinen se zúčastnit školení BOZP. Nehovoří o tom žádný zákon. Musí však sám na sobě provádět prevenci rizik a přijímat opatření, která povedou k jejich odstranění nebo minimalizaci.

Živnostník (OSVČ) bez zaměstnanců není povinen mít školení BOZP. Živnostník se zaměstnanci jim ho ale zajistit musí.“

Živnostník, který má zaměstnance, to má o něco složitější, protože při bezpečnosti práce pro něj platí stejné povinnosti, jako kdyby byl osoba právnická. Má tedy stejné povinnosti, jako jakýkoliv jiný zaměstnavatel nebo firma. Je povinen dodržovat předpisy bezpečnosti práce, dle stejných předpisů, jako živnostník bez zaměstnanců, jen s tím rozdílem, že zodpovídá také za své zaměstnance. Navíc dle § 103 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce musí OSVČ jako zaměstnavatel svým zaměstnancům zajistit školení BOZP a určit jeho obsah a četnost opakování. Pokud jste tedy OSVČ a máte zaměstnance, školení bezpečnosti práce jim zajistit musíte! Nemusíte se ale obávat žádných drahot ani komplikací. Více v článku Jak na školení BOZP, když jste živnostník (OSVČ).

„Pokud zaměstnáváte maximálně 25 zaměstnanců, a máte-li k tomu dostatečné znalosti, můžete jako zaměstnavatel provádět školení BOZP sám.

Tip: Jediné online školení BOZP s profesními doplňky dle legislativy. U nás zdarma!

Školení BOZP a zákonné povinnosti pro živnostníky - OSVČ
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference