Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Budoucnost e-learningu a trendy pro rok 2019

14. 1. 2019
Zpět

Rok 2018 byl pro e-learning z hlediska nových trendů poměrně hektický. Toto odvětví se díky pokrokům v technologickém a kybernetickém průmyslu výrazně změnilo. V oblasti BOZP se na českém trhu nestalo nic výjimečného, snad jen to, že BOZP-SYSTEM získal několik nových funkcí a skvělé uživatelské hodnocení 9,4 z 10. Jak se ale bude e-learning rozvíjet v roce 2019? Jaké jsou aktuální klíčové trendy?

S neustálým vývojem počítačových technologií bude rok 2019 považován za období renesance celého e-learningového průmyslu. Existuje několik trendů, které budou tvořit budoucnost tohoto čím dál více žádaného vzdělávacího systému.

1. Gaming. Hry založené na učení
2. Virtuální, rozšířená a smíšená realita
3. Microlearning
4. Adaptivní učení přejde na další úroveň
5. Učení formou videa

1. Gaming. Hry založené na učení

Gamifikační a výukové dovednosti založené na hře byly v roce 2018 velmi silnými trendy. Některé organizace se stále častěji zabývají investováním do výuky založené na hře, aby lépe posílily a zapojily své žáky. Bylo zjištěno, že gamifikace je pro studenty při učení podstatně efektivnější.

Firmy se tak budou v roce 2019 snažit implementovat více herních řešení, protože je považují za přidanou hodnotu pro celoživotní učení. Hry, které jsou dobře promyšlené, dobře navržené a zaměřené na potřeby studentů, jsou efektivní a studenty oslovují. Díky mnoha implementacím bylo prokázáno, že hry pomáhají při uvolňování šťastných hormonů, jako je dopamin a serotonin. Podle našeho názoru je výuka založená na hře stále více aktuální a bude i nadále silným trendem v roce 2019 a dalších letech.

2. Virtuální, rozšířená a smíšená realita

Virtuální a rozšířená realita se rychle staly důležitými způsoby implementace učebního obsahu.

Virtuální realita

Virtuální realita (Virtual Reality) je umělé digitální prostředí, které zcela nahrazuje skutečný svět. S virtuální realitou zažijete umělé zvuky a pohledy srovnatelné se skutečným reálným světem. Představte si, že otevíráte oči a vidíte počítačem vytvořený svět. Můžete se v tomto prostředí pohybovat a dokonce s ním komunikovat. Taková je virtuální realita.

Je prvním krokem ve velkém dobrodružství do krajiny představivosti. Díky kombinaci 360 stupňových fotografií, interakcí a mnoha dalších prvků se virtuální realita stává opravdu skvělým a navíc užitečným zážitkem.

Domníváme se, že obsah školení pomocí virtuální reality může znamenat revoluci v oblasti vzdělávání. Kromě škol a univerzit mohou virtuální zážitky pomoci také firmám se školením zaměstnanců.

Virtuální realita i nadále roste, protože se používá při výuce různých bezpečnostních postupů. Firmy se tak nyní dívají na virtuální realitu jako na důležité řešení, které jim může zásadně ovlivnit jejich obchodní a prodejní strategie. Často investují také do vývoje a používání učebních produktů pomocí virtuální reality pro osoby vyžadující trénink kognitivních funkcí těla.

Rozšířená realita

Rozšířená realita (Augmented Reality) rozšiřuje stávající obsah prostřednictvím zajímavé grafiky a obrázků, které mohou rozvíjet představivost a myšlenky studentů. A nejen to. Pomáhá také připojit se k samotnému obsahu.

Jinými slovy, pokud vidíte skutečný svět doplněný o digitální objekty, je to rozšířená realita. Představte si třeba, že chcete koupit židle. Technologie rozšířené reality vám pomůže zkontrolovat, jak budou vypadat různé židle ve vašem pokoji a vybrat ty, které vám nejlépe vyhovují.

Smíšená realita

Smíšená realita (Mixed Reality), někdy nazývaná také jako hybridní reality, představuje kombinaci virtuální a rozšířené reality. Ve smíšení realitě obsah není překrýván v reálném prostředí, jako je tomu u rozšířené reality, ale je zakotven a okolní prostředí s ním interaguje.

Jednoduše řečeno, ve smíšené realitě můžete vidět virtuální objekty stejně, jako ty v realitě rozšířené, ale tyto objekty mohou navíc komunikovat se skutečným okolním světem. V jistém smyslu je smíšená realita mnohem ponořujícím a interaktivnějším typem rozšířené reality.

3. Microlearning

Microlearning se zabývá relativně malým či jednoduchým vzdělávacím obsahem a krátkodobou učební aktivitou. Jedná se o holistický přístup k učení a vzdělávání.

Mohlo by vás zajímat: Filozofie a holistický přístup k BOZP

Microlearning je na českém trhu ještě velmi málo známý, protože jako trend ve světě začal být považován teprve v roce 2018. Nicméně rok 2019 by to měl změnit.

Microlearning je skvělá metoda, jak realizovat online školení s malým obsahem, které je objektivně řízené a může být snadno a rychle nasazeno v rámci organizace. Studenti mohou rychle a opakovaně procházet obsah školení, což jim umožňuje se k látce kdykoliv vrátit.

Microlearning lze implementovat jako videa, malé hry, kvízy a infografiky. Jeho velkou výhodou je to, že může být implementováno na libovolném zařízení.

4. Adaptivní učení přejde na další úroveň

Adaptivní učení je forma učení pomocí zpětné vazby. Zakládá se na hodnocení, které je založeno na důvěře, analýze a měření účinnost. Z adaptivního učení budou mít prospěch jak studenti, tak organizace, které ho provozují nebo používají. Pro tvůrce e-learningu to může být velká konkurenční výhoda. Studenti budou mít zase k dispozici efektivnější proces učení, protože budou budou moci zabývat se pouze obsahem, který bude personalizován přímo pro ně. Díky efektivnímu hodnocení totiž mohou žáci vynechat obsah, o kterém jsou pevně přesvědčeni, že ho umí.

Různé LMS se pomalu připravují, aby konkurovali platformám, které nabízejí adaptivní učení. Proto bude důležitým a zajímavým trendem sledovat v nadcházejícím roce jejich vývoj. Naše predikce je, že adaptivní učení je u konce experimentování a v roce 2019 se posune na další úroveň.

5. Učení formou videa

Videa jsou nyní jedním z nejžádanějších způsobů školení. Přispěli k tomu zejména video servery, jako je YouTube či Tutorland. Přinutili firmy k tomu, aby zahrnuly do svých výukových kurzů více video tréninků. Videolearning se postupně rozrostl také mezi učitele. Ti zaznamenávají své přednášky a školení prostřednictvím videa a publikují je pak na internetu. Videa se stávají snadno dostupná a umožňují vzdělávání vlastním tempem.

Důraz je čím dál více kladen na snížení doby načítání a velikosti videí pomocí různých nástrojů. Výuka formou videa bude i nadále růst a bude důležitým trendem v roce 2019, ale i dalších letech.

Budoucnost e-learningu a trendy pro rok 2019
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference