Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Jaký význam má školení požární ochrany a co vás naučí?

15. 2. 2017
Zpět

Požár je to poslední, co by každý z nás chtěl zažít. Lze mu však předcházet, a to právě díky pravidelnému školení a neustálému opakování potenciálních rizik. Pokud se náhodou u požáru ocitnete, měli byste vědět alespoň základní pravidla, jak se zachovat nebo jak poskytnou související první pomoc. Nepodceňujte význam školení požární ochrany, může zachránit život vám nebo někomu z vašeho blízkého okolí.

Statistiky požárů

Než se pustíme do jakéhokoliv obhajování a osvěty vzdělávání v oblasti požární ochrany, podíváme se společně na několik statistických dat HZS České republiky. Možná právě tyto statistiky vás přesvědčí, že je dobré se pravidelně školit v požární ochraně.

Například v roce 2015 se v České republice událo celkem 19 685 požárů. To je zhruba 54 požárů každý den. Ve stejném roce zaznamenala HZS 8 273 planých poplachů.

Při zásazích hasičů bylo bezprostředně zachráněno 18 416 osob, přičemž dalších 45 052 jich bylo před hrozícím nebezpečím evakuováno.

Kompletní statistiku si můžete přečíst v dokumentu Statistické ročenky Hasičského záchranného sboru ČR.

Při pohledu na výše uvedené statistiky je třeba si uvědomit, že pro maximální snížení rizika odpovědnosti a zajištění bezpečnosti nejen v zaměstnání, ale také v domácnostech, je třeba brát výcvik požárního nebezpečí velmi vážně a zodpovědně. Pokud se povede lidi přesvědčit, aby požární nebezpečí nepodceňovali a změnili svůj přístup k němu, může to nejen snížit náklady na krytí odpovědnosti, ale také vytvořit bezpečnější pracovní prostředí pro zaměstnance.

Vzdělávání a zlepšování povědomí o požáru

Lektoři, kteří se specializují na požární bezpečnost, dnes nabízí velmi účinné a efektivní hrané kurzy, které jsou interaktivní a simulují reálný požár včetně konkrétní havarijní události. Takový kurz si můžete mimochodem objednat i u nás. Kurzy tohoto typu jsou naprosto důvěryhodné a dávají účastníkům možnost se zkusit vypořádat s téměř reálnou situací požáru. Vyzkoušíte si na vlastní pěst sílu ohně, dozvíte se, jak se chovat v první moment nebo se naučíte pracovat s hasicím přístrojem.

Hrané kurzy jsou ale relativně drahé, a proto se s nimi ve firmách setkáte zřídka nebo jen velmi málo. Ideální je, když firma podobné školení uspořádá například jako součást firemního dne pro všechny své zaměstnance, protože pak vyjde takové školení podstatně levněji.

Velmi oblíbenou variantou je také kombinovat hraný kurz s e-learningovým školením. Online školení se dělají v mnohem častějších intervalech, zpravidla 1x ročně. Některá bývají také interaktivní a doplněná o ilustrační obrázky, aby si člověk dokázal danou situaci dobře představit. Online školení jsou velmi efektivní v tom, že zaměstnancům pravidelně opakují potenciální nebezpečí a základní povinnosti a pravidla, jak se mají v krizových situacích chovat. Podívejte se na ukázku našeho online školení požární ochrany.

„Nezapomeňte, že při vyšším stupni požárního nebezpečí je každý zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům školení požární ochrany, a to při nástupu do zaměstnání, následně pak 1x za 3 roky pro vedoucí a 1x za 2 roky pro řadové zaměstnance.“

Přečtěte si také článek Jak se dělá posouzení požárního nebezpečí a začlenění do kategorie podle míry nebezpečí.

Co konkrétního vám školení požární ochrany přinese?

Nezapomeňte na školení první pomoci

Jako součást kurzu požární ochrany doporučujeme se zúčastnit také kurzu první pomoci. Pro maximální účinek doporučujeme projít hraným kurzem za přítomnosti lektora a opět zkombinovat s pravidelným školením zaměstnanců pomocí e-learningu. Podívejte se na naše online školení první pomoci.

Jaký význam má školení požární ochrany a co vás naučí?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference