Víte, co máte dělat v případě záchrany účastníka dopravní nehody, tonoucího nebo zasaženého elektrickým proudem? Nastudujte si 5 obecných zásad při poskytování první pomoci jiné osobě, které vychází z doporučení Českého červeného kříže.
Obsah článku:
Jako první zhodnoťte celou situaci. Je těžké poradit, co konkrétně máte dělat, protože každá situace je individuální. Pokuste se vyhodnotit:
Bezprostředně po rychlém zhodnocení situace:
Při poskytování první pomoci je pro zachránce či ošetřujícího velmi důležité dbát zvýšené opatrnosti a pozornosti, aby byla zajištěna jeho bezpečnost.
Podrobněji v článku První pomoc při zásahu elektrickým proudem. Teoretický výcvik a zásady chování
Související článek: První pomoc při dušení - Gordonův a Heimlichův manévr
Základní laické vyšetření zraněného vám napoví, jaký zvolit další postup záchrany a první pomoci. Rozhodnete se na základě vlastního vyhodnocení.
V první řadě zjistěte a vyhodnoťte, zda je zraněný ohrožen na životě. Život ohrožující stav může znamenat:
Je-li zraněný ohrožen na životě, znamená to, že musíte okamžitě jednat:
Mezi příjezdem záchranné služby stále poskytujte první pomoc, je-li to potřeba, a zároveň pokračujte ve vyšetřování zraněné osoby tak, že:
Je-li zraněný při vědomí, je extrémně důležité mu poskytnout psychickou podporu a neustále s ním komunikovat. Ptejte se na různé otázky, např.:
Tím můžete postiženého udržet při vědomí do příjezdu záchranné služby. Do té doby pokračujte v poskytování první pomoci, kterou je mimo jiné i psychická podpora.
Odbornou pomoc ZZS volejte vždy, když se jedná o život ohrožující stav nebo máte sebemenší podezření, že by takový stav mohl nastat. V případě, že si nejste jisti, vždy je lepší a bezpečnější záchrannou službu zavolat. Nic tím nezkazíte.
Být u těžce zraněného člověka nebo pohled na krev může u zachránce vyvolat velký stres, který zapříčiní paniku (nemožnost mluvit, ztrátu orientace aj.). Proto je důležité zachovat chladnou hlavu a uklidnit se. Nádech, výdech, nádech, výdech. Jakmile se uklidníte, vytočte tísňovou linku 112 a sdělte operátorovi:
Nyní přebírá a vede hovor dispečer(ka). Můžete si přepnout telefon na hlasitý odposlech (handsfree), abyste si uvolnili ruce, které budete potřebovat.
Nikdy neukončujte hovor vy. Zůstaňte na příjmu, dokud se s vámi dispečer(ka) nerozloučí. Poslouchejte a dodržujte pokyny.
Tip: Nainstalujte si aplikaci Záchranka, která je zdarma a usnadní záchranářům zjistit vaší přesnou polohu.
Zraněnému poskytujte první pomoc po celou dobu než přijede záchranka. Je-li při vědomí, snažte se ho psychicky podporovat. Mimo jiné též:
Nastudujte si: Základy první pomoci od Českého červeného kříže
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).