Novinky Zpět

Šikana na pracovišti. Jak se bránit a vytvořit preventivní strategii ve firmě

6. 8. 2019
Zpět

Se šikanou se nesetkávají jen děti ve školách, ale také dospělí v práci. Pokud jste šikanu zažili, dokážete si asi představit, jak náročný může být tento druh psychického teroru. Jste-li zaměstnavatel, nedopusťte, aby se šikana ve vaší firmě tolerovala. Pokud jste zaměstnanec zatížený pracovní šikanou, řešte to a braňte se. V tomto článku vám poradíme, jak se bránit šikaně na pracovišti, jak jí předcházet a vytvořit preventivní firemní strategii.

Jak poznáte, zda se jedná o šikanu?

Abyste se mohli úspěšně bránit nebo dokonce předcházet šikaně na pracovišti, musíte ji nejdříve pochopit a vyhodnotit, zda se jedná opravdu o šikanu. Poznat ji není nic složitého. Vesměs se jedná o dlouhodobé nepřátelské vztahy nebo nepřátelskou náladu na pracovišti mezi dvěma či více lidmi. Tato nálada pak postupně přerůstá v ponižování, urážkám, nadávkám, naschválům, trestání apod. Nejtěžší je poznat šikanu v zárodku.

Šikana má dvě podoby ...

Přečtěte si více informací v článku: Co je šikana, bossing a mobbing? Jaké jsou následky šikany?

Mobbing

Časté, ale špatné řešení šikany

Ve většině případů si šikanovaný ani neuvědomuje, kdy nebo z jakého důvodu nepřátelství vůči němu vzniklo. Téměř každý se snaží šikanu namířenou proti němu nějakým způsobem vydržet a předpokládá, že to po čase přejde. To je ale v drtivé většině případů špatné řešení. Oběť se často snaží vztah se svým odpůrcem obrátit a získat si jeho sympatie. Je vstřícný, snaží se mu vyhovět a získat jeho náklonnost. Druhým nejčastější řešením bývá, že se mobberovi vyhýbá. Všechna tato řešení však postrádají smysl a nejsou příliš efektivní. Důvodem je fakt, že se stejně pravidelně potkávají a řeší společné pracovní úkoly, takže není možné se zcela izolovat.

Řešení šikany podle situace

Řešení šikany na pracovišti lze rozdělit do tří situačních skupin:

Oběť se brání sama

Ideální je prevence proti šikaně ještě před nástupem do práce. Nejdříve si zjistěte přesný popis vaší pracovní činnosti, ale i z jiného pohledu než z pohledu vašeho nadřízeného nebo kolegů. Nebojte se při druhém pohovoru opatrně zeptat, jaké jsou ve firmě vztahy.

Po nástupu se maximálně soustřeďte na práci tak, abyste zbytečně nedělali chyby. Nesnažte se hned působit skvělým dojmem a neprosazujte své názory hned první dny. Buďte obezřetní a vyčkejte až do chvíle, kdy vás kolegové přijmou mezi sebe. Vyčkejte až zapadnete.

Postupně si vybudujte mezi kolegy svou vlastní pozici. Snažte se spíš pozorovat pracovní náladu z povzdálí, všímejte si okolí a vztahů mezi kolegy a postupně přizpůsobujte svůj styl práce ostatním v kolektivu. Lepší je být zpočátku učenlivý a nedávat všem hned najevo, že máte lepší vzdělání nebo větší zkušenosti a znalosti, a to i v případě, že je to pravda. Mohlo by se vám to velmi brzy vymstít.

Zkuste v kolektivu najít přítele, který bude zkušený a který vám v případě potíží pomůže, a to ať už se jedná o práci nebo o pracovní vztahy. Pokud dodržíte tato doporučení a i přesto se stanete obětí šikany, neexistuje v podstatě žádné přesné a 100% funkční řešení, jak se bránit. Každý spor je velmi individuální a proto se k němu také tak musí přistupovat. Máte ale vždy na výběr z těchto tří možností:

Oběti pomáhají kolegové

Další možností je bojovat proti šikaně na pracovišti za pomoci kolegů. Někdy se ale stane, že kolegové se nechtějí do konfliktu zapojovat, i přesto že s jednáním mobbera nesouhlasí. Nejčastějším důvodem bývá fakt, že mají strach, že se také stanou obětí šikany a přijdou o práci.

Pokud se za vás však postaví alespoň jeden kolega, máte větší šanci spor vyhrát. Kolega, který se vás zastane, je v boji proti šikaně jednou z nejlepších zbraní. Obvykle to oslabí tyrana a rozváže jazyk dalším nerozhodným kolegům, kteří by se vás jinak nezastali.

Máte-li zajištěnou kolegiální pomoc proti šikaně, nabízí se následující řešení:

Firma řeší preventivní opatření

Asi nejefektivnějším řešením, jak se bránit proti šikaně na pracovišti, je preventivní opatření ze strany firmy. Pokud se zaměstnanec v minulosti již stal obětí šikany, a opustil kvůli tomu svou práci, při výběru nového zaměstnání by pro něj prevence proti šikaně zavedená firmou měla být jedním z kritérií.

Jste-li zaměstnavatel, neměla by vám být šikana na pracovišti lhostejná. Pokud ji nebudete řešit, může se to obrátit proti vám, například v podobě časté fluktuace zaměstnanců, což může vést až k finančním ztrátám.

Buďte zodpovědný zaměstnavatel a dokažte svým zaměstnancům, že si jich vážíte. Ředitel či manažer firmy by měl být schopný nejen po stránce profesní, ale také po stránce lidské. Měl by umět řešit mezilidské vztahy na pracovišti s chladnou hlavou a hlavně spravedlivě. Máte takové schopnosti nebo jen nevíte, jak je uchopit?

Šikana na pracovišti. Jak se bránit a vytvořit preventivní strategii ve firmě
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference