Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

První pomoc při dušení - Gordonův a Heimlichův manévr

19. 2. 2022
Zpět

Dušení cizím předmětem se může stát kdykoliv a komukoliv. Bez ohledu na to, zda jste zdravotník či nikoliv, je určitě dobré vědět, co v takových případech dělat. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak rozpoznat příznaky dušení, jaké jsou typy a příčiny dušení a na závěr také tím, jak poskytnou dusícímu se člověku první pomoc. Podíváme se na to, jak reagovat na mírné i těžké případy dušení a na rozdíly v přístupu a technice při reakci u kojenců, dětí a dospělých. Nadechněte se a pojďme na to!

Obsah článku:


Známky dušení

Je důležité rozpoznat příznaky dušení, aby bylo možné rychle jednat. Rychlé jednání může znamenat záchranu života. Dušení nastává ve chvíli, když se dýchací cesty člověka úplně nebo částečně ucpou tak, že se nemůže nadechnout. Univerzální znamení, které naznačuje, že se člověk dusí, je, když se chytá za hrdlo.

Některé z běžnějších příznaků, když se člověk dusí, jsou např.:

Příčiny dušení

Je pravděpodobné, že mnozí z nás někdy v životě zažili alespoň mírné dušení. Možná vám v krku uvízl kus jídla nebo jste špatně polkli nápoj. Instinktivní reakcí v takových situacích je kašel, který obvykle stačí k nápravě situace.

Někteří lidé však mohou být více ohroženi tím, že se udusí jídlem nebo pitím, například lidé s dysfagií - poruchou polykání. Dysfagie se může objevit po mrtvici nebo dokonce v důsledku stáří. Pokud jste v pozici, že se staráte o člověka, který je vystaven většímu riziku udušení, musíte zajistit, aby nedošlo ke komplikacím a případnému zranění. Aby se zabránilo riziku udušení, mohou být vyžadována kontrolní opatření, jako jsou zahuštěné tekutiny nebo dieta s měkkými potravinami.

Některé z častějších příčin dušení zahrnují:

Dušení může být životu nebezpečné, proto rychlá reakce hraje extrémně důležitou roli. Když člověk nemůže přijímat kyslík, mozek a další životně důležité orgány jsou ve velkém ohrožení a tělo postupně přechází do zástavy dechu. Čím více času uplyne, tím více nenapravitelných škod je způsobeno. Pokud se zástava dechu co nejrychleji neukončí, povede to nakonec k zástavě srdce a nakonec smrti!

Absolvování kurzu první pomoci je vynikající způsob, jak získat znalosti potřebné k tomu, abyste uměli rychle reagovat na osobu, která se dusí, a zvýšit sebevědomí, pokud jde o řešení nouzových situací.

Druhy dušení

Existují dva hlavní typy dušení. Jedna je známá jako částečná obstrukce dýchacích cest nebo mírné dušení a druhá je úplná obstrukce dýchacích cest nebo těžké dušení. Je důležité být schopen identifikovat, jakým typem obstrukce dýchacích cest osoba trpí, protože podle toho bude zvolen způsob potřebné první pomoci.

Jak zjistit typ dušení?

Osoba, která má částečnou obstrukci dýchacích cest:

Osoba, která má úplnou obstrukci dýchacích cest:

Jak poskytnou první pomoc člověku, který se dusí?

Jakmile určíte typ obstrukce dýchacích cest, kterou osoba má, můžete podle toho reagovat.

Pokud má osoba částečnou obstrukci, měli byste ji v první řadě povzbudit, aby zakašlala a pokusila se odstranit blokádu a předmět vyplivla z úst. Nevkládejte jí prsty do úst, protože by vás mohla pokousat nebo byste mohli zatlačit překážku dále do krku. Pokud tyto kroky nefungují, bude nutné přistoupit na použití úderu otevřenou dlaní do horní části zad.

Pokud má osoba úplnou obstrukci, měli byste začít pěti ranami do zad. Pokud rány do zad překážky úspěšně neodstraní, měli byste přejít k podání pěti břišních tahů. Břišní tahy by neměly být podávány dětem mladším jednoho roku nebo těhotným ženám. Pokud žádné údery do zad nebo nápory břicha překážku neodstraní, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu (112 nebo 155).

Jedná-li se o malé dítě, které v souvislosti s dušením kašle, povzbuďte ho, aby v tom pokračovalo. Pokud se nepodaří překážku z hrdla vykašlat, zkuste ji najít. Pokud předmět vidíte, opatrně se ho pokuste odstranit, ale dávejte pozor, abyste mu ho nezatlačili dále do hrdla. Není-li možné předmět vyjmout, přejděte k úderům do zad, ale pamatujte na věk dítěte, abyste mu neublížili. Pokud to stále nefunguje, budete muset u kojenců mladších jednoho roku použít stlačení hrudníku a u dětí starších jednoho roku stlačení břicha. Nikdy nenechávejte dítě samotné.

Pokud postižený v jakémkoliv věku upadne do bezvědomí, položte ho na tvrdý rovný povrch a okamžitě zavolejte záchrannou službu. Zapněte si hlasitý odposlech (handsfree), abyste měli obě ruce volné, a řiďte se pokyny operátora tísňového volání. Pravděpodobně po vás bude vyžadovat provedení kardiopulmonální resuscitace (KPR).

Gordonův a Heimlichův manévr při dušení

Musíte-li provést při dušení druhé osoby údery do zad, tzv. Gordonův manévr, nebo stlačení hrudníku (Heimlichův manévr), postupujte podle následujících pokynů.

Gordonův a Heimlichův manévr - první pomoc při dušení

Gordonův manévr u dospělých osob a dětí starších 1 roku

Gordonův manévr u dětí do 1 roku

Heimlichův manévr u dospělých osob a dětí starších 1 roku

Heimlichův manévr u dětí do 1 roku

Gordonův a Heimlichův manévr - první pomoc při dušení malých dětí do 1 roku

Gordonův ani Heimlichův manévr nefunguje

Pokud cyklus úderů do zad a tlaky na břicho nebo hrudník překážku neodstraní, přivolejte pomoc bez ohledu na to, zda jsou stále při vědomí. Pokračujte v cyklech, dokud nepřijde pomoc, a vždy se řiďte radami poskytnutými operátorem na lince záchranné služby. Pokud osoba nemůže stát, například pokud je upoutána na invalidní vozík, měly by být provedeny údery na záda a tlaky do břicha ze strany.

První pomoc při dušení - Gordonův a Heimlichův manévr
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference