Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Výhody e-learningu. 15 neprůstřelných benefitů, které získáte z online školení

13. 10. 2020
Zpět

Často převládá názor, že jedinou výhodou e-learningu je cena. To je sice pravda, ale je to pouze jedna z patnácti skutečných výhod, které podrobně popisujeme v tomto článku. Z naší dlouholeté zkušenosti, jakožto vývojářů e-learningových školení zaměřených na bezpečnost práce a související témata, si uvědomujeme celou řadu dalších výhod online učení. Tyto výhody potvrzují také naši zákazníci. Pokud bychom je měli shrnout, určitě zahrnují tato fakta:

 1. Šetří peníze vaší společnosti
 2. Zkracuje dobu učení
 3. Zvyšuje zájem a uchování klíčových informací
 4. Je dostupný pro zaměstnance z celého světa
 5. Poskytuje zaměstnancům trvalý přístup ke klíčovým zdrojům
 6. Zaručuje zaměstnancům prostředí bez rizika
 7. Umožňuje globální spolupráci
 8. Vyhovuje flexibilnímu životnímu stylu zaměstnanců
 9. Lze ho využít pro libovolný počet zaměstnanců
 10. Poskytuje zaměstnancům a manažerům rychlou zpětnou vazbu
 11. Zajišťuje konzistenci a standardizaci školení
 12. Snižuje dopad společnosti na životní prostředí
 13. Umí být důvěryhodný
 14. Je přizpůsobivý a flexibilní
 15. Lze ho rychle a efektivně aktualizovat

1. Šetří peníze vaší společnosti

E-learning je jednoduše nákladově efektivnější pro větší publikum zaměstnanců, což pro mnohé firmy představuje hlavní výhodu. Snižuje poplatky za školitele a čas zaměstnanců, jakož i náklady na školící místnost, cestování, stravování, tisk podkladů pro školení apod. U e-learningu naopak zaměstnanci potřebují jen přístup k počítači nebo mobilnímu telefonu a nějaký čas.

2. Zkracuje dobu učení

Stejně jako vám e-learning šetří peníze, může přechod na tento druh školení vést také k nemalým úsporám času vašeho zaměstnance. A není to zanedbatelné množství. Věděli jste, že e-learning ve srovnání s tradičním učením snižuje dobu učení vašich zaměstnanců až o 60 %?

E-learning může šetřit čas zaměstnanců, který je spojený s těmito činnostmi:

3. Zvyšuje zájem a uchování klíčových informací

Díky gamifikaci (využití herních prvků), videím a dalšího interaktivního obsahu může e-learning výrazně zvýšit angažovanost, tedy zájem vašich zaměstnanců, ale také uchování klíčových informací.

4. Je dostupný pro zaměstnance z celého světa

Jednou z největších výhod e-learningu je to, že je k dispozici 24/7 pro stále globálnější a vzdálené pracovní síly. Vaši zaměstnanci získají přístup ke školení, když na to mají čas a schopnosti, bez ohledu na to, kde se nacházejí.

5. Poskytuje zaměstnancům trvalý přístup ke klíčovým zdrojům

Pokud vaše online školení zahrnuje mnoho témat, na které bude třeba později odkázat nebo se k nim pro ověření vrátit - například specifikace nových produktů apod., e-learning poskytuje vašim zaměstnancům příležitost získat přístup k těmto zdrojům, kdykoliv je potřebují.

Pokud si při prezenčním školení s lektorem nedělá zaměstnanec poznámky, po skončení už většinou nemá možnost se vrátit a zeptat na něco, co zapoměl nebo si není jistý. Pokud mu však poskytnete e-learning, může se k tématu kdokoliv vrátit a informace si ověřit. Tato výhoda je nezpochybnitelná a ještě větší váhu získala s příchodem tzv. mikro školení (m-learningu).

Mohlo by vás zajímat: Microlearning (m-learning). Výhody, formáty, příklady a použití mikro školení v praxi

6. Zaručuje zaměstnancům prostředí bez rizika

Jednou z hlavních nevýhod skupinového školení vedeného instruktorem je to, že někteří zaměstnanci se kvůli obavám z chyb raději vyhnou diskusi během lekce. E-learningové řešení poskytuje zaměstnancům příležitost neudělat chybu.

Dobrý vzdělávací program ukazuje důsledky akcí studenta ještě při školení, respektive při závěrečném testu, a hned mu ukáže, kde a proč udělal chybu. Tento typ výuky eliminuje rozpaky z neúspěchu před ostatními studenty - zaměstnanci.

7. Umožňuje globální spolupráci

S rostoucí globalizací pracovních sil je jednou z největších výhod e-learningu to, že jej lze vybudovat tak, aby podporoval online spolupráci po celém světě.

Některá z nejlepších řešení e-learningu umožňují zaměstnancům z různých oddělení a zemí přispívat do větších firemních diskusí přímo v samotném modulu školení.

8. Vyhovuje flexibilnímu životnímu stylu vašeho zaměstnance

Dnešní zaměstnanci požadují řešení, která odpovídají jejich životnímu stylu. Poskytování školení, ke kterému lze přistupovat bez časového omezení, odpovídá současné potřebě flexibility mnohých zaměstnanců, čímž se zlepšuje jejich celková morálka.

9. Lze ho využít pro libovolný počet zaměstnanců

Jakmile vytvoříte nebo si necháte vytvořit e-learningové školení, pamatujte si, že by mělo být snadno škálovatelné, tzn. rozdělitelné dle zaměření pracovní činnosti zaměstnanců, aby každý absolvoval kurz, který odpovídá rizikům na jeho pracovišti. Pokud si vytvoříte takové skupiny zaměstnanců, přidáte do nich libovolný počet zaměstnanců. Možnost libovolného počtu zaměstnanců by neměla být blokována.

10. Poskytuje zaměstnancům a manažerům rychlou zpětnou vazbu

Vyhodnocení zkoušek, které jsou realizované na papírových dokumentech, včetně poskytnutí zpětné vazby na otázky zaměstnanců, zabere značné množství času, ale i dovedností. Zaměstnanci pak musí často čekat, až dostanou výsledky, které potřebují, aby mohli správně a bezpečně vykonávat svou práci.

U e-learningu tomu tak není. Ten funguje tak, že zaměstnanci mohou během online školení získat zpětnou vazbu v reálném čase. A protože je vše propojeno online, může vedení získat také aktuální analýzu výkonu kurzů a sledovat pokrok jednotlivých zaměstnanců.

11. Zajišťuje konzistenci a standardizaci školení

Jakmile se zapojíte do procesu výroby nebo spolupráce při výrobě e-learningového kurzu, měli byste vědět, že všichni vaši zaměstnanci by měli mít k dispozici stejně kvalitní školení, jako všichni ostatní.

I když přítomnost instruktora může vytvořit dynamičtější výukové prostředí, ne všichni instruktoři se zaměřují na stejná témata nebo poskytují stejnou úroveň péče. Jednou z největších výhod e-learningu je proto fakt, že všichni vaši zaměstnanci absolvují školení, které opravdu potřebují a odpovídá jejich potřebám.

12. Snižuje dopad společnosti na životní prostředí

Přechod na e-learning není jen finančně výhodný, ale přináší i další pozitivum - je lepší pro životní prostředí. Výroba a poskytování kurzů distančního vzdělávání spotřebuje v průměru o 90 % méně energie a produkuje o 85 % méně emisí CO2 na studenta než běžné osobní kurzy.

13. Umí být důvěryhodný

Na rozdíl od prostředí učeben, kde se zaměstnanci mohou stydět pokládat otázky, umožňuje e-learning zaměstnancům spojit se s odborníky na dané téma, aby získali individuální poradenství, ale také uvolněnější a bohatší vzdělávací zkušenost.

14. Je přizpůsobivý a flexibilní

E-learning vám umožní začlenit online a interaktivní zdroje do kurzů, které mají více rovin chápání (multidimenzionální trénink). Lépe pak takovým tématům porozumíte. Například video ukázky konkrétních osvědčených postupů a modelování v reálném světě mohou zaměstnancům umožnit vidět, jak se tyto postupy používají ve skutečných situacích.

Pokud svým zaměstnancům umožníte učit se svým vlastním tempem, lépe absorbují informace, což znamená, že školení je efektivnější. E-learning je ideálně přizpůsoben přístupu založenému na vlastním tempu, který umožňuje pracovníkům přehodnotit koncepty, které považují za obtížné, aniž by se museli obávat zdržování ostatních zaměstnanců.

15. Lze ho rychle a efektivně aktualizovat

Aktualizace obsahu je rychlá a efektivní. To je obzvláště důležité, když potřebujete školení, které má držet krok s vývojem předpisů a legislativních požadavků. Jakákoliv změna zákonů, ale také pracovních postupů nebo technologií, může být zpracována a aktualizována během několik minut, maximálně hodin.

A co nevýhody e-learningu? Existují nějaké?

E-learning má bezpochyb celou řadu výhod, ale to neznamená, že je vždy tím nejlepším řešením pro vzdělávání vašich zaměstnanců. Má totiž také určité nevýhody. E-learning se nehodí pro školení složitějších témat, která vyžadují detailnější vysvětlení problematiky nebo praktickou ukázku. Nehodí se proto např. pro školení jeřábníků a vazačů, obsluhy tlakových nádob, obsluhy motorových pil a malé mechanizace nebo pro specifická školení ve výrobních pozicích, školení práce s CNC, kurz svařování či odbornou přípravu požárních hlídek apod.

Přečtěte si také: Je e-learning opravdu vhodný pro všechny druhy školení zaměstnanců?

Výhody e-learningu. 15 neprůstřelných benefitů, které získáte z online školení
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference