Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Microlearning (m-learning). Výhody, formáty, příklady a použití mikro školení v praxi

14. 5. 2019
Zpět

E-learning zná kde kdo, ale slyšeli jste už někdy o m-learningu, respektive o microlearningu? Přečtěte si, co toto mikro školení znamená, jak se dá použít, jaká je jeho podstata, formáty, příklady, ukázky, ale také výhody.

Co je microlearning?

Microlearning, nebo také m-learning, je obdoba e-learningu. V podstatě se jedná o ten samý výukový systém, tedy formou elektronického vzdělávání, jen s tím rozdílem, že:

Microlearning používá jako prostředek výuky mobilní počítačová zařízení, například mobilní telefony, tablety, notebooky apod.), stejně, jako e-learning. Lze ho použít snad ve všech sférách, napříč všemi obory a oblastmi vzdělávání. Je součástí holistického přístupu k učení a vzdělávání, které je založeno na maloobsahových tématech.

Použití a podstata microlearningu

Klasický e-learning představuje výuku celého tématu nebo problematiky, která může být někdy i velmi rozsáhlá. Právě proto vznikl m-learning, který má sloužit zejména pro rozdělení učiva na více menších částí. To proto, aby se studentům učivo snadněji pamatovalo nebo se třeba vyzdvihl konkrétní či specifický problém.

Studium by mělo trvat kratší dobu, ideálně 2 - 5 minut. Při e-learningu může kurz trvat i 30 minut či více. M-learning lze implementovat do každodenních aktivit, například ve škole, na pracovišti, ale také na webu nebo sociálních sítích.

Microlearning lze využít ve všech oblastech vzdělávání, například:

Formáty m-learningu

Pro m-learning je ideální, když je zpracován do formátu pro malé přenosné počítače, tedy mobilní telefony, tablety, PDA apod. Důvodem je zejména dostupnost - student si může kurz procházet kdykoliv a kdekoliv a nově získané znalosti ihned využívat.

Z hlediska designu by měl být jednoduchý, dobře čitelný a měl by se správně zobrazovat na všech počítačových zařízeních - přizpůsobovat se velikosti obrazovky (tzv. responzivní design).

Obsahový formát microlearningu by měl být tvořen formou krátkých textů, výstižných obrázků, ilustrací, animací nebo videem. Struktura a časový rozsah je omezen na krátkou dobu výuky (2 - 5 minut), proto by se tvůrce měl zaměřit na jednoduchost a pochopitelnost kurzu.

Microlearningové školení se může postupně rozvíjet na další části, které pak vytvoří ucelené školení skládající se z několika jednotlivých kurzů. Nezapomeňte ale, že m-learning je od slova micro-learning, takže je nutné držet podstatu mikro školení, které bude jednoduché, krátké a lehce pochopitelné.

Příklady aplikací mikro školení

Příklady výukových aktivit mikro školení

Ukázky m-learningu

Podívejte se na několik světových microlearningových kurzů. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých.

Benefity microlearningu

Microlearning přináší hned několik benefitů, a to jak pro jeho uživatele (studenty), tak pro jeho tvůrce nebo poskytovatele.

Potřebujete vytvořit mikro školení?

Jsme tvůrci e-learningových školení se specializací na bezpečnost práce (BOZP), požární ochranu (PO) a ostatní související témata. Umíme však vytvořit také mikro školení (microlearning) přesně podle vašich požadavků a potřeb.

Vyzkoušejte zdarma náš BOZP-SYSTEM s online školením BOZP.

Napište nám, nebo rovnou zavolejte (+420 724 888 101) a rádi si vyslechneme vaše požadavky. Připravíme vám školení zcela na míru od konceptu přes grafiku až po výukový obsah (texty, kvízy, ilustrace, animace apod.).

Microlearning (m-learning). Výhody, formáty, příklady a použití mikro školení v praxi
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference