Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Bezpečnost práce s nastřelovací pistolí na hřebíky. Rizika a preventivní opatření

21. 11. 2022
Zpět

Nastřelovací pistole se používají na mnoha pracovištích, nejčastěji ve stavebnictví, zejména v bytové výstavbě. Nejčastěji používané jsou pneumatické, ale existují i plynové (výbušné) nebo elektrické. Nastřelovací pistole může zvýšit produktivitu práce, ale zároveň představuje zvýšené riziko pracovního úrazu s vážným zraněním v důsledku nechtěného vybití hřebíku. Pracujete-li s nastřelovací pistolí poprvé, přečtěte si nejdříve rizika a základní preventivní opatření pro bezpečnou manipulaci.

Obsah článku:

Typy nastřelovacích pistolí

Nastřelovací pistole se používají v dílnách při montáži, například při výrobě postelí nebo palet. Často se také používají při montáži dílen, dřevěných rámů atd. Používání nastřelovacích pistolí se za posledních několik let dramaticky zvýšilo, což zákonitě zvýšilo i počty pracovních úrazů.

Nastřelovací pistole používají píst, který je poháněn obrovskou silou a vysokou rychlostí udeří na hlavu hřebíku (nebo velké skoby). To způsobí upevnění hřebíku do dřeva jedním nastavitelným úderem. Hřebíky mají velikost od asi 15 mm do 100 mm a jsou umístěny v kompaktních pásech, podobně jako náboje u některých zbraní.

Existují tři hlavní typy nastřelovacích pistolí:

  1. Pro tovární použití je nejběžnější typ ovládaný stlačeným vzduchem.
  2. Pro řemeslnické použití je široce používán typ využívající plyn - butan. Butan se ve spalovací komoře mísí se vzduchem a při stisknutí spouště se zapálí elektrickou jiskrou.
  3. Lehký a mnohem méně výkonný typ je pistope používající k pohonu pístu elektromotor a pružinu. Některé jsou napájeny dokonce bateriemi.

Bezpečnostní rizika nastřelovací pistole

Ke zranění nastřelovací pistolí může dojít v důsledku neúmyslného vystřelení při přenášení, pohybu, odkládání nebo přemisťování. Ke zranění může také dojít při použití v omezeném prostoru nebo když rychle vystřelené hřebíky narazí na jiné hřebíky nebo dřevěné suky, které způsobí jejich odražení.

Riziko poranění nastřelovací pistolí je vyšší při použití kontaktní spouště (nárazová nebo víceranná střela) ve srovnání s použitím plně sekvenční spouště (jednoranná střela). K většině zranění dochází, když je nastřelovací pistole nastavena do režimu „nárazové palby“, což má za následek hluboké střelné rány uživatele, případně okolních pracovníků.

I když kontaktní nárazové spouště mohou nabídnout o něco rychlejší odezvu, existuje větší pravděpodobnost, že dojde ke zranění. Typ spoušťového mechanismu nastřelovací pistole a rozsah školení bezpečné práce jsou pro minimalizaci rizika pracovního úrazu naprosto zásadní. Typ spouštěče je pro celkovou produktivitu méně důležitý než to, kdo nástroj používá. Proto by se obavy o produktivitu měly zaměřit spíše na dovednosti uživatele než na spouštěcí mechanismus.

Hlavní rizikové faktory vedoucí ke zranění nastřelovací pistolí:

Spouštěcí mechanismy nastřelovací pistole

Všechny hřebíkovačky spoléhají na dva základní ovládací prvky: prstovou spoušť a kontaktní bezpečnostní hrot umístěný na přední části zbraně. Spouštěcí mechanismy se mohou lišit v závislosti na:

Je důležité pochopit, jak přesně nastřelovačka, kterou používáte, funguje, tedy na jakém typu spouštěcího mechanismu, protože ne všechny hřebíkovačky fungují stejně. Některé nastřelovací pistole mají dokonce selektivní spínač spouště, který uživateli umožňuje vybrat si mezi dvěma nebo více spouštěcími systémy.

Sekvenční (prstová) spoušť

Plně sekvenční spouštění je vždy nejbezpečnějším spouštěcím mechanismem pro danou úlohu. Snižuje riziko neúmyslného vybití hřebíku a vícenásobné střely, včetně zranění při nárazu do spolupracovníků. Pokud jako první stisknete spoušť a až poté ústí hlavně narazí na obrobek, pistole hřebík nevystřelí. Vystřelí pouze tehdy, když nejdříve přiložíte hlaveň k obrobku a poté stisknete spoušť.

Z hlediska bezpečnosti práce je třeba zvážit omezení používání nastřelovací pistole začínajícím učňům a nekompetentním osobám. Velkou roli hraje zejména kvalitní školení.

Kontaktní (dotyková) spoušť

Kontaktní (dotyková či nárazová) spoušť u nastřelovací pistole umožňuje zatloukání hřebíků tak, že nejdříve stisknete spoušť, kterou neustále držíte, a jakmile se hlaveň či ústí dotkne obrobku (materiálu), dojde k výstřelu. Kde je to možné, volte místo nárazové pistole hřebíkovací pistoli se sekvenčním spouštěním, protože je to bezpečnější!

U některých velkoobjemových výrobních zakázek mohou být použity narážecí hřebíky, které pomáhají snížit riziko poranění pohybového aparátu (např. natažení a vymknutí).

Bezpečné použití kontaktní spouště

Pracovníci si mohou osvojit nebezpečný zvyk nosit nastřelovací pistoli se stisknutou spouští. Narazí-li ústí hlavně na předmět, dojde k nechtěnému výstřelu. To může mít za následek vybití hřebíků do nohou, rukou a dalších částí těla.

Hřebíky se také mohou neúmyslně odrážet kolem pracovního prostoru s rizikem zasažení a zranění ostatních spolupracovníků. V takových případech by měly být použity nastřelovací pistole v režimu nárazové palby s pomocí speciálně upravených pracovních ploch a zařízení k přidržování obrobků. Tím se sníží potřeba, aby byly ruce a nohy obsluhy v blízkosti práce, když se provádí přibíjení.

Preventivní opatření při použití hřebíkovačky

Existuje několik způsobů, jak snížit riziko zranění nastřelovací pistolí, např.:

Bezpečnost práce s nastřelovací pistolí na hřebíky. Rizika a preventivní opatření
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference