Podle zákoníku práce je zaměstnavatel odpovědný za svoje zaměstnance. Ve chvíli, kdy dojde k nějakému pracovnímu úrazu, tak odpovídá za škodu právě on. Školení zaměstnanců je proto nesmírně důležité.
Mezi základní povinnosti zaměstnavatele patří proškolení zaměstnanců v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Co by takové školení mělo obsahovat, není přesně dáno žádným obecně závazným předpisem. Důraz je totiž kladen na prevenci rizik, která ohrožují zdraví či bezpečnost zaměstnanců. Tato rizika však mohou být na každém pracovišti jiná, proto by je měl zaměstnavatel sám vyhledávat a vytvářet taková opatření, která povedou k jejich odstranění – tedy tato rizika řídit. Až podle toho by se měl rozhodnout, co přesně bude školení BOZP obsahovat.
Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen nejen zajistit školení o právních a ostatních předpisech souvisejících s BOZP, ale současně musí také znalosti svých zaměstnanců z oblasti BOZP pravidelně kontrolovat a především vyžadovat a kontrolovat plnění daných předpisů. Jakým způsobem, to už zákon neukládá.
Jsou ovšem situace, při kterých je školení BOZP bezpodmínečně nutné, a to při nástupu nového pracovníka do zaměstnání, změně pracovního zařazení či druhu práce, v případě zavedení nové technologie nebo změně technologických, případně pracovních postupů, jež by mohla zásadním způsobem ovlivnit bezpečnost a ochranu zdraví při práci, nebo při změně výrobních a pracovních prostředků. Školení BOZP je určeno pro všechny zaměstnance, a to bez rozdílu funkce či pracovního zařazení. Provádí se během pracovní doby a pro všechny zaměstnance je povinné. Jestliže se pracovník nemůže zúčastnit, musí být vypsán náhradní termín, v němž si bude moci školení nahradit.
Se školením BOZP by mělo být spojeno také školení požární ochrany. To by měli zaměstnanci absolvovat hned při nástupu do zaměstnání a poté minimálně jednou za dva roky, nebo ve výše uvedených případech. Při tomto školení se zaměstnanci dozví o nebezpečí vzniku požáru při činnostech, které jsou spojeny s místem výkonu jejich práce, jsou seznámeni s organizací a zajištěním požární ochrany, požárním řádem, požárními poplachovými směrnicemi, evakuačním plánem, základními povinnostmi, které vyplývají z předpisů o požární ochraně, a také s použitím hasicích přístrojů, případně dalších prostředků požární ochrany.
Další důležitou oblastí je školení řidičů. V případě, že zaměstnanec při své práci řídí vozidlo, musí absolvovat školení řidičů – referentů. Ani jeho obsah a rozsah však není zákoníkem práce přesně stanoven.
Jedná-li se o řidiče z povolání, musí kromě řidičského průkazu příslušné skupiny mít také profesní průkaz a absolvovat pravidelná školení. Ta jsou povinná pro řidiče vozidel nad 3,5 tuny. Každý rok rovněž musí absolvovat školení profesní způsobilosti, které trvá sedm hodin.
Povinnost zaměstnavatele zajistit výše uvedená zákonná školení však neplatí pouze v případě stálých zaměstnanců, nýbrž i sezónních zaměstnanců, brigádníků a podobně. Zaměstnavatel totiž musí zajistit proškolení pracovníka i v případě, že pro něj pracuje i jeden jediný den v roce.
Samostatnou kapitolou je školení první pomoci. Každý zaměstnavatel má totiž povinnost v závislosti na rizicích na pracovišti zajistit dostatečný počet zaměstnanců k organizaci první pomoci. Toto školení by mělo obsahovat teoretickou část i praktický nácvik dovedností, které jsou nezbytné pro laické poskytnutí první pomoci. Zaměřeno by mělo být i na prevenci úrazů na daném pracovišti.
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).