Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Kdo může vést povinná školení BOZP aneb nepodceňujte důležité povinnosti

20. 10. 2015
Zpět

Povinná školení zaměstnanců jsou něco, co bychom nejraději spíše vyškrtli se seznamu povinností firem, nicméně i přesto tvoří důležitý aspekt profesního života vašich zaměstnanců od řadových pracovníků až po ty vedoucí. Kvalita takového školení může mít v některých případech i zásadní vliv na produktivitu práce v celé vaší firmě. Abyste se ovšem mohli setkat právě s takovým úspěchem školení BOZP a přeměnili nepříjemnou povinnost ve váš zisk, potřebujete zejména vhodné načasování takového školení, kvalitně zpracovanou náplň, nebo chcete-li osnovy, a také osobu školitele. A právě na poslední aspekt se pojďme zaměřit v našem krátkém zamyšlení.

Je zaměstnavatel vždy tou nejvhodnější osobou?

Zákoník práce umožňuje, aby školení BOZP prováděl přímo zaměstnavatel, pokud na to má potřebné znalosti. To pochopitelně většinou nebývá problém, zejména jedná-li se o společnost fungující více či méně na bázi několika málo kanceláří. Je to však vhodná volba? Odpověď na tuto otázku leží spíše v ekonomické než v odborné rovině a stačí nám na ní jednoduchý výpočet. Školení BOZP trvá obecně několik hodin, tedy samozřejmě nikoliv školení samotné, ale jeho příprava, následné prozkoušení zaměstnanců a jeho evidence vám už bez problému takových 25 hodin čistého času u malé kancelářské firmy zabere. Zkrátka než zjistíte, jaké jsou všechny náležitosti, připravíte si příslušné formuláře, prezenční a examinační listy, podpisové archy a certifikace, tak nějaký čas uplyne. Tento čas následně stačí vynásobit vaším hodinovým platem a získáte cenu takového školení z vlastních sil. Zjistíte, že jste mnohonásobně překročili čas, který na to máte rezervovaný a navíc často nemáte jistotu, zda školení proběhlo přesně tak, jak ukládá zákon.

Myslete ekonomicky a najměte si odborníky

Krom zaměstnavatele může školení BOZP provádět i pověřený zaměstnanec, vyplatí se ovšem taková funkce u malých a středních firem? Povinnosti, kdy konat školení BOZP stanoví zákon v zásadě zejména na situace, kdy nastupuje nový zaměstnanec, nebo nějakým výraznějším způsobem mění své pracovní zařazení a je tedy nutné jej znovu proškolit kvůli novým možným rizikům a přiznejme si otevřeně, u menších firem tyto situace zas tak často nenastávají, tedy ani v tomto případě se full-time zaměstnanec na BOZP příliš nevyplatí. Pokud někdo namítá, že mohou být starosti ohledně BOZP přiřazeny vybranému zaměstnanci k jeho hlavní činnosti, buďte si jisti, že nebude řádně vykonávat ani jednu. Problematika BOZP je pro neznalce tak komplikovaná a složitá, že nemá téměř žádnou šanci vše podchytit.

Proto je nejvhodnějším řešením z hlediska nákladů využití externího dodavatele služeb BOZP, jakým je např. naše společnost CRDR, jedna z největších firem v rámci poskytování servisu bezpečnosti práce. Díky propracovanému online BOZP-systému evidujícím jak probíhající kroky v rámci školení BOZP, tak i seznámení s dokumentací BOZP a specifiky na pracovišti, máte vždy jistotu, že Vaše povinnosti související s BOZP jsou vždy plněny řádně a že se případné kontroly ze strany inspektorátu bezpečnosti práce vůbec nemusíte bát. Vše vidíte přehledně online a nepřehledné haldy papírů, vytištěných vyhlášek a podobné záležitosti budou konečně minulostí. Navíc nezapomínejte, že školením BOZP vaše povinnosti nekončí.

Školení řidičů, požární ochrana, první pomoc, sklad a další povinnosti

Krom výše zmíněného školení BOZP existují i další povinná školení, jejichž neprovedení pro vás může znamenat nejen pokutu ze strany úřadů, ale zejména problémy v případě nehody, kdy se bez dokladu, že daný viník z vašich řad absolvoval nutná školení a instruktáže, budete jen těžko zbavovat odpovědnosti, což se negativně projeví na výši odškodného např. ze strany pojišťovny. Mezi tato školení patří povinné školení řidičů referentů, školení požární ochrany nebo školení obsluhy vysokozdvižných vozíků, práce ve skladu, topných kotlů a další nezbytné instruktáže, které už smí vykonávat pouze specialisté.

Nejsou to pouze online školení, ale i prezenční školení od specialistů, které jsme v CRDR schopni zajistit na míru i vaší firmě, vždy za dobrou cenu a hlavně pokaždé v rámci ucelené koncepce řešení problematiky BOZP. Zkrátka vždy máte jistotu, za co platíte, že tato školení opravdu potřebujete a že výstupy z těchto školení plně vyhovují průběžně se měnícím legislativním předpisům. Proto nebojujte s BOZP, od toho máte nás. Za ušetřený čas a peníze to určitě stojí.

CRDR s.r.o.

Kdo může vést povinná školení BOZP aneb nepodceňujte důležité povinnosti
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference