Novinky Zpět

Jak se správně řadit v koloně, když se blíží sanitka aneb jak se tvoří záchranářská ulička

11. 9. 2018
Zpět

Každý řidič by měl vědět, že záchranka, sanitka, hasiči a policie mají v silničním provozu při pohotovostním výjezdu právo přednosti v jízdě. Málokterý řidič už ale ví, jak se chovat v situaci, kdy stojí v koloně a slyší pomalu se blížící sirény s modrým majákem. Na českých silnicích se totiž v podobných situacích tvoří, místo tzv. záchranářské uličky, chaos. Jak se tedy chovat v koloně, když se blíží sanitka, hasiči, policie či jiné vozidlo s právem přednosti v jízdě?

Změna zákona od října 2018

Od října 2018 vešla v platnost zásadní novela zákona, která mění dosavadní pravidla při uhýbá a vytváření záchranářské uličky pro vozidla s právem přednosti v jízdě.

Před úpravou zákona platilo, že na tří a více proudé silnici se při průjezdu vozidla s právem přednosti v jízdě řidiči v levém a středním pruhu řadili společně doleva a řidiči v pravém jízdním pruhu doprava ke krajnici tak, aby uprostřed vytvořili záchranářskou uličku. To už ale neplatí.

Po úpravě zákona platí, že:

na dvouproudé silnici se řidiči v levém pruhu řadí vlevo a řidiči v pravém pruhu vpravo tak, aby uprostřed vznikla záchranářská ulička

na tříproudé silnici se řidiči v levém jízdním pruhu řadí vlevo, řidiči ve středovém a pravém pruhu vpravo ke krajnici

na čtyřproudé silnici se řidiči v prvním pruhu zleva řadí doleva a řidiči v druhém levém, prvním a druhém pravém pruhu doprava tak, aby záchranářská ulička vznikla mezi prvním a druhým levým pruhem.

Doleva uhýbají jen řidiči v levém jízdním pruhu, ostatní musí záchranářům, hasičům a policii uhnout doprava ke svodidlům.

Foto: MDČR

Další povinnosti

Takzvanou záchranářskou uličky mohou využívat pouze vozidla s právem přednosti v jízdě, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla určená k odstranění následků dopravní nehody nebo překážek provozu, které se vyskytují na pozemních komunikacích. Pokud porušíte tato pravidla a neoprávněně využijete uličku můžete být potrestáni pokutou až do výše 2 500 korun.

Novela zákona navíc umožňuje vozům policie a integrovaného záchranného systému používat nejen modré, ale i modročervené majáky. To zejména kvůli lepší viditelnosti.

Proč došlo ke změně pravidel

Hlavním důvodem, proč došlo ke změně v pravidlech silničního provozu při vytváření záchranářské uličky na vozovkách o třech a více jízdních pruzích je sjednocení pravidel s ostatními evropskými státy.

Jak se správně řadit v koloně, když se blíží sanitka aneb jak se tvoří záchranářská ulička
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference