Novinky Zpět

Je e-learning opravdu vhodný pro všechny druhy školení zaměstnanců?

9. 4. 2018
Zpět

V odpovědích na tuto otázku se mezi odbornou veřejností v oblasti bezpečnosti práce, ale i jiných oborech, vedou často rozepře. Někteří tvrdí, že e-learning je nedostatečný nástroj pro výuku bezpečnosti práce vůbec, druzí si zase tento způsob vzdělávání chválí pro svou vysokou efektivitu i finanční úsporu. V posledních letech je ale vše trochu jinak. Situace se totiž razantně změnila během roku 2016, kdy jsme představili novou a podstatně vychytanější verzi vlastního e-learningu v aplikaci BOZP-SYSTEM, který byl navíc téhož roku ověřen soudními znalci.

Právě díky tomu jsme zaznamenali zvýšený zájem o náš e-learning. Mnozí z odborné ale i laické veřejnosti pochopili, že náš e-learning je opravdu velmi efektivní nástroj, ačkoliv to může znít jako klišé. Fakta jsou ale fakta. Ta mluví za vše. Pojďme ale k hlavní otázce, která zní, zda je e-learning vhodný pro všechny druhy školení zaměstnanců. Je to otázka, na kterou chce znát odpověď snad každý personalista nebo bezpečnostní technik či OZO v BOZP. Pokud bychom měli jednoznačně na tuto otázku odpovědět ano či ne, odpověď by i přesto, že sami e-learning vyvíjíme, zněla ne, tedy není vhodný pro všechny druhy školení. Ptáte se proč?

E-learning je sice skvělý vzdělávací nástroj, ale ne vždy se s ním dá některá látka probrat prakticky. Zjednodušeně řečeno, některá pracovní rizika vyžadují praktickou ukázku, která by v e-learningu šla sice vyjádřit například instruktážním videem, ale horší už je to u školení, která vyžadují také praktické vyzkoušení. To je u většiny případů v e-learningu nemožné. Vemte si například školení požárních hlídek nebo školení jeřábníků a vazačů. Sice jim můžete problematiku vysvětlit pomocí e-learningu, ale je potřeba jim dát také osobní praktické školení, ve kterém je školitel naučí konkrétní pracovní postupy. Takže zde hraje e-learning jen doplňkový vzdělávací nástroj, který ale v kombinaci s osobním prezenčním školením přináší nejlepší možné výsledky.

„Podívejte se na náš e-learning, který proškolil už více jak 200 tisíc zaměstnanců v celé ČR. Vyzkoušejte si ho on-line.“

Školení vhodná pro vzdělávání e-learningem

Naprosto bez obav se 100% jistotou můžete pomocí e-learningu školit své zaměstnance v níže uvedených oborech, ale pozor na jednu zásadní věc. Školení musí vždy obsahovat kvalitní osnovu zpracovanou odborníky na BOZP, která zahrnuje látku týkající se rizik, jež se na daném pracovišti reálně vyskytují. Tzn., že nestačí pouze obecné školení, které obsahuje výčet zákonů, práv a povinností, ale tzv. profesní doplňky dle § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce.

z jiných oborů pak například:

Školení, která lze doplnit o e-learning

Jak už jsme avizovali, některá školení se pro e-learning úplně nehodí, nebo je možné ho využít jen jako doplňkový nástroj pro testování znalostí studentů či zaměstnanců, případně jako nástroj pro opakování dané problematiky a utužování znalostí. Většinou se jedná o složitější specifické školení, jako například:

Je e-learning opravdu vhodný pro všechny druhy školení zaměstnanců?
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference