Novinky Zpět

Microlearning (m-learning). Výhody, formáty, příklady a použití mikro školení v praxi

14. 5. 2019
Zpět

E-learning zná kde kdo, ale slyšeli jste už někdy o m-learningu, respektive o microlearningu? Přečtěte si, co toto mikro školení znamená, jak se dá použít, jaká je jeho podstata, formáty, příklady, ukázky, ale také výhody.

Co je microlearning?

Microlearning, nebo také m-learning, je obdoba e-learningu. V podstatě se jedná o ten samý výukový systém, tedy formou elektronického vzdělávání, jen s tím rozdílem, že:

Microlearning používá jako prostředek výuky mobilní počítačová zařízení, například mobilní telefony, tablety, notebooky apod.), stejně, jako e-learning. Lze ho použít snad ve všech sférách, napříč všemi obory a oblastmi vzdělávání. Je součástí holistického přístupu k učení a vzdělávání, které je založeno na maloobsahových tématech.

Použití a podstata microlearningu

Klasický e-learning představuje výuku celého tématu nebo problematiky, která může být někdy i velmi rozsáhlá. Právě proto vznikl m-learning, který má sloužit zejména pro rozdělení učiva na více menších částí. To proto, aby se studentům učivo snadněji pamatovalo nebo se třeba vyzdvihl konkrétní či specifický problém.

Studium by mělo trvat kratší dobu, ideálně 2 - 5 minut. Při e-learningu může kurz trvat i 30 minut či více. M-learning lze implementovat do každodenních aktivit, například ve škole, na pracovišti, ale také na webu nebo sociálních sítích.

Microlearning lze využít ve všech oblastech vzdělávání, například:

Formáty m-learningu

Pro m-learning je ideální, když je zpracován do formátu pro malé přenosné počítače, tedy mobilní telefony, tablety, PDA apod. Důvodem je zejména dostupnost - student si může kurz procházet kdykoliv a kdekoliv a nově získané znalosti ihned využívat.

Z hlediska designu by měl být jednoduchý, dobře čitelný a měl by se správně zobrazovat na všech počítačových zařízeních - přizpůsobovat se velikosti obrazovky (tzv. responzivní design).

Obsahový formát microlearningu by měl být tvořen formou krátkých textů, výstižných obrázků, ilustrací, animací nebo videem. Struktura a časový rozsah je omezen na krátkou dobu výuky (2 - 5 minut), proto by se tvůrce měl zaměřit na jednoduchost a pochopitelnost kurzu.

Microlearningové školení se může postupně rozvíjet na další části, které pak vytvoří ucelené školení skládající se z několika jednotlivých kurzů. Nezapomeňte ale, že m-learning je od slova micro-learning, takže je nutné držet podstatu mikro školení, které bude jednoduché, krátké a lehce pochopitelné.

Příklady aplikací mikro školení

Příklady výukových aktivit mikro školení

Ukázky m-learningu

Podívejte se na několik světových microlearningových kurzů. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých.

Benefity microlearningu

Microlearning přináší hned několik benefitů, a to jak pro jeho uživatele (studenty), tak pro jeho tvůrce nebo poskytovatele.

Potřebujete vytvořit mikro školení?

Jsme tvůrci e-learningových školení se specializací na bezpečnost práce (BOZP), požární ochranu (PO) a ostatní související témata. Umíme však vytvořit také mikro školení (microlearning) přesně podle vašich požadavků a potřeb.

Vyzkoušejte zdarma náš BOZP-SYSTEM s online školením BOZP.

Napište nám, nebo rovnou zavolejte (+420 724 888 101) a rádi si vyslechneme vaše požadavky. Připravíme vám školení zcela na míru od konceptu přes grafiku až po výukový obsah (texty, kvízy, ilustrace, animace apod.).

Microlearning (m-learning). Výhody, formáty, příklady a použití mikro školení v praxi
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference