Novinky Zpět

Jak na školení BOZP, když jste živnostník (OSVČ). Je lepší interní školení, e-learning nebo lektor?

6. 9. 2017
Zpět

Pokud jste živnostník (OSVČ) a máte zaměstnance, byť jen jednoho, asi víte, že jste povinni mu jako zaměstnavatel zajistit školení BOZP. Existují v podstatě tři způsoby, jak to udělat: proškolíte je sami, zajistíte jim e-learningové školení přes internet nebo si najmete školitele, který to za vás vyřeší formou osobního prezentačního školení. U všech třech případů shrneme pro a proti, a sami si pak zvažte, co vám bude více vyhovovat.

1. Interní školení zaměstnavatelem

V případě, že jste živnostník (OSVČ) a máte zaměstnance, můžete jejich školení v BOZP provádět jako zaměstnavatel sám. Nezáleží ani na tom, kolik máte zaměstnanců, jako je tomu například u hodnocení a prevence rizik. Nemusíte být odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO), ale musíte mít k provádění takového školení patřičné znalosti. O školení zaměstnanců musíte také provést písemný záznam a založit ho do dokumentace BOZP, kterou je živnostník povinen vést a pravidelně aktualizovat.

Tip: Dokumentace BOZP pro malou firmu do 25 zaměstnanců. Co musí splňovat, a jaké jsou zkušenosti?

Nezapomeňte, že pokud se rozhodnete zajistit školení svým zaměstnancům vlastními vědomostmi, musíte zároveň počítat s tím, že veškerá rizika spojená s bezpečností práce jdou za vámi.

„Pokud se rozhodnete zajistit školení svým zaměstnancům vlastními vědomostmi, přebíráte na sebe plnou zodpovědnost.“

Obecně se školení zaměstnanců zaměstnavatelem (myšleno staturárem určenou osobou z řad zaměstnanců) příliš nedoporučuje, a to zejména v rizikových odvětvích nebo při větším množství zaměstnanců. Dochází totiž k tomu, že zaměstnavatel nemá dostatečné znalosti vztahující se k bezpečnosti práce a ne vždy rozumí podstatě školení. To má za následek, že školení je nedostatečné a nekvalitní. Zaměstnavatel si často myslí, že je vše v pořádku, ale neuvědomuje si, že špatné školení se mu může velmi nepříjemně vrátit, třeba až dojde na kontrolu z Inspektorátu práce nebo dokonce na vážný pracovní úraz a jeho šetření.

2. E-learningové školení

Školení zaměstnanců přes internet, tzv. online školení nebo také e-learning či m-learning, je vhodný zejména pro méně složité oblasti, jako je například méně riziková bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP), požární ochrana (PO), práce ve skladu nebo ve výškách, řízení vozidla jako řidič referentských vozidel apod. Všechna e-learningová školení naleznete na stránce Služby BOZP, školení a kurzy na míru. U takových druhů školení se v podstatě jedná o opakující se zásady a povinnosti, které je důležité zaměstnancům pravidelně oživovat.

E-learning je řešením nejen pro živnostníky a drobné podnikatele se zaměstnanci, ale také pro velké firmy s mnoha zaměstnanci. Funguje to tak, že si objednáte daný kurz pro určitý počet zaměstnanců a obdržíte přístupové údaje do webové aplikace, kde školení probíhá. Zaměstnanec si může udělat školení buď v kanceláři nebo na jiném místě s připojením na internet, a do hodiny je hotovo. Bude seznámen se základními povinnostmi bezpečnosti práce a to včetně velice důležitých profesních doplňků, které jsou ze zákona povinné.

Prosvištěte si ukázkový kurz z našeho e-learningového školení v aplikaci BOZP-SYSTEM.“

3. Školení s lektorem

Prezenční školení s lektorem bývá zdlouhavější, náročnější, ale zato detailnější a osobitější. Někdy však může být pro zaměstnance až nudné. Za to ale většinou může téma nebo sám přednášející. Navíc je podstatně dražší, protože je třeba počítat s náklady na školitele, případně i dopravu zaměstnanců nebo pronájem školící místnosti. Oproti e-learningu je školení s lektorem díky vysokým provozním nákladům o 50 % dražší.

Školení s lektorem se používá zejména při proškolování bezpečnosti práce ve specifických oborech nebo v případech, kdy není možné danou látku prostřednictvím e-learningu dobře vysvětlit nebo dokonce názorně ukázat. Typickým příkladem je školení obsluhy s motorovou pilou a jinými nebezpečnými nástroji, školení obsluhy s tlakovými láhvemi, školení požární hlídky, školení jeřábníků apod. Tato témata je vždy lepší školit prostřednictvím kvalifikované a odborně způsobilé osoby v prevenci rizik (OZO) či jinou odbornou osobou pro dané odvětví.

E-learning je podstatně levnější, ale nelze jím školit úplně vše.“

Jak na školení BOZP, když jste živnostník (OSVČ). Je lepší interní školení, e-learning nebo lektor?
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference