Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Bezpečnostní přestávky řidičů osobních a nákladních automobilů

16. 8. 2019
Zpět

Provozujete dopravní či přepravní společnost, nebo jste zaměstnanec v takové firmě, a nejste si jisti, jaké jsou časové limity pro bezpečnostní přestávky řidičů osobních a nákladních automobilů? Přečtěte si povinnosti a legislativní požadavky, které je určují.

Bezpečnostní přestávky pro řidiče automobilů do 3,5 tuny

Pro řidiče, kteří řídí vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny, platí zákoník práce a nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky.

Maximální doba řízení - 4,5 hodiny

Řidič automobilu do 3,5 tuny nesmí překročit maximální dobu řízení, která je stanovena na 4,5 hodiny. Je povinen nejdéle po uplynutí této doby zastavit, přerušit řízení a dát si bezpečnostní přestávku v trvání nejméně 30 minut v případě, že nenásleduje nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami nebo nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Bezpečnostní přestávku lze rozdělit do dvou částí v minimálním trvání 15 minut zařazených do doby řízení. Je také možné sloučit bezpečnostní přestávku a přestávku na jídlo nebo oddech. Řidič nesmí během bezpečnostní přestávky vykonávat žádnou činnost, která vyplývá z jeho pracovních povinností. Může jen dozorovat vozidlo a náklad, který převáží.

Pozor ale, za dobu řízení se považuje také přerušení řízení na dobu kratší než 15 minut. Z toho plyne, že pokud řidič přeruší řízení na méně jak 15 minut, počítá se to stále jako řízení, nikoliv jako bezpečnostní přestávka.

Zaměstnanec, který řídí vozidlo do 3,5 tuny je také povinen vést denní evidenci o době řízení a o čerpání přestávek, a to buď v listinné podobě, nebo technickým zařízením. Je nutné také dodat, že zaměstnavatel je povinen zajistit, aby zaměstnanec všechna tato nařízení dodržoval.

Bezpečnostní přestávky u automobilů nad 3,5 tuny

Dopravce, který provozuje silniční dopravu vozidly nad 3,5 tuny je povinen zajistit, aby řidič řádně vedl:

a to podle evropského nařízení č. 561/2006 nebo mezinárodní smlouvy AETR, a uchovávat tento záznam a doklad o nákladu po dobu minimálně 1 roku od ukončení přepravy. Více podrobností uvádí Vyhláška č. 478/2000 Sb. Ministerstva dopravy a spojů, kterou se provádí zákon o silniční dopravě. Dopravce je podle této vyhlášky povinen zajistit, aby záznam o době řízení vozidla nad 3,5 tuny, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku byl pořízen, které jsou vybaveny zaznamovým zařízením, tzv. tachografem.

Na řidiče automobilů o hmotnosti nad 3,5 tuny se při provozování vnitrostátní a mezinárodní dopravy vztahují z hlediska bezpečnostních přestávek jiné legislativní požadavky, konkrétně:

V tomto nařízení se o povolené době řízení a bezpečnostních přestávkách píše v článku 6,7,8 a 9. Zde je výtah těch nejdůležitějších informací, které by měl každý zaměstnavatel, ale i řidič nákladního vozidla, dobře znát.

Denní doba řízení

Doba odpočinku

Bezpečnostní přestávky řidičů osobních a nákladních automobilů
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference