Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Reflexní výstražné vesty při soukromé a pracovní cestě

15. 6. 2018
Zpět

Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, případně se vám porouchá auto a zůstanete s ním na silnici, musíte dodržovat určitá pravidla týkající se použití reflexní výstražné vesty. Česká legislativa pohlíží rozdílně na povinnost používání reflexní vesty při soukromé jízdě a při jízdě zaměstnance na pracovní cestě. Jaké jsou rozdíly mezi povinnostmi nošení vest? A jak je to přesně s výstražnými vestami, ale i reflexními prvky u chodců?

Používání reflexních výstražných vest dle zákona

Používat reflexní výstražné vesty v autě je podmíněno níže uvedenými zákony. Jiné povinnosti se vztahují na řidiče, kteří řídí auto soukromě a jiné na řidiče, kteří jsou právě na služební cestě.

Reflexní vesta při soukromé cestě

Podle § 5 odst. 1 písm. l) zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích je povinností řidiče, který se nachází mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec a v souvislosti s nouzovým stáním, mít na sobě oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu (reflexní vestu). Tato povinnost neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.

Reflexní vesta při pracovní cestě

Podle odst. 2 písm. e) přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 168/2002 Sb. je zaměstnavatel povinen zajistit, aby zaměstnanec používal při odstraňování poruch, ke kterým došlo během jízdy na pozemních komunikacích a kdy je nutno na ně vstoupit, výstražné vesty s vysokou viditelností vyhovující požadavkům normových hodnot.

Měli byste také vědět, že používání reflexní vesty k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci u zaměstnanců, kteří používají soukromé nebo služební vozy na pracovní cestě, platí nejen pro řidiče z povolání, ale také pro řidiče referenty. Jaký je rozdíl mezi řidičem referentem a řidičem z povolání?

Nezapomeňte též, že zaměstnanec, který je na pracovní cestě, je povinen použít ve výše uvedeném případě reflexní vestu nejen mimo obec, ale i v obci. Používání reflexní vesty při pracovní cestě se navíc netýká jen zaměstnance, který je řidičem firemního vozu, ale všech ostatních zaměstnanců, kteří vystoupí z vozidla na pozemní komunikaci.

Reflexní vestu musí mít nejen řidič

V různých státech Evropy jsou povinnosti týkající se počtu reflexních výstražných vest v automobilu odlišné. V některých státech stačí jedna vesta, v jiných jich musí být zase tolik, kolik je v autě cestujících. V České republice zákon nařizuje mít v autě jednu vestu a to pro řidiče. Jakmile se řidiči porouchá auto, nebo když havaruje, je povinen si při výstupu z něj na silnici obléknout výstražnou reflexní vestu. Pro cestující tato povinnost v Česku neplatí.

Ale pozor! Nezapomeňte na to, že ani cestující ve voze nesmí při výstupu z auta zůstat zcela bez reflexních prvků. Pokud totiž vystoupí z auta na silnici, stává se z něj automaticky chodec. Pokud se nachází na silnici mimo obec a je navíc snížená viditelnost, musí být i on vybaven reflexními prvky. Za nedodržení těchto povinností hrozí pokuta ve výši až 2 tisíce korun.

„Nezapomeňte, že zaměstnanci, kteří řídí vlastní nebo služební vozidlo v rámci pracovní cesty, musí absolvovat školení řidičů.“

Užitečné: Povinná výbava auta a alkohol za volantem v Evropě podle jednotlivých států

Povinné reflexní prvky pro chodce

Dle § 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích jsou chodci, kteří se pohybují mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po kraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, povinni mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu. Tyto prvky musí mít chodec navíc umístěné tak, aby byly viditelné pro všechny ostatní účastníky provozu. Tato novinka vešla v platnost 20. 2. 2016.

Mohlo by vás zajímat také to, že pro organizovaný útvar chodců, který představuje například průvod, pochod školní mládeže nebo ozbrojených sil, musí být za snížené viditelnosti označen vpředu po obou stranách neoslňujícím bílým světlem a vzadu po obou stranách neoslňujícím červeným světlem. Tato světla mohou být nahrazena oděvními doplňky s označením z retroreflexního materiálu.

Reflexní výstražné vesty při soukromé a pracovní cestě
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference