Novinky Zpět

Školení BOZP pro cizince. Je potřeba mít tlumočníka?

18. 8. 2015
Zpět

V České republice přibývá cizinců, kteří jsou zaměstnáváni v českých společnostech, pracují na tuzemském pracovišti a na různých pozicích. Podle zákoníku práce i oni musí absolvovat řádné školení BOZP. Jak v tomto případě postupovat? Je pravda, že zaměstnavatel musí zajistit tlumočníka? Jak má takové školení probíhat?

Co říká zákon na školení cizinců

Oblast BOZP a povinnosti zaměstnavatele i zaměstnanců v této oblasti upravuje zejména Zákoník práce

V §103 se uvádí že:

Školení BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit:

Zaměstnavatel má povinnost provádět školení opakovaně a v takové formě, aby jim zaměstnanci porozuměli.

Právě z tohoto předpisu vyplývá, že pokud se jedná o zaměstnance, který není jazykově vybaven, aby rozuměl školení v českém jazyce, musí zaměstnavatel zajistit školení v takové formě, aby mu zaměstnanec porozuměl. Informace musí být pro zaměstnance srozumitelné a ověřitelné! Pokud to tedy případ vyžaduje, je třeba zajistit tlumočníka či vést školení v takovém jazyce, kterému daná osoba zcela porozumí.

Naše školení BOZP jsou v angličtině

Máte anglicky mluvící zaměstnance, kteří potřebují projít školením BOZP v jejich rodném jazyce? Naše společnost taková školení nabízí, a to jak ve formě osobního školení na pracovišti, tak i ve formě e-learningu. Nejoblíbenější je forma elektronických školení po internetu, která je efektivní a rychlá. Kurzy mají online podobu a velmi atraktivní obsah. Každý zaměstnanec je zvládne udělat do 60 minut, takže nedochází k žádnému většímu časovému zatížení. Školení lze absolvovat kdykoliv a odkudkoliv. Stačí vám pouze počítač a připojení k internetu.

Další školení, která nabízíme v angličtině

Mimo školení BOZP nabízíme pro anglicky mluvící zaměstnance také následující online kurzy:

Jak by mělo školení BOZP pro cizince probíhat?

Pokud pomineme jazykové bariéry, mělo školení BOZP pro cizince vypadat stejně jako školení BOZP pro zaměstnance hovořící česky. Zákoník práce blíže neupřesňuje kritéria, podle kterých by se zaměstnavatelé měli řídit, a tak je jen na zaměstnavateli, jakou formu a obsah školení zvolí. Je však potřeba respektovat, že zaměstnanec musí být seznámen se všemi riziky na pracovišti a následnými opatřeními pro eliminaci rizika.

Dále je potřeba respektovat, aby se zaměstnanci cizinci seznámili s dokumentací BOZP a PO, opět v pro ně srozumitelné a pochopitelné formě. Pokud tedy máte dokumentaci v českém jazyce a pracují pro Vás zaměstnanci hovořící jiným jazykem než českým, musíte nechat dokumentaci přeložit do příslušného jazyka.

Školení BOZP pro ukrajince a poláky

Nově, od listopadu 2018, nabízíme v našem BOZP-SYSTEMu také online školení a kurzy pro ukrajinsky a polsky mluvící pracovníky. Přečtěte si tento článek, nebo nás rovnou kontaktujte.

Školení BOZP v angličtině
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference