Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Školení BOZP pro cizince. Je potřeba mít tlumočníka?

18. 8. 2015
Zpět

V České republice přibývá cizinců, kteří jsou zaměstnáváni v českých společnostech, pracují na tuzemském pracovišti a na různých pozicích. Podle zákoníku práce i oni musí absolvovat řádné školení BOZP. Jak v tomto případě postupovat? Je pravda, že zaměstnavatel musí zajistit tlumočníka? Jak má takové školení probíhat?

Co říká zákon na školení cizinců

Oblast BOZP a povinnosti zaměstnavatele i zaměstnanců v této oblasti upravuje zejména Zákoník práce

V §103 se uvádí že:

Školení BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit:

Zaměstnavatel má povinnost provádět školení opakovaně a v takové formě, aby jim zaměstnanci porozuměli.

Právě z tohoto předpisu vyplývá, že pokud se jedná o zaměstnance, který není jazykově vybaven, aby rozuměl školení v českém jazyce, musí zaměstnavatel zajistit školení v takové formě, aby mu zaměstnanec porozuměl. Informace musí být pro zaměstnance srozumitelné a ověřitelné! Pokud to tedy případ vyžaduje, je třeba zajistit tlumočníka či vést školení v takovém jazyce, kterému daná osoba zcela porozumí.

Naše školení BOZP jsou v angličtině

Máte anglicky mluvící zaměstnance, kteří potřebují projít školením BOZP v jejich rodném jazyce? Naše společnost taková školení nabízí, a to jak ve formě osobního školení na pracovišti, tak i ve formě e-learningu. Nejoblíbenější je forma elektronických školení po internetu, která je efektivní a rychlá. Kurzy mají online podobu a velmi atraktivní obsah. Každý zaměstnanec je zvládne udělat do 60 minut, takže nedochází k žádnému většímu časovému zatížení. Školení lze absolvovat kdykoliv a odkudkoliv. Stačí vám pouze počítač a připojení k internetu.

Další školení, která nabízíme v angličtině

Mimo školení BOZP nabízíme pro anglicky mluvící zaměstnance také následující online kurzy:

Jak by mělo školení BOZP pro cizince probíhat?

Pokud pomineme jazykové bariéry, mělo školení BOZP pro cizince vypadat stejně jako školení BOZP pro zaměstnance hovořící česky. Zákoník práce blíže neupřesňuje kritéria, podle kterých by se zaměstnavatelé měli řídit, a tak je jen na zaměstnavateli, jakou formu a obsah školení zvolí. Je však potřeba respektovat, že zaměstnanec musí být seznámen se všemi riziky na pracovišti a následnými opatřeními pro eliminaci rizika.

Dále je potřeba respektovat, aby se zaměstnanci cizinci seznámili s dokumentací BOZP a PO, opět v pro ně srozumitelné a pochopitelné formě. Pokud tedy máte dokumentaci v českém jazyce a pracují pro Vás zaměstnanci hovořící jiným jazykem než českým, musíte nechat dokumentaci přeložit do příslušného jazyka.

Školení BOZP pro ukrajince a poláky

Nově, od listopadu 2018, nabízíme v našem BOZP-SYSTEMu také online školení a kurzy pro ukrajinsky a polsky mluvící pracovníky. Přečtěte si tento článek, nebo nás rovnou kontaktujte.

Školení BOZP v angličtině
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference