Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Zdolávání a hašení požáru. Průvodce, co dělat, když hoří?

22. 5. 2023
Zpět

Vítejte v tomto průvodci, který se zabývá tématem, jež by mělo zajímat každého z nás - jak účinně zvládnout situaci vzniklého požáru. Požární ochrana a zvládání požárů nejsou pouze otázkou hasičů a profesionálů v oblasti bezpečnosti práce. Jsou to dovednosti, které by měl znát každý, protože v případě nouze mohou zachránit životy. V tomto článku se podíváme na několik klíčových aspektů, které pomáhají při řešení požárů. Nejdříve se zaměříme pochopení příčin požárů a jak jim předcházet. Poté se ponoříme do toho, jak správně identifikovat a reagovat na požár. Následně se budeme věnovat technikám a metodám hašení požárů, včetně toho, jaké prostředky a zařízení použít pro různé typy požárů. V závěru se zaměříme na bezpečnostní postupy při hašení a jak poskytnout první pomoc. Pojďme na to!

Obsah článku:

Pochopení příčin požárů

Pochopení příčin požárů je prvním krokem k jejich prevenci. Některé z nejčastějších příčin jsou překvapivě běžné a je na nás, abychom je identifikovali a předešli jim.

Abychom předcházeli vzniku požárů, musíme dodržovat bezpečnostní opatření a pravidla stanovená vyhláškou č. 246/2001 Sb. Tato vyhláška uvádí, jaké požadavky a opatření je nutné dodržovat při práci s ohněm nebo při manipulaci s hořlavými látkami. Dodržování těchto pravidel minimalizuje riziko požáru a zvyšuje úroveň požární bezpečnosti. Vždy mějte na paměti, že prevence je prvním krokem k ochraně před požárem.

Správná identifikace a reakce na požár

Rychlá reakce na požár může hrát klíčovou roli v omezení škod. Ale jak poznáte, že požár vzniká? Existují určité znaky, které by měly být pro vás alarmující.

Mohlo by vás zajímat: Nejčastější zdroje potenciálního nebezpečí vzniku požáru na pracovišti

Co dělat, když zjistíte, že hoří?

Pamatujte, že klíčem k bezpečnému zdolání požáru je rychlá reakce, udržení klidu a dodržování bezpečnostních pokynů.

Techniky a metody hašení požáru

Požární ochrana je dovednost, kterou by měl mít každý. Správná reakce na požár může zachránit životy a majetek. Nyní se podíváme na základní techniky hašení požárů a jaké prostředky a zařízení použít pro různé typy požárů.

Přehled základních technik hašení požárů

Které prostředky a zařízení použít pro různé typy požárů

Použití správného hasicího zařízení je klíčové pro účinné a bezpečné hašení požáru. Odkazujeme na vyhlášku č. 23/2008 Sb., která podrobně popisuje, které hasicí přístroje použít pro různé typy požárů.

Podrobnější informace se dočtete v článku: Hasicí přístroj. Jaké jsou druhy a který v jaké situaci použít

Vždy se ujistěte, že máte po ruce správný hasicí přístroj a víte, jak ho používat. Měli byste také mít na paměti, že bezpečnost je vždy na prvním místě. Pokud se požár ukáže být příliš velký nebo nebezpečný na to, aby jste ho zvládli sami, okamžitě opusťte budovu a zavolejte hasiče.

Pamatujte, že i když je znalost technik hašení požárů důležitá, prevence požáru je vždy lepší. Dodržování bezpečnostních pravidel a postupů, správné skladování hořlavých materiálů a pravidelné kontroly a údržba elektrických zařízení jsou klíčové k tomu, abyste předešli vzniku požáru.

Bezpečnostní postupy při hašení požárů

Bezpečnost by měla být vždy vaší prioritou, ať už se potýkáte s malým nebo velkým požárem. Je důležité mít na paměti několik klíčových zásad.

Pamatujte, že klíčem k bezpečnému a účinnému hašení požáru je vzdělání a příprava. Znát základy hašení požárů a jak reagovat v krizových situacích může skutečně zachránit životy.

První pomoc a péče o zraněné po požáru

Když už je požár pod kontrolou, je čas poskytnout potřebnou pomoc a péči těm, kteří byli požárem postiženi. Pamatujte, že byste měli okamžitě volat záchrannou službu, pokud je to nutné. Zde jsou některé základní pokyny pro první pomoc po požáru.

Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Vzdělávejte se v oblasti poskytování první pomoci. Znalost těchto základních dovedností může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Spolupráce s hasiči a záchrannými složkami

Bez ohledu na to, jak dobře se připravujete na možný požár, může nastat situace, kdy budete potřebovat pomoc odborníků. Při takových okamžicích je zásadní správně a účinně komunikovat s profesionálními hasiči a dalšími záchrannými složkami.

Spolupráce s profesionálními hasiči a záchrannými složkami je při řešení požáru klíčová. Pamatujte si, že jejich hlavním cílem je zajistit bezpečnost všech zúčastněných a minimalizovat škody.

Zdolávání a hašení požáru. Průvodce, co dělat, když hoří?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference