Proč nejsou vzorové materiály na školení BOZP?

30. 8. 2015

Potřebujete podpůrné materiály ke školení bezpečnosti práce a nemůžete na internetu žádné vhodné najít? Možná to neradi uslyšíte, ale žádné univerzální dokumenty, které byste mohli jednoduše použít ve vaší firmě, ani neexistují. Cesta ke kvalitním materiálům ale není složitá. Když víte, kam se obrátit, budete mít špičkově připravené materiály, které zohledňují specifika vaší firmy, k dispozici v  elektronické i tištěné podobě. Školit BOZP je s nimi hračka.

Proč neexistují univerzální materiály k BOZP

Byť na internetu můžete dohledat různé podklady ke školení BOZP, není vhodné se na ně příliš spoléhat. Každé školení je totiž nutné přizpůsobit na míru dané firmě. Konkrétní dokumenty tak ovlivňuje mnoho faktorů – velikost firmy, její profesní zaměření, počet zaměstnanců, druh provozu atd. Není tak ani reálně možné připravit jednotné materiály, které by bylo možné univerzálně aplikovat.

Pokud tedy hledáte nějaký připravený vzor školení BOZP, zapomeňte na to. Buď jednoduše použijte vlastní kreativitu a připravíte si osnovu školení BOZP podle svého vlastního vědomí a svědomí, anebo raději oslovte odborníky, kteří vám s tím poradí.

Při přípravě samotného školení nezapomeňte, že byste měli pojmenovat všechna rizika spojená s  výkonem té či dané činnosti a dále musíte respektovat zákonné předpisy, ze kterých vám jako zaměstnavateli vyplývají další povinnosti. Pokud na něco zapomenete, obrátí se to proti vám. Vy jako zaměstnavatel máte za zaměstnance objektivní odpovědnost a tak mnoho starostí leží právě na vašich bedrech.

Školit se dnes můžete i online

Pokud se vám nechce pořádat prezenční školení, ke kterému je nutné zajistit přítomnost všech zaměstnanců, můžete využít možnost online školení. Nemusíte tak nikam přepravovat zaměstnance, pronajímat školicí centra nebo platit lektory. Cvičit se v problematice bezpečnosti práce budete na takovém místě a v takovém čase, který si sami zvolíte.

Online kurzy BOZP jsou velmi efektivní zejména při nástupu nových zaměstnanců do zaměstnání, protože se většinou jedná pouze o pár jednotlivců, a tak prezenční školení s lektorem je poměrně drahé. Online kurzy jsou navíc dnes již na takové úrovni, že svou kvalitou mnohdy předčí i osobní školení (je-li poskytovatel školení na dostatečné úrovni).

Školicí systém BOZP a PO, který je pro online školení speciálně vytvořen, je jednoduchý, rychlý a umožňuje individuální nastavení přesně podle potřeb vaší firmy. Na konci školení je vždy test, po jehož úspěšném složení se automaticky vygeneruje zaměstnanci certifikát.

Systém toho umí ale ještě víc. Bude za vás automaticky hlídat termíny školení a poukáže na jejich případné neplnění. Pravidelně vás také bude upozorňovat na aktualizace kurzů a informovat o změnách v legislativě. Samozřejmostí systému je propojení s dokumentací BOZP a dále místními specifiky provozovny.

Dobře zvládnuté BOZP zvyšuje výkonnost firmy

Na oblast BOZP by se nemělo pohlížet jen jako na „nutné zlo“, které je potřeba co nejlevněji a nejrychleji ukočírovat. Kvalitně provedený audit BOZP, dobře organizovaná školení a pečlivě vedená dokumentace může přinést firmě i mnoho pozitivního.

Z různých studií vyplývá, že organizace, které mají dobře zvládnutou oblast bezpečnosti práce, dosahují ve své činnosti lepších výsledků. Kromě humanistického pohledu na věc, který zdůrazňuje naši morální nutnost starat se o lidský život a jeho zdraví, se na celou věc můžeme podívat i pohledem ekonomickým a dojdeme přitom ke stejnému závěru – dávat pozor na zaměstnance a pečovat o jejich zdraví je nezbytné.

Podívejme se například na důsledky spojené se zraněním pracovníka. Pokud firma účinně předchází úrazům na pracovišti, nemusí řešit problémy spojené s pracovní neschopností zaměstnance. Nemusí mu platit kompenzaci a výdaje za léčbu, hledat jeho zástup, ani administrativně vše zaznamenat a nahlásit na patřičná místa. Mnohdy to s sebou nese i nutnost oprav na pracovišti a zpomalení či úplné zastavení výroby. Časté úrazy a zdravotní potíže zaměstnanců pak způsobují obecný pokles pracovní morálky a zajistí vám i častější kontroly ze strany inspektorátu bezpečnosti práce.

Správně připravené materiály a dobře provedená školení BOZP mohou vaší firmě ušetřit mnoho peněz i stresu. S naším chytrým řešením budete mít všechny záležitosti týkající se bezpečnosti práce vždy v naprostém pořádku a v souladu s legislativou. Vám tak ubydou starosti a budete se moci soustředit na důležitější věci.

CRDR s.r.o.

Školení BOZP vzor