Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Kniha jízd ve vztahu k BOZP. Záznam o době řízení vozidla, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku

24. 2. 2023
Zpět

Kniha jízd se v podnikání používá nejen za účelem daňových výhod, ale také za účelem plnění povinností na úseku bezpečnosti práce. V oblasti BOZP se jedná o velmi důležitý dokument, který poskytuje důkazy o odpracované době při řízení vozidla, dodržování bezpečnostních přestávek, ale také době odpočinku řidiče. Co je kniha jízd, jaké jsou její účely, co musí obsahovat a jaké povinnosti mají podnikatelské subjekty při vedení knihy jízd určené pro záznam o době řízení vozidla, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku?

Obsah článku:

Co je kniha jízd a jaký je její účel?

Takzvaná „kniha jízd“ je tištěný nebo elektronický dokument určený k evidenci provozování služebního nebo soukromého vozu pro účely podnikání.

Evidence knihy jízd má dva hlavní účely:

Kniha jízd by měla obsahovat:

Kniha jízd pro uplatnění daňových výhod

Knihu jízd by měly vést všechny firmy (právnické osoby), ale i živnostníci (OSVČ), kteří využívají automobil k výkonu podnikatelské činnosti (tzv. firemní auto), aby mohli uplatnit náklady na jeho provoz (pohonné hmoty, údržbu a opravy). Týká se to jak plátců DPH, tak neplátců DPH nevyužívající možnosti paušální daně.

Neplátců DPH, kteří platí paušální daň, se kniha jízd pro účely daňových výhod netýká.

Kniha jízd pro plnění BOZP

Knihu jízd musí vést mimojiné také všechny podnikatelské subjekty, tedy právnické (firmy) i podnikající fyzické osoby (OSVČ), které provozují dopravu dopravními prostředky (provozování silniční dopravy). Povinní tak musí vést denní evidenci o době řízení vozidla a o čerpání bezpečnostních přestávek a době odpočinku řidiče. Tato povinnost platí pro řidiče automobilů do 3,5 tuny i nad 3,5 tuny.

Vedení knihy jízd za účelem plnění bezpečnosti práce je nutné rozlišovat podle toho, zda se řídí zákonem č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě nebo nařízením vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky.

Záznam o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku u vozidel do 3,5 tuny

Nařízení vlády č. 168/2002 Sb. stanovuje v příloze č. 1 odst. 3, že u zaměstnance, který řídí dopravní prostředek a na kterého se nevztahuje zvláštní právní předpis, tedy např. zákon č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě, je zaměstnavatel povinen zajistit, aby zaměstnanec (řidič) vedl denní evidenci o době řízení dopravního prostředku a o čerpání bezpečnostních přestávek, a to buď v listinné formě nebo technickým zařízením. Z toho plyne, že knihu jízd je nutné vést také u dopravních prostředků, na které se nevztahuje zákon č. 111/1994 Sb.

Záznam o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku u vozidel nad 3,5 tuny

Na zaměstnavatele, kteří zaměstnávají řidiče motorového vozidla nad 3,5 tuny, se vztahuje zákon č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě, který definuje v § 2 odst. 15 tzv. velké vozidlo, kterým je vozidlo nebo jízdní souprava o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny určené k přepravě zvířat nebo věcí, nebo vozidlo určené pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče.

O velkých vozidlech dále hovoří § 3a odst. 2 zákona č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě, který říká, že dopravce provozující silniční dopravu velkými vozidly je povinen v souladu s Evropskou dohodou o práci osádek vozidel v mezinárodní silniční dopravě (AETR) zajistit, aby jejich řidiči:

Bezpečnostní přestávky řidičů referentů a profesionálů

Bezpečnostní přestávky, které se mimochodem vztahují na řidiče automobilů do 3,5 tuny i nad 3,5 tuny, jsou krátké přestávky, jež musí řidiči absolvovat během své pracovní doby. Důvodem je, aby se mohli odpočinout, zlepšit svou pozornost a tím i bezpečnost při řízení.

Detailnější informace se dočtete v článku: Bezpečnostní přestávky řidičů osobních a nákladních automobilů

Doba odpočinku řidičů v silniční dopravě

Doba odpočinku u řidičů v silniční dopravě stanovuje povinné přestávky týkající se denní a týdenní doby. Legislativa stanovuje konkrétní časové úseky práce a odpočinku, které se řídí striktními pravidly.

Detailnější informace se dočtete v článku: Přestávky v práci a bezpečnostní přestávky. Zákoník práce, povinnosti a nároky

Kniha jízd ve vztahu k BOZP. Záznam o době řízení vozidla, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference