Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Třídy požárů a čím je hasit + typy hasicích přístrojů

21. 6. 2021
Zpět

Když začne hořet, víte, jaký máte použít hasicí přístroj? Správný výběr záleží na tom, o jakou třídu požáru se jedná. Následující průvodce vás seznámí s jednotlivými třídy požárů a typy hasicích přístrojů, se kterými je možné je hasit.

Obsah článku:

Požár třídy A (pevné látky)

Požáry třídy A jsou požáry zahrnující běžné pevné látky. Jedná se o jeden z nejběžnějších typů ohně, protože pevné látky jsou nejběžnějším typem paliva. Tímto typem paliva může být papír, dřevo, lepenka, guma, plasty, textil, uhlí, odpadky apod. Může to být třeba nábytek nebo příslušenství běžné v jakékoliv domácnosti nebo kanceláři. Může to být ale dokonce i struktura budovy..

Čím hasit pevné látky?:

Při požáru třídy A (pevné látky) se používají vodní, pěnový nebo práškový hasicí přístroje. Vodní je nejčastějším typem, protože zvládne většinu požárů zahrnujících pevné látky. Jako vodič by se však nikdy neměl používat v blízkosti elektrických zařízen.:

Požár třídy B (kapaliny)

Požáry třídy B jsou požáry zahrnující kapaliny nebo látky měnící se v kapalinu. Existuje celá řada kapalin a chemikálií používaných na pracovištích, které jsou hořlavé nebo výbušné, např. čisticí prostředky, rozpouštědla, paliva (benzín, nafta), inkousty, lepidla, barvy, laky, alkohol, dehet, tuky, vosky, parafín aj.

Požáry kapalin jsou méně časté, nicméně způsobují velmi závažná poranění a často také smrt. Ujistěte se proto, že víte, jaké hořlavé kapaliny se používají, skladují nebo uchovávají na vašem pracovišti, a proveďte velmi pečlivé posouzení rizik, které je zákonným požadavkem pro všechny nebezpečné látky. Vždy je uchovávejte v označených nádobách a mimo zdroje vznícení!

Čím hasit kapaliny?

Dojde-li ke vznícení ohně třídy B (kapaliny), jsou k hašení nejlepší hasicí přístroje pěnové, sněhové nebo práškové.

Požár třídy C (plyny)

Požáry třídy C jsou požáry zahrnující plyny. Může to být zemní plyn, propan, butan, metan, LPG nebo jiné druhy plynů tvořící hořlavou nebo výbušnou atmosféru. Práce s plynem je nebezpečná a podstatným způsobem zvyšuje riziko požáru. Skladované plyny uchovávejte v uzavřených nádobách v bezpečném skladovacím prostoru a zajistěte, aby práce s plynem prováděly kompetentní osoby.

Čím hasit plyny?

Přestože u požárů třídy C lze použít suchý práškový hasicí přístroj, jedinou bezpečnou metodou ke zvládnutí je většinou uzavření přívodu plynu.

Doporučení: Nepokoušejte se uhasit požár s hořlavými plyny, pokud neexistuje přiměřená jistota, že lze zdroj paliva okamžitě vypnout. Ve skutečnosti, pokud jediným palivem je unikající plyn, je nejlepším způsobem před hašením požáru uzavření přívodu paliva. Uhašení požáru hořlavého plynu bez uzavření paliva umožní únik nespáleného plynu do atmosféry, což může umožnit vznik nebezpečného hromadění plynu a následný výbuch.

Požár třídy D (kovy)

Kovy nejsou často považovány za hořlavý materiál, ale např. sodík, draslík, hořčík, hliník, lithium a titan hořlavé jsou. Kovy jsou také dobrými vodiči, které pomáhají šíření ohně. Všechny kovy měknou a tají při vysoké teplotě, což může být velkým problémem u požárů konstrukčních prvků budov (kovové profily nebo nosné sloupy).

Čím hasit kovy?

Běžná hasiva mohou reagovat s hořlavými kovy, což může způsobit zhoršení požáru. Nejběžnější metodou hašení požáru hořlavého kovu je zakrytí hořícího materiálu suchým práškem, například pískem, který s materiálem nereaguje.

K hašení požárů kovů jsou určeny speciálně upravené práškové hasicí přístroje. Prášek uvnitř hasicího přístroje se může lišit v závislosti na druhu kovu, pro který je určen. Malé kovové požáry mohou být někdy zasypány suchou zemí nebo pískem.

Požár třídy F (horké oleje a tuky)

Požár třídy F je definován jako oheň vznikající při přípravě pokrmů za použití horkých olejů a tuků (rostlinný, slunečnicový, olivový, kukuřičný olej, sádlo a máslo). Požáry vznikající při vaření mohou být velmi nebezpečné a mnohem ničivější, než si myslíte. Nikdy nenechávejte zapnutý fritovací hrnec bez dozoru a zamezte tomu, aby se do něj dostala voda nebo byl v jeho blízkosti zdroj vody.

Čím hasit horké oleje a tuky?

Jediným typem hasicího přístroje schváleného pro hašení horkých olejů a tuků v kuchyních je chemický hasicí přístroj. Pro malé požáry třídy F můžete také použít protipožární přikrývku.

Druhy hasicích přístrojů (BOZP.cz)

Mohlo by vás zajímat: Hasicí přístroj. Jaké jsou druhy a který v jaké situaci použít

Jak používat hasicí přístroj (BOZP.cz)
Třídy požárů a čím je hasit + typy hasicích přístrojů
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference