Průvodce: Jak použít AED (automatizovaný externí defibrilátor)

21. 12. 2022

Přečtěte si a naučte se, jak zachránit lidský život defibrilací pomocí AED (defibrilátoru), když člověk dostane zástavu srdce. Tento průvodce popisuje defibrilaci dospělého i dítěte. Pojďme na to!

Co je AED a jak funguje?

AED je zkratka pro automatizovaný externí defibrilátor. Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) přes hrudník do srdce. AED pomáhá obnovit normální rytmus srdce.

Co je AED a jak funguje?

Během zástavy se srdce náhle zastaví, přičemž asi v 90 procentech případů přejde do smrtelného rytmu známého jako ventrikulární fibrilace, při které dojde k zástavě krevního oběhu. Jediným způsobem, jak vrátit fibrilaci komor do normálu, je defibrilace pomocí elektrického šoku do srdce právě pomocí AED.

Statistiky říkají, že:

Jak defibrilovat dospělého pomocí AED

Pokud jste laik a neumíte pracovat s defibrilátorem, nejlepší způsob, jak začít, je: „VOLAT, RESUSCITOVAT, DEFIBRILOVAT.“

1. Proveďte rychlý průzkum situace, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečné pomáhat.
  2. Zkontrolujte, zda postižená osoba reaguje. Pokud nereaguje a nedýchá normálně, může mít zástavu srdce.
  3. Máte-li telefon, okamžitě volejte tísňovou linku 112. V opačném případě požádejte o pomoc kolemjdoucí. V obou případech co nejdříve zahajte kardiopulmonální resuscitaci (KPR nebo angl. CPR), která je nejdůležitější intervencí u pacienta se srdeční zástavou a měla by být poskytována, dokud není aplikován defibrilátor, aby se minimalizovalo přerušení kompresí.
  4. Zahajte resuscitaci: tlačte silně a rychle na střed hrudníku, mezitím požádejte ostatní přítomné, aby sehnali defibrilátor. Seženete-li defibrilátor, postupujte podle následujících kroků:
    • Zapněte AED a postupujte podle vizuálních nebo zvukových pokynů.
    • Odstraňte oděv kolem hrudníku postiženého.
    • Přiložte elektrody na holou kůži osoby viz obrázek níže. Ujistěte se, že hrudník osoby je suchý, případně ho osušte.
    • Připojte elektrody k postiženému a zahajte zdravotní analýzu srdečního rytmu osoby. Ujistěte se, že se postiženého nikdo, včetně vás, nedotýká. Dotyk může přerušit analýzu AED.
    • Aplikujte výboj (v případě potřeby): pokud defibrilátor určí, že pacient má zástavu srdce a že je potřeba výboj, závisí způsob výboje na tom, zda je AED poloautomatický* nebo plně automatický**.
  5. Proveďte kardiopulmonální resuscitaci (KPR) a znovu analyzujte stav postiženého. Dále postupujte podle pokynů AED, které sdělí vám, kdy obnovit KPR a kdy dodat další výboje.
  6. Pokračujte v poslechu instrukcí AED, dokud nedorazí záchranné složky a nepřevezmou operaci do svých rukou.

*Plně automatický AED: je-li vyžadován výboj, nabije se a řekne vám, abyste se vzdálili od pacienta. Poté bude odpočítávat a automaticky aplikuje výboj, aniž byste museli stisknout tlačítko.

**Poloautomatický AED: pokud je vyžadován výboj, nabije se a jakmile je připraven k výboji, vyzve vás ke stisknutí tlačítka. Tlačítko obvykle bliká a lze jej snadno najít, ale dejte pozor, abyste omylem nestiskli tlačítko napájení!

Místa, kam na lidské tělo přiložit elektrody defibrilátoru (AED)

Jak defibrilovat dítě pomocí AED

Chcete-li použít AED u dítěte, musíte určit, zda vyžaduje samostatnou sadu dětských elektrod nebo zda má vestavěný atenuátor. Dětské elektrodové podložky většinou fungují stejně jako standardní elektrodové podložky pro dospělé: umožňují AED analyzovat pacientovo srdce a v případě potřeby pomáhá dodat život zachraňující výboj generovaný defibrilátorem do těla dítěte.

Když je pacientem dítě, primární rozdíl je v tom, že energetická hladina výboje je zeslabena (snížena) oproti standardnímu nastavení energie pro dospělé. Ve většině případů se energie sníží ze 150 joulů používaných u dospělých na 50 joulů u dětí.

V závislosti na značce a modelu AED může být útlum předem nastaven do samostatné sady dětských elektrod vytvořených pro výhradní použití dětskými pacienty, nebo může být zabudován do AED a aktivován pomocí tlačítka či klíče.

Postup pro použití AED u dítěte:

1. Zapněte AED a postupujte podle vizuálních nebo zvukových pokynů.
  2. Odstraňte veškeré oblečení kolem hrudníku dítěte a ujistěte se, že je jeho kůže suchá.
  3. Stiskněte tlačítko (dětský režim) nebo vložte do AED dětský klíč.
  4. Připevněte dětské podložky, pokud jsou k dispozici***.
  5. Nechte přístroj AED analyzovat srdeční rytmus dítěte.
  6. Aplikujte výboj (v případě potřeby): pokud AED určí, že pacient má zástavu srdce a že je potřeba výboj. Zajistěte, aby se nikdo nedotkl osoby, protože AED dodává defibrilační výboj.
  7. Proveďte kardiopulmonální resuscitaci (KPR) a znovu analyzujte stav dítěte.
  8. Pokračujte v poslechu AED, dokud nedorazí záchranné složky a nepřevezmou operaci do svých rukou.

Stejně jako u procesu pro dospělé platí, že pokud AED nenalezne rytmus, při kterém je možný výboj, pokračujte v KPR, dokud nedorazí záchranáři.

***Obvykle je správným místem pro připojení elektrod na dítěti předozadní (nebo „přední a zadní“) umístění, což znamená, že jedna elektrodová podložka je umístěna do středu hrudníku dítěte a druhá ve středu zad. Pro jistotu najdete v uživatelské příručce vašeho AED konkrétní pokyny pro umístění elektrod. Pokud jej tam nenajdete, většina AED má obrázek vytištěný přímo na elektrodách, který značí, kde na těle postiženého by měly být umístěny.

Defibrilátory najdete také na některých veřejných místech, jako jsou letiště či nákupní centra.

Veřejný defibrilátor (AED) u nákupního centra Veřejný defibrilátor (AED) na letišti Veřejný defibrilátor (AED) Informační značky: CRP (kardiopulmonální resuscitace), AED (automatizovaný externí defibrilátor)

Průvodce: Jak použít AED (automatizovaný externí defibrilátor)