Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Drogy, alkohol a jiné návykové látky na pracovišti. Jak rozpoznat jejich zneužívání?

24. 10. 2021
Zpět

Tento článek popisuje, co je zneužívání drog, alkoholu a jiných návykových látek, jaké jsou příčiny takového jednání, jak zneužívání rozpoznat a proč je tak důležité zabývat se touto problematikou. V závěru publikace je shrnut legislativní rámec týkající se užívání alkoholu a jiných návykových látek na pracovišti.

Obsah článku:


Co je zneužívání drog a alkoholu?

Zneužívání drog a alkoholu postihuje lidi po celém světě a ze všech sociálních skupin. Užívání návykových látek je stále oblíbenější, zejména mezi mladšími generacemi, kvůli jejich relativně jednoduché dostupnosti. Existuje celá řada důvodů, proč lidé užívají drogy nebo alkohol, včetně zvědavosti nebo naléhání vrstevníků.

Počáteční rozhodnutí užívat drogy nebo alkohol je pro většinu lidí dobrovolné. Opakované užívání drog může vést ke změnám v myšlení, které zhoršuje sebekontrolu jedince a schopnost odolat nutkání tuto látku použít. Bez ohledu na to, jaký je důvod užívání návykových látek, existuje velmi reálná šance, že je člověk začne zneužívat až se stane závislým.

Zneužívání návykových látek (drog, léků nebo alkoholu) lze popsat jako vzorec používání látky, která způsobuje značné problémy nebo potíže. Ty mohou být fyzické, emocionální nebo behaviorální. Zneužívání drog lze definovat také jako poruchu mozku.

Užívání drog a alkoholu nevede vždy ke zneužívání. Někteří lidé užívají drogy nebo pijí alkohol, aniž by se setkali s negativními účinky, zatímco jiní postupně zjistí, že si to vybírá daň na jejich zdraví a psychické pohodě. Vlastně ani neexistuje žádná konkrétní situace, při které by užívání návykových látek přecházelo ke zneužívání. Mezi zneužíváním a závislostí je však výrazný rozdíl:

Zneužívání drog a alkoholu není ani tak o druhu, množství nebo frekvenci konzumace, ale spíše o důsledcích. Pokud například užívání návykových látek způsobuje problémy v práci, ve škole, doma nebo ve vztazích, je pravděpodobné, že jedinec má problém se zneužíváním. Zneužívání drog se nevztahuje pouze na nelegální drogy, ale může zahrnovat i legální drogy, jako jsou léky na předpis.

Pokud jedinec nemá návykovou látku, na které je závislý, má tzv. abstinenční příznaky. Tyto příznaky mohou zahrnovat např. nevolnost, deprese, třes, pocení a zvracení. Vzhledem k nepříjemné povaze abstinenčních příznaků je pro většinu lidí snazší pokračovat v používání této látky.

Ten, kdo užívá návykové látky krátce, většinou zažívá silně omamné stavy. Čím častěji látku používá, tím vyšší je jeho tolerance. Výsledkem je, že postupně navyšuje dávku, aby zažil stavy, jako na začátku. To je způsob, jakým se užívání návykových látek může vymknout kontrole, protože pokaždé se užívá stále větší množství k uspokojení touhy.

Mezi nejčastěji zneužívané látky patří:

Mohlo by vás zajímat: Jak alkohol a drogy ovlivňují pracovní výkon? A je vaše pracoviště opravdu střízlivé?

Zneužívání drog

Zneužívání návykových látek zahrnuje legální i nelegální drogy. U legálních drog, respektive léků, dochází ke zneužívání např. při překročení běžné dávky nebo třeba při užívání v nadměrné dávce někým, komu původně nebyly předepsány. Užívání nelegálních drog jakýmkoli způsobem nebo formou je vždy považováno za zneužívání drog.

Existují různé druhy zneužívání drog, např.:

Zneužívání alkoholu

Zneužívání alkoholu je definováno jako způsob pití, který má za následek poškození zdraví, vztahů a pracovní schopnosti jedince. Jedná se o chronické onemocnění spojené s abstinenčními příznaky a ztrátou kontroly.

Zneužívání alkoholu zahrnuje:

Mohlo by vás zajímat: Alkohol na pracovišti. 10 nejčastějších otázek a odpovědí

Jaké jsou příčiny zneužívání návykových látek?

Určit příčiny zneužívání návykových látek je velmi obtížné, protože to závisí na více faktorech a u každého jedince je to navíc záležitost individuality. Většina příčin zneužívání drog nebo alkoholu je však vnitřní nebo vnější.

Díky obrovskému počtu příčin a faktorů spojených se zneužíváním drog a alkoholu je téměř nemožné přesně předpovědět, zda se u někoho vyvine problém se zneužíváním nebo jak mu předcházet.

Časté příčiny, proč lidé začnou brát drogy

Zneužívání drog často začíná jako „zkoušení něčeho nového“ nebo dokonce jako tolik potřebný předpis. Zneužívání alkoholu obvykle začíná rekreačním pitím, třeba z existenčních nebo vztahových důvodů. Ve chvíli, kdy se jedinec dostává do spirály, přestává zvládat své pití. Proto je důležité rozpoznat příznaky, abyste zjistili rozdíl mezi někým, kdo alkohol užívá nebo zneužívá.

Jak rozpoznat příznaky zneužívání návykových látek?

Přestože je zneužívání drog a alkoholu relativně běžné, není vždy snadné si toho všimnout. Proto je užitečné si uvědomit potenciální příznaky, abyste věděli, kdy vyhledat pomoc. Mezi nejčastější obecné příznaky patří zejména:

Fyzické příznaky

Tyto příznaky mohou být skryté nebo se mohou vyskytovat postupně. Zahrnují třes, nedostatek koordinace a letargický vzhled (ospalost, lhostejnost, otupělost).

Celkový vzhled

Například změna hmotnosti, podlité oči (kruhy pod očima), nedostatek péče o fyzický vzhled a osobní hygienu.

Drogové příslušenství

Pokud si v okolí jedince všimnete drogového příslušenství, tzv. “nádobíčka”, které zahrnuje např. injekční stříkačky, spálené lžíce, žiletky, nebo zrcadlo či sklo na rozdrcení drogy, může to být indicie uživatele.

Změny nálady

Může dojít k nevysvětlitelným nebo nevyprovokovaným změnám nálady. Pokud je jedinec pod vlivem, může být hyperaktivní, extrémně upovídaný a zrychlený nebo dokonce až vzrušený. Když látka vyprchá, mohou se objevit abstinenční příznaky, které způsobují podrážděnost nebo vztek.

Uzavření a stranění

Aby jedinec utajil užívání návykových látek, může se uzavřít a stranit se svému okolí - svým blízkým, přátelům a kamarádům či rodinným příslušníkům.

Obranná pozice

Jedinec se může vyhýbat dotazům na užívání drog a souvisejících fyzických změn a může zaujmout obrannou pozici.

Výkyvy chování

Pokud jedinec užívá návykové látky, může mít potíže s plněním každodenních úkolů nebo zapamatováním si důležitých detailů. Může být nevyrovnaný a jako by se vzdal svých povinností.

Mohlo by vás zajímat: Záznam o zkoušce na přítomnost alkoholu nebo návykové látky + FORMULÁŘ ZDARMA

Proč by se měl zaměstnavatel zabývat problematikou užívání návykových látek?

Skutečnost, že někteří lidé užívají návykové látky, nebo že zneužívají léky na předpis, není novinkou. Povědomí o tom, že drogy a alkohol mohou mít vliv na pracoviště, stejně jako pracoviště může mít vliv na to, jak člověk látky používá, stále roste. Mnoho aspektů pracoviště vyžaduje ostražitost, přesné a rychlé reakce. Narušení těchto pracovních předpokladů může způsobit mimořádné události (pracovní úraz, incident aj.) a snížit tak efektivitu práce.

Mezi věci, které mohou na pracovišti způsobit problémy, patří:

Mohlo by vás zajímat: Řízení pod vlivem alkoholu nebo drog. Vliv, statistiky, účinky, odbourávání, testy

Legislativa týkající se alkoholu a drog na pracovišti

Mezi zásadní legislativní rámce týkající se užívání alkoholu a jiných návykových látek na pracovišti patří zejména:

Drogy, alkohol a jiné návykové látky na pracovišti. Jak rozpoznat jejich zneužívání?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference