Bezpečnost práce se zahradní sekačkou. Tipy pro bezpečné a efektivní sekání trávy

15. 3. 2023

V tomto článku se zaměříme na klíčové tipy pro bezpečné a efektivní sečení trávy, které vám pomohou předejít možným nehodám a zraněním. Představte si, že jste zahradník, který se chystá na svou první misi, kterou je sečení trávy na velkém pozemku. Vaším úkolem je nejen dosáhnout dokonalého vzhledu trávníku, ale také zajistit, aby vaše práce proběhla bezpečně a efektivně. Abychom vám pomohli splnit tento úkol, připravili jsme pro vás následujícího průvodce, který vás provede jednotlivými kroky a upozorní na potenciální rizika při práci se zahradní sekačkou na trávu. Pojďme na to!

Rizika při práci se zahradní sekačkou

Sečení trávy je pro mnohé z nás běžnou součástí péče o zahradu kolem domu. Ať už používáme elektrickou, benzínovou či ruční bateriovou sekačku, je důležité si uvědomit, že to není jen obyčejný zahradní nástroj, ale stroj s ostrými rotujícími čepelemi, který může způsobit velmi vážná zranění. Mezi nejčastější rizika patří zejména:

Je důležité si uvědomit, že riziko úrazů při používání zahradních sekaček na trávu lze snížit dodržováním základních bezpečnostních postupů, jako je např. nošení vhodného oblečení a ochranných brýlí, vyhýbání se práci na mokré trávě nebo upozornění osob, zejména dětí, vyskytujících se v okolí práce.

Před sekáním trávy zvolte vhodný typ sekačky

Volba vhodného typu zahradní sekačky vám nejen ulehčí práci, ale zvýší její bezpečnost. Než začnete sekat, měli byste proto zvážit velikost a tvar zahrady, typ povrchu zahrady a druh pohonu sekačky, kterou použijete.

Dodržujte pravidelné údržby a kontroly sekačky

Mějte na paměti, že pravidelná údržba vaší zahradní sekačky je jeden z klíčových prvků pro bezpečné a efektivní sekání. Před zahájením práce byste měli zkontrolovat stav nože, oleje, paliva, kabelu či zástrčky.

Před zahájením sekání připravte terén

Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku a zároveň zajistili bezpečnost práce se zahradní sekačkou, měli byste začít tím, že si připravíte prostředí, po kterém budete jezdit.

Používejte vhodného oblečení a ochranné pomůcky

Pevná obuv s protiskluzovou podrážkou, ochranné brýle, sluchátka, rukavice a dlouhé kalhoty. To jsou základní osobní ochranné pracovní prostředky, které byste měli při sekání trávy používat vždy.

Dodržujte bezpečnostní pokyny výrobce

Každá zahradní sekačka na trávu je vybavena návodem k použití, který obsahuje důležité bezpečnostní pokyny. Je nezbytné si tento návod přečíst a dodržovat všechny uvedené pokyny. Například byste se měli ujistit, že sekačka je vypnutá a zastavená, než ji začnete čistit nebo provádět údržbu. Také byste měli dodržovat doporučení ohledně údržby a kontroly sekačky, aby byla vždy v dobrém stavu a bezpečná k použití.

Dodržujte bezpečnostní pokyny výrobce

Obecné bezpečnostní pokyny výrobců sekaček na trávu uvedené v návodu k použití mohou zahrnovat následující:

Tyto pokyny mohou být doplněny dalšími specifickými informacemi výrobce pro konkrétní model sekačky. Vždy si pečlivě přečtěte návod k použití a dodržujte všechny bezpečnostní pokyny.

Dodržujte pokyny po použití sekačky

V této sekci se zaměříme na to, co bychom měli udělat po použití sekačky, abychom zajistili její bezpečné vypnutí, odpojení a údržbu.

Bezpečné vypnutí a odpojení sekačky

Ať už používáte benzínovou nebo elektrickou sekačku, je důležité znát správný postup pro její bezpečné vypnutí a odpojení.

Pro benzínové sekačky:

1. Nejprve zastavte motor sekačky tím, že přesunete páku plynu do polohy "STOP" nebo "VYPNUTO".
  2. Poté počkejte, až motor úplně zastaví a vychladne.
  3. Ujistěte se, že jste odpojili zapalovací kabel a zástrčku svíčky, aby nedošlo k náhodnému spuštění motoru během údržby nebo čištění.

Pro elektrické sekačky:

1. Nejprve uvolněte spoušť nebo vypínač sekačky, aby se motor zastavil.
  2. Poté odpojte napájecí kabel od zásuvky a ujistěte se, že je bezpečně uložen mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
  3. U akumulátorových sekaček vyjměte baterii a uložte ji na bezpečné místo.

Čištění a údržba sekačky po použití

Čištění zbytků trávy a nečistot

Po použití sekačky je důležité provést její čištění a údržbu, aby byla připravena na další provoz. Začněte tím, že odstraníte veškeré zbytky trávy a nečistot z povrchu sekačky, zejména z oblasti pod krytem nože. Použijte koště nebo hadr. Důkladné čištění sekačky pomáhá předcházet korozi a prodlužuje životnost stroje.

Kontrola a případná výměna nože

Nože sekačky jsou jednou z nejdůležitějších součástí, které bychom měli pravidelně kontrolovat a udržovat. Po každém použití sekačky zkontrolujte nože a jejich opotřebení, poškození nebo zkroucení. Pokud zjistíte, že nože jsou tupé nebo poškozené, je důležité je buď nabrousit, nebo vyměnit za nové. Používání sekačky s ostrými noži zajišťuje efektivní a rovnoměrné sečení trávníku, což přispívá k jeho zdravému růstu.