V odpovědích na tuto otázku se mezi odbornou veřejností v oblasti bezpečnosti práce, ale i jiných oborech, vedou často rozepře. Někteří tvrdí, že e-learning je nedostatečný nástroj pro výuku bezpečnosti práce vůbec, druzí si zase tento způsob vzdělávání chválí pro svou vysokou efektivitu i finanční úsporu. V posledních letech je ale vše trochu jinak. Situace se totiž razantně změnila během roku 2016, kdy jsme představili novou a podstatně vychytanější verzi vlastního e-learningu v aplikaci BOZP-SYSTEM, který byl navíc téhož roku ověřen soudními znalci.
Právě díky tomu jsme zaznamenali zvýšený zájem o náš e-learning. Mnozí z odborné ale i laické veřejnosti pochopili, že náš e-learning je opravdu velmi efektivní nástroj, ačkoliv to může znít jako klišé. Fakta jsou ale fakta. Ta mluví za vše. Pojďme ale k hlavní otázce, která zní, zda je e-learning vhodný pro všechny druhy školení zaměstnanců. Je to otázka, na kterou chce znát odpověď snad každý personalista nebo bezpečnostní technik či OZO v BOZP. Pokud bychom měli jednoznačně na tuto otázku odpovědět ano či ne, odpověď by i přesto, že sami e-learning vyvíjíme, zněla ne, tedy není vhodný pro všechny druhy školení. Ptáte se proč?
E-learning je sice skvělý vzdělávací nástroj, ale ne vždy se s ním dá některá látka probrat prakticky. Zjednodušeně řečeno, některá pracovní rizika vyžadují praktickou ukázku, která by v e-learningu šla sice vyjádřit například instruktážním videem, ale horší už je to u školení, která vyžadují také praktické vyzkoušení. To je u většiny případů v e-learningu nemožné. Vemte si například školení požárních hlídek nebo školení jeřábníků a vazačů. Sice jim můžete problematiku vysvětlit pomocí e-learningu, ale je potřeba jim dát také osobní praktické školení, ve kterém je školitel naučí konkrétní pracovní postupy. Takže zde hraje e-learning jen doplňkový vzdělávací nástroj, který ale v kombinaci s osobním prezenčním školením přináší nejlepší možné výsledky.
„Podívejte se na náš e-learning, který proškolil už více jak 200 tisíc zaměstnanců v celé ČR. Vyzkoušejte si ho on-line.“
Naprosto bez obav se 100% jistotou můžete pomocí e-learningu školit své zaměstnance v níže uvedených oborech, ale pozor na jednu zásadní věc. Školení musí vždy obsahovat kvalitní osnovu zpracovanou odborníky na BOZP, která zahrnuje látku týkající se rizik, jež se na daném pracovišti reálně vyskytují. Tzn., že nestačí pouze obecné školení, které obsahuje výčet zákonů, práv a povinností, ale tzv. profesní doplňky dle § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce.
z jiných oborů pak například:
Jak už jsme avizovali, některá školení se pro e-learning úplně nehodí, nebo je možné ho využít jen jako doplňkový nástroj pro testování znalostí studentů či zaměstnanců, případně jako nástroj pro opakování dané problematiky a utužování znalostí. Většinou se jedná o složitější specifické školení, jako například:
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).