7 hříchů BOZP a PO, které nelze akceptovat

29. 4. 2022

Sestavili jsme seznam sedm hříchů, které jsou rizikem pro každé pracoviště z hlediska BOZP a PO. Nedopusťte, aby se tyto hříchy objevily a už vůbec je neakceptujte. Vytváří totiž nebezpečné pracovní podmínky a ohrožují nejen zaměstnance, ale také celou firmu.

1. Prokrastinace

Jedním z nejčastějších hříchů bezpečnosti práce je prokrastinace, tedy chronická tendence odkládání plnění povinností a úkolů. Jedná se o velmi rizikový faktor, který je jakýmsi fenoménem dnešní uspěchané doby. Týká se jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů. Prokrastinace ovlivňuje výkon jedince, ale i celého provozu. Je neefektivní, kontraproduktivní a naprosto zbytečná. Navíc zdržuje.

Neodkládejte své povinnosti v oblasti BOZP! Může to představovat obrovské riziko jak pro pracovníky, tak pro celou organizaci.

2. Ignorace

Pokud kdokoliv ve firmě ignoruje nařízení a pravidla týkající se bezpečnosti práce a požární ochrany, je nebezpečný nejen sám sobě, ale také svému okolí. Za žádných okolností nelze ignoraci akceptovat. Dochází-li ze strany zaměstnance k opakované ignoraci, je to adept na ukončení pracovního poměru pro porušování pracovních povinností. V případě opakované ignorace ze strany zaměstnavatele je to signál pro oznámení kontrolním orgánům nebo odchod ze zaměstnání.

Neignorujte povinnosti v oblasti BOZP! Jakékoliv nařízení je svaté a pro bezpečnost na pracovišti klíčové.

3. Izolace

Izolace ve smyslu osamocené práce prováděné osamělou osobou je dalším významným rizikem na pracovišti. Pracovník sice může vykonávat práci osamoceně, ale vždy za zvýšených bezpečnostních opatřeních:

Existují také pracovní činnosti, při kterých nesmí být osoba osamocená. Jedná se zejména o riziková a odlehlá pracoviště, práce ve výškách nebo práce s motorovou pilou.

Neizolujte se od ostatních, aniž by nebyly splněny vysoké nároky na BOZP při osamocené práci. Osamocená práce je extrémně nebezpečná, nikdo vám nepomůže!

4. Neznalost

Jak se říká „Neznalost zákona neomlouvá“. To samé platí pro BOZP a PO. Pro řadové zaměstnance není potřeba přesná znalost legislativy, ale musí perfektně znát své povinnosti, a to jak na úseku BOZP a PO včetně rizik, tak v oblasti pracovních a technologických postupů. Povinností zaměstnavatele je zajistit školení všech zaměstnanců v této oblasti a pravidelně prověřovat jejich teoretické i praktické znalosti. Zaměstnanec, který dlouhodobě a opakovaně nezná své povinnosti a interní nařízení, není dobrý zaměstnanec a stává se adeptem na ukončení pracovního poměru.

Nedopusťte neznalost BOZP a PO na pracovišti! To platí jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Neznalost je nebezpečná a neomlouvá.

5. Spěch

Přílišným spěchem riskujete nejen své zdraví, ale i bezpečnost ostatních. Riskovat se v oblasti BOZP a PO často nevyplácí. Dvojnásob to platí pro rizikové činnosti a odvětví, kde vysoká úroveň bezpečnosti hraje hlavní roli. V takových případech je lepší se řídit metodou dvakrát měř - jednou řež, protože i mistr tesař se někdy utne.

Nespěchejte zbytečně tam, kde BOZP a PO je prioritou! Rychlost s sebou přináší i zbrklost a ta se často nevyplácí. Myslete na to.

6. Spoluúčast

Pokračovat v pracovním úkolu, o kterém víte, že je nebezpečný, nebo porušovat bezpečnostní předpisy, je považováno za spolupachatelství. Vymluvit se lze vždy, ale dříve nebo později k incidentu nebo nešťastné události stejně dojde.

Nepodílejte se na spoluúčasti nebo spolupachatelství bezpečnostního incidentu! Pokud odhalíte nebezpečí, jste povinni ho bezodkladně nahlásit svému nadřízenému, který rozhodne o bezpečnostním opatření (např. okamžitém zastavení pracovního procesu).

7. Bezohlednost

Bezohlednost na pracovišti vůči ostatním kolegům v souvislosti s BOZP a PO je vrchol hříchů. Za žádných okolností nelze akceptovat nebezpečné chování vůči ostatním. Vědomá bezohlednost je extrémně nebezpečná a pokud se na pracovišti u některé osoby objevuje, je třeba ji okamžitě ze strany zaměstnavatele vymýtit. Bezohlednost ohrožuje nejen vztahy na pracovišti, ale také pohodu a bezpečnost.

Nebuďte na pracovišti vůči komukoliv bezohlední! Nejen, že to ohrožuje zdraví a bezpečnost, ale vytváří to nezdravé vztahy, potažmo celé pracoviště.

7 hříchů BOZP a PO, které nelze akceptovat