Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

5 tipů, jak úspěšně implementovat e-learning do firmy

18. 1. 2021
Zpět

Mít vlastní nebo zakoupené e-learningové školení ještě neznamená, že bude fungovat tak, jak si představujete. Může být naprosto perfektně zpracované, ale pokud ho nedokážete správným způsobem představit svým zaměstnancům a implementovat ho do firmy, může se stát, že jeho účinnost bude velmi nízká nebo téměř nulová. Věnujte proto dostatek pozornosti nejen vývoji samotných online kurzů, ale také jejich zavedení do firmy. Zde je pět tipů, jak na to!

Přechod na e-learning rozhodně není výkon, který se vám podaří přes noc. Potřebujete dostatek času a vhodnou strategii. Ne všichni lidé vždy vnímají změnu jako něco pozitivního. Dost pravděpodobně se při zavádění online školení do firmy setkáte s některými komplikacemi. Můžete je však minimalizovat důkladnou přípravou.

Obsah článku:

Informujte zaměstnance o zavedení e-learningu

Pokud jste rozhodnuti, že zavedete do své firmy e-learning, informujte o tom s dostatečným předstihem všechny své zaměstnance. Sdělte jim také důvod, proč se firma takto rozhodla a jaké to bude mít výhody. Celá řada firem se dostává do pasti tím, že pošle do e-mailu strohou informaci, ale už neobjasní důvody. To může mít za následek, že nové online školení nebudou zaměstnanci vnímat pozitivně nebo ho dokonce budu ignorovat. A to je přesně to, co nechcete! Klidně je informujte e-mailem nebo osobně na schůzce, ale dejte tomu prioritu a maximální důležitost.

Tip: Sdělte zaměstnancům důvody, například, že cílem školení je zlepšení jejich dovedností a vědomostí, které mohou v budoucnu využít ve svém profesním životě. Dalším důvodem může být fakt, že nový e-learning má zvýšit bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Dejte jim jasně najevo, že vám záleží na jejich bezpečnosti a zdraví.

Seznamte s e-learningem nejdříve vedoucí zaměstnance

Vždy je lepší s novým e-learningem seznámit nejdříve vedoucí zaměstnance a manažery. V mnoha případech jsou to právě oni, kteří se podílí na vývoji e-learningu nebo ho testují, než se dostane do oficiální distribuce mezi řadové zaměstnance. Hlavním důvodem, proč se školením seznámit nejdříve manažery je, aby věděli, co jejich podřízené čeká a mohli je na to dobře připravit. Bez jejich pomoci by se mohlo stát, že si řadový zaměstnanci vytvoří špatné návyky, jako je ignorace školení a vyhledávání výmluv, proč ho nemohou absolvovat.

Tip: Zapojte vedoucí manažery do samotného vývoje nebo testování e-learningu. Dokážou vám odhalit závažné chyby a budou lépe připraveni na představení kurzu řadovým zaměstnancům.

Představte e-learning zaměstnancům formou prezentace

Než zaměstnance pustíte do kurzu, je lepší jim ho představit formou osobní prezentace. Tu by měla provádět osoba s autoritou ve firmě, tzn. schopný manažer nebo přímo majitel firmy.

Tip: Proveďte zaměstnance před absolvováním kurzu alespoň jeho navigační částí, aby si utvořili obraz o tom, jak vypadá a funguje. Bude se jim pak lépe dělat.

Na začátek dejte zaměstnancům udělat jen jedno školení

Pokud zavádíte do firmy e-learning poprvé a obsahuje-li více na sebe navazujících kurzů, což bývá relativně časté (např. bezpečnost práce, požární ochrana, první pomoc apod.), je velmi málo pravděpodobné, že zaměstnanci absolvují všechny najednou. Může to pro ně být frustrující a s velkou pravděpodobností je nedokončí nebo nebudou úspěšní. Je proto lepší jim pro začátek dát udělat jeden kurz a ostatní nechat na další dny, aby se stačili seznámit s prostředím e-learningového školení.

Tip: Jakmile zaměstnanci absolvují první online kurz, nastavte jim upozornění, aby věděli, že je čekají ještě další kurzy. Tato informace spolu s termínem splnění jim přijde na e-mail.

Nestavte e-learning na tom, že je povinný ze zákona

Chcete-li motivovat zaměstnance k absolvování e-learningového školení, neříkejte jim, že je to povinné prioritně z důvodu dodržování zákonných povinností. Jakmile se to stane prioritně povinné, sníží se pravděpodobnost, že to budou dělat s chutí. Je-li školení ze zákona povinné, informujte o tom absolventy až v samotném kurzu.

Tip: Zaměřte se raději na herní a zábavní prvky, které absolventy opravdu motivují. Můžete nastavit například náhodné ocenění za absolvovaný kurz, nebo třeba zaměstnance, který zvládl nejvíce kurzů s nejlepším skóre za nejkratší čas apod.

5 tipů, jak úspěšně implementovat e-learning do firmy
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference