Novinky Zpět

Musí školení BOZP absolvovat brigádníci a pracovníci na dohodu o provedení práce (DPP)?

21. 12. 2016
Zpět

Celkem často se nás někteří naši klienti ptají: „A musíme dělat školení BOZP také u sezónních brigádníků a pracovníků, které zaměstnáváme pouze na dohodu o provedení práce?” Odpověď je vždy zcela jednoznačná: „Ano, samozřejmě, že musíte.” Proč tomu tak je, a jak přesně má školení BOZP pro brigádníky a zaměstnance na DPP vypadat si řekneme v tomto článku.

Zákoník práce nerozlišuje pracovní poměr

Zákoník práce nerozlišuje, zda se jedná o zaměstnance na hlavní pracovní poměr nebo o zaměstnance na dohodu o provedení práce, který je všeobecně nazýván také jako brigádník. Pojem brigádník navíc v Zákoníku práce ani v zákoně č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, neexistuje.

V § 103 odst. 1 písm. f) zákona č. 262/2006 Sb. Zákoníku práce se můžete dočíst, že:

“Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům, zejména zaměstnancům v pracovním poměru na dobu určitou, zaměstnancům agentury práce dočasně přiděleným k výkonu práce k jinému zaměstnavateli, mladistvým zaměstnancům, podle potřeb vykonávané práce dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci podle tohoto zákona a podle zvláštních právních předpisů, zejména formou seznámení s riziky, výsledky vyhodnocení rizik a s opatřeními na ochranu před působením těchto rizik, která se týkají jejich práce a pracoviště, ...”

„Ze zákoníku práce tedy vyplývá, že školením BOZP musí projít každý zaměstnanec, včetně mladistvých, brigádníků a pracovníků na dohodu o provedení práce (DPP).”

Školení zaměstnanců chrání zaměstnavatele

Školení zaměstnanců, a to zejména brigádníků a pracovníků na DPP, se za žádných okolností nevyhýbejte! Právě jim se pracovní úrazy stávají nejčastěji. Ten, kdo za pracovní úraz zaměsnance ručí, je vždy zaměstnavatel. Nezapomeňte, že v případě vyšetřování úrazu chce policie nebo jiný kontrolní orgán vidět také školení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Pokud zaměstnavatel své zaměstnance proškolí řádně včetně profesních doplňků, je tak chráněn pro případ odpovědnosti a dalších postihů.

Osnova školení BOZP pro brigádníky a zaměstnance na DPP

Možná se budete ptát, jak má vlastně vypadat osnova školení BOZP pro brigádníky, mladistvé zaměstnance nebo zaměstnance, jejichž pracovní poměr je veden jako dohoda o provedení práce. Možná si myslíte, že když se jedná o krátkodobé zaměstnance, bude osnova školení podstatně jednodušší, ale to je velký omyl. Školení BOZP je pro všechny tyto zaměstnance stejné, jako pro řadové pracovníky.

Jak uvádí § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. Zákoníku práce, zaměstnavatel je povinen zajistit svým zaměstnancům školení o právních a jiných předpisech BOZP. Navíc zákon říká, že školení by se mělo týkat také jimi vykonávané práce a vztahovat se k rizikům, které se vyskytují na jejich pracovišti - tzv. profesní doplňky, o kterých podrobněji píšeme v článku Jediné online školení BOZP s profesními doplňky dle legislativy. U nás zdarma!

Musí školení BOZP absolvovat brigádníci a pracovníci na dohodu o provedení práce (DPP)?
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference