Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Pravda o školení první pomoci. Jak se naučit první pomoc, abyste byli schopni ji použít v praxi?

14. 11. 2017
Zpět

Poskytnout první pomoc při náhlém ohrožení lidského života nebo postižení zdraví člověka je v rámci svých schopností, dovedností a sil povinen poskytnout každý občan České republiky, a to za předpokladu, že to neohrozí jeho zdraví nebo život. Jak se ale první pomoc naučit, abyste ji mohli v případě potřeby použít v praxi? Stačí vám e-learningové školení přes internet nebo je lepší si zajistit osobní kurz s lektorem, tzv. praktický nebo akční kurz první pomoci?

Povinnost poskytnutí první pomoci

Věděli jste, že neposkytnutí první pomoci je trestný čin, za který můžete jít i do vězení? Pokud totiž osoba neposkytne první pomoc jiné osobě, který je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, může se dostat do křížku s trestním zákoníkem. Podle § 150 a § 151 zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku jsou tresty následující:

„Školení první pomoci je velmi cenná životní dovednost. Nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat.“

Praktické školení, e-learning nebo akční kurz

Existují v podstatě tři možnosti, jak se naučit první pomoc - prostřednictvím osobního školení s lektorem, záchranářem nebo přímo lékařem, e-learningem přes internet nebo praktickým akčním kurzem. Jaký kurz je lepší? A kde získáte nejvíce zkušeností?

1. Praktické školení

Ideální způsob, jak se spolehlivě naučit a umět v praxi použít první pomoc, je projít praktickým kurzem. Lze ho připravit podle věku pro dospělé nebo děti a mládež, nebo podle stupně znalostí, kterých chcete dosáhnout. Například Český červený kříž uvádí pro své školení první pomoci následující normy:

Další část školení první pomoci představuje zákonná povinnost v zaměstnání, o které hovoří § 102 odst. 6 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce. Tento zákon říká, že zaměstnavatel je povinen zajistit a určit podle druhu své činnosti a velikosti pracoviště zaměstnance, kteří budou v případě náhlé krizové události organizovat poskytnutí první pomoci, včetně organizace a koordinace evakuace osob a přivolání záchranářů, hasičů a policie. Těmto vybraným zaměstnancům je zaměstnavatel povinen ve spolupráci s poskytovatelem pracovně-lékařských služeb zajistit vyškolení v rozsahu, který odpovídá rizikům, které se na pracovišti vyskytují. I zde platí, že znalosti poskytnutí první pomoci se mohou lišit podle druhu zaměstnání. Například hasič bude muset složit podstatně složitější zkoušku z první pomoci než administrativní pracovník nebo automechanik. Pro všechny ale platí stejná základní pravidla a všichni mají za cíl jedno: umět zachránit život, když to bude potřeba.

2. E-learning

I přesto, že v našem portfoliu online kurzů nabízíme také online školení první pomoci, doporučujeme všem jeho účastníkům, aby prošli také praktickým či dokonce akčním kurzem za účasti lektora, který má bohaté zkušenosti. Důvodem je hlavně fakt, že přes počítač se zkrátka praktickou část nenaučíte.

Online kurzy první pomoci mají ale jiné přednosti: jsou podpůrným nástrojem pro opakování a zdokonalování, ale také rychlé informování o novinkách apod. Používají se zejména pro:

Podívejte se na náš online kurz první pomoci, který je určen pouze pro základní praktické vědomosti. Jedná se o teoretickou část laického školení první pomoci, které zahrnuje základní opatření, která jsou poskytována bez specializovaného vybavení. Cílem laické pomoci je zachránit život, zabránit zhoršení stavu postiženého, zajistit bezpečné prostředí a bezpečnost pro poraněného.

3. Akční kurz

Akční kurz je praktická část komplexního školení první pomoci. Jak už naznačuje jeho název, jedná se o akční přiblížení reálné situace, při které dojde k simulaci havárie, požáru nebo třeba dopravní nehody. Cílem je co nejvíce napodobit krizovou situaci, vyvolat emoce (stres, strach) a vyzkoušet si, jaké to je zachraňovat lidský život. Stupeň složitosti či náročnosti celého školení může být odlišný. Záleží na daném zaměstnání nebo konkrétní potřebě, proč takovým kurzem projít. Kurz může být lehký, středně těžký nebo tzv. na ostro. Mezi nejčastější akční kurzy patří první pomoc při:

Akční kurz poskytnutí první pomoci je velmi cenná životní dovednost. Pokud si ho vyzkoušíte na vlastní kůži, budete připraveni na reálnou krizovou situaci. Půjdete do záchrany života s chladnou hlavou a předejdete stresovým situacím, které v mnohých případech mohou způsobit mdlobu.

Pokud děláte ve své firmě pravidelné teambuildingové akce, neváhejte vyzkoušet právě akční kurz. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Proškolíte své zaměstnance v první pomoci a zároveň zjistíte, kdo by mohl být potenciální osobou, která bude určena pro případnou organizaci poskytnutí první pomoci na pracovišti. Svým zaměstnancům poskytnete nezapomenutelný zážitek a do života vždy hodící se dovednost.

Závěrem

Pokud to myslíte se školením první pomoci opravdu vážně nebo potřebujete-li docílit maximální znalosti, doporučujeme použít všechny tři nástroje v tomto pořadí:

Pravda o školení první pomoci. Jak se naučit první pomoc, abyste byli schopni ji použít v praxi?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference