Novinky Zpět

Efektivnější školení BOZP? Vyzkoušejte 4 jednoduché zásady, jak zaměstnancům předat nové informace

24. 5. 2015
Zpět

Povinná školení BOZP jsou nezbytnou součástí každé firmy, kterou vyžaduje přímo zákon, navíc každý vedoucí firmy ví, že bez kvalitně připravených zaměstnanců je každý provoz velkým rizikem. Školení BOZP ať už klasickou či online formou se dnes věnuje velké množství firem, nicméně účinek bývá v zásadě vždy podobný, tedy velké množství informací předané najednou, které vaše kolegy spíše zahltí, než aby jim umožnilo se v dané problematice lépe orientovat. Existuje ovšem celá řada postupů, jakým způsobem motivovat vaše zaměstnance, aby osvojené dovednosti lépe využili v praxi.

Zkušenost přichází s tréninkem

Jen málo z nás si dokáže zapamatovat vše, co slyší, proto se při kvalitních školeních BOZP používají nejrůznější ukázky z praxe, samostatné úlohy nebo různé kvízy, u kterých si mají vaši zaměstnanci osvojit nabité zkušenosti. Po kurzu je také vhodné používat přímo v provozu nejrůznější checklisty, bezpečnostní setkání či jiné metody osobního couchingu, které se budou specializovat na aktuálně probírané aspekty a témata ze školení. Nepodceňujte také diskuze či společné pracovní obědy spojené s opakováním zásad bezpečnosti práce.

Trénink vyžaduje opakování

Obecně je dokázáno, že až 40% našich denních aktivit provozujeme nevědomě pomocí svalové paměti, kterou opakujeme nejlépe opakováním konkrétních činností, až si je zkrátka zafixujeme. Habituální nebo též instinktivní provádění činností je v rámci BOZP o to cennější, že právě k němu sahají pracovníci velmi často při stresových nebo nepřehledných situacích. I z tohoto hlediska je vhodné vznik těchto instinktivních činností sledovat a případně dále formovat pomocí již výše zmíněných technik.

Opakování vyžaduje motivaci

Motivační faktor hraje velmi důležitou roli u osvojování si nových dovedností. Motivaci můžeme obecně rozdělit na externí a interní. Interní motivace spočívá zejména v seznámení pracovníků se skutečnostmi, jak může dobře zvládnutá politika BOZP prospět jejich pracovní výkonnosti, ochránit jeho zdraví či třeba část finančního příjmu jeho rodiny. Externí motivací pak rozumíme nejrůznější akční programy na pracovišti, soutěže či finanční odměňování na základě splněných požadavků či úkolů. Specifickým druhem motivace pak mohou být nejrůznější besedy či přednášky odborníků na bezpečnost práce z řad běžných zaměstnanců či naopak rozhovory s oběťmi trvalých následků porušení pravidel BOZP. Tento způsob motivace je dnes populární zejména v Kanadě a USA, přičemž v našich zemích se tyto programy vyskytují spíše výjimečně.

Motivace vyžaduje podporu

Velmi často se v posledních několika letech setkáváme s výzkumy zaměřenými na efektivitu implementace řízení rizik BOZP v případě, že se do politiky BOZP aktivně zapojuje vedení společnosti a celá problematika tak není ponechávána pouze na zaměstnancích. Tato šetření prokazují několikanásobné zvýšení účinnosti implementace nových či vylepšení stávajících procesů BOZP v rámci dané společnosti. Kdybychom tuto tezi měli rozklíčovat, řekli bychom, že klíč k pochopení efektivního řízení firemní politiky BOZP spočívá v podpoře snahy všech příslušných úseků ze strany vedení. Nemusí jít ani o přímé zásahy ze strany firemního managementu, stačí prostá evaluace a celkové hodnocení snahy jednotlivých složek o zlepšení situace bezpečnosti práce na daném pracovišti. Pokud si mají vaši zaměstnanci vštípit určité zásady a pravidla, je vhodné jim s tímto maximálně pomoci a ujistiti je o podpoře vedení společnosti, které bude následně hodnotit jejich pokrok. Pokud se nová pravidla týkají pouze některých zaměstnanců, je vhodné jim přidělit koordinátora či jinou dohlížecí osobu, která bude sledovat jejich pokrok v osvojování si nových zásad, kladně ohodnotí dosažené výsledky a případně je bude dále směrovat v případě nejistoty.

CRDR s.r.o.

Efektivnější školení BOZP? Vyzkoušejte 4 jednoduché zásady, jak zaměstnancům předat nové informace
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference