Novinky Zpět

Sníh a led na autě. Co může způsobit a jaké jsou pokuty?

20. 11. 2018
Zpět

Jedno ze základních bezpečnostních pravidel v silničním provozu je čisté auto. Bez sněhu, ledu, bahna a jiných nečistot, které zabraňují dobrému výhledu řidiče. Podívejte se, co může způsobit takový sníh nebo led na autě, jaké jsou pokuty v Česku, ale i v dalších zemích EU, a jak vlastně auto správně očistit, aby neohrožovalo ostatní účastníky silničního provozu.

VIDEO: Odlétající sníh a led z aut

Pokud si necháte na střeše sníh a prudce zabrzdíte, sjede vám na přední sklo a vmžiku nic nevidíte. Teď si představte, co se stane, když pojedete na dálnici 130 km/h. Sníh a led na střeše, zejména pak na nákladních vozech a kamionech, je pro dopravu extrémně nebezpečným rizikem. Podívejte se na několik názorných videí, co takový odlétající sníh nebo led z auta či kamionu může způsobit.

Legislativa

Povinnosti řidiče týkající se očištění auta od ledu a sněhu vycházejí z § 5 odst. 2 písm. i) a písm. j) zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. V zákoně je doslova uvedeno, že řidič nesmí:

i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,

j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Než v zimě vyjedete autem

Než v zimě vyjedete s autem do provozu, odstraňte z něj sníh, led a jiné nečistoty, které brání výhledu nebo mohou odletět, ohrozit ostatní řidiče a způsobit dopravní nehodu.

Je důležité auto očistit důkladně, ideálně:

Nezapomeňte, že musíte mít čistou a čitelnou také registrační značku. Pokud nebude k přečtení, vystavujete se riziku pokuty 5 - 10 tisíc korun a zákazu řízení na 6 měsíců až 1 rok.

Pokuty za sníh a led na autě

Za nedodržení zákazu řízení vozidla, na kterém je sníh, led nebo jiné nečistoty bránící řidiči ve výhledu z auta, hrozí následující pokuty.

Pokuta je jen minimální daň za vaše chyby. Myslete zejména na to, že odlétajícím sněhem, nebo ještě hůře ledem, z auta můžete způsobit vážnou dopravní nehodu, která může mít mnohem vyšší daň - vysokou pokutu, zákaz řízení, odnětí svobody nebo dokonce lidský život.

Sníh a led na autě. Co může způsobit a jaké jsou pokuty?
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference