Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Školení BOZP a zákonné povinnosti pro živnostníky - OSVČ

5. 9. 2017
Zpět

V některých diskuzích na internetu se můžete dočíst, že podnikatel živnostník (OSVČ) je zbaven povinnosti zúčastnit se školení bezpečnosti práce (BOZP). Do jisté míry je takové tvrzení ale nesmysl. Je totiž třeba rozeznávat OSVČ bez zaměstnanců a se zaměstnanci. Povinnosti v oblasti BOZP mají sice velmi podobné, nicméně u školení je zde rozdíl zcela zásadní. Kdo tedy má povinnost zúčastnit se školení a kdo ne?

Musí OSVČ řešit školení BOZP?

Živnostník, který nemá žádné zaměstnance, tedy pracuje jen sám na sebe, je v podstatně jednodušší situaci než živnostník se zaměstnanci. Osoba samostatně výdělečně činná je dle § 12 zákona č. 309/2006 Sb. postavena na úroveň zaměstnavatele a zaměstnance současně. Samozřejmě i na OSVČ se vztahují povinnosti týkající se BOZP, nicméně vždy zodpovídá jen sám za sebe, na druhou stranu je ale také trestně odpovědný a při své práci nesmí ohrožovat ničí bezpečnost a zdraví. Je povinen dodržovat předpisy bezpečnosti práce, zejména dle Zákoníku práce, konkrétně v části 5, ale také dle Zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Živnostník bez zaměstnanců ale není povinen se zúčastnit školení BOZP. Nehovoří o tom žádný zákon. Musí však sám na sobě provádět prevenci rizik a přijímat opatření, která povedou k jejich odstranění nebo minimalizaci.

Živnostník (OSVČ) bez zaměstnanců není povinen mít školení BOZP. Živnostník se zaměstnanci jim ho ale zajistit musí.“

Živnostník, který má zaměstnance, to má o něco složitější, protože při bezpečnosti práce pro něj platí stejné povinnosti, jako kdyby byl osoba právnická. Má tedy stejné povinnosti, jako jakýkoliv jiný zaměstnavatel nebo firma. Je povinen dodržovat předpisy bezpečnosti práce, dle stejných předpisů, jako živnostník bez zaměstnanců, jen s tím rozdílem, že zodpovídá také za své zaměstnance. Navíc dle § 103 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce musí OSVČ jako zaměstnavatel svým zaměstnancům zajistit školení BOZP a určit jeho obsah a četnost opakování. Pokud jste tedy OSVČ a máte zaměstnance, školení bezpečnosti práce jim zajistit musíte! Nemusíte se ale obávat žádných drahot ani komplikací. Více v článku Jak na školení BOZP, když jste živnostník (OSVČ).

„Pokud zaměstnáváte maximálně 25 zaměstnanců, a máte-li k tomu dostatečné znalosti, můžete jako zaměstnavatel provádět školení BOZP sám.

Tip: Jediné online školení BOZP s profesními doplňky dle legislativy. U nás zdarma!

Školení BOZP a zákonné povinnosti pro živnostníky - OSVČ
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference