Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Instrukce, co dělat při nouzovém stání vozidla na silnici, dálnici, mostě nebo v tunelu

31. 1. 2022
Zpět

Víte, co máte dělat v případě nouzového stání motorového vozidla přímo v provozu? Např., když se vám udělá nevolno, nebo když vaše vozidlo, ať už je to auto nebo motorka, nečekaně zastaví vlivem poruchy nebo defektu pneumatiky a nelze s ním pokračovat v jízdě? Přečtěte si přesné instrukce, jak se správně zachovat v nouzové situaci, kdy není možné pokračovat v jízdě, a to ať už je to na okresní silnici, dálnici nebo třeba v tunelu.

Obsah článku:


1. Odstavte vozidlo co nejvíce vpravo

Snažte se nedopustit, aby vozidlo zůstalo na levé straně nebo uprostřed vozovky, i když se to stát může. Tím však nastává podstatně nebezpečnější situace a je třeba okamžitě jednat s chladnou hlavou. K tomu se ještě dostaneme.

Dojde-li k poruše vozidla a je-li to možné:

Minimalizujete tak srážku s dalším vozidlem. Uvědomte si, že ve chvíli, kdy se váš vůz stane nepojízdným, představuje pro ostatní účastníky silničního provozu překážku, která je může velmi vážně ohrozit.

2. Nasaďte si reflexní vestu

Reflexní vesta je součástí povinné výbavy každého motorového vozidla. Doporučujeme ji mít na dosah uvnitř kabiny vozidla, nikoliv zahrabanou někde v kufru. V některých zemích EU je to dokonce povinnost (např. Rakousko).

Než opustíte vozidlo:

V ČR má povinnost použít reflexní vestu pouze řidič, takže stačí mít jen jednu. Nicméně důrazně doporučujeme, aby ve voze bylo tolik reflexních vest, kolik je v něm spolujezdců. Stejně tak doporučujeme, aby si ji nasadili před opuštěním vozu všichni. V některých zemích EU je to povinné.

3. Označte nepojízdné vozidlo

Z § 45 (Překážka provozu na pozemních komunikacích) zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích vyplývá, že ten, kdo způsobil překážku (nouzové stání porouchaného vozidla je považováno za překážku provozu) na pozemní komunikaci, ji musí neprodleně odstranit. Není-li to možné, musí překážku označit a ohlásit skutečnost policii.

Pokud dojde k poruše vozidla na pozemní komunikaci:

Důležité: Je-li na pozemní komunikaci snížená viditelnost, musíte mít rozsvícená alespoň obrysová nebo parkovací světla.

4. Vyhledejte bezpečné místo

Máte nasazenou reflexní vestu, ostatní spolucestující také, přičemž stojí mimo vozovku a nepojízdné vozidlo je řádně označené podle výše uvedených pravidel. Nyní je také na vás, jakožto řidiči, abyste byl v bezpečí než přijede odtahová služba, případně policie. Důrazně proto doporučujeme:

5. Zavolejte odtahovou službu, případně policii

Nouzově odstavené vozidlo na silnici je překážka a musíte ho z vozovky co nejdříve odstranit, aby neohrožovalo ostatní účastníky silničního provozu. Odvoz vozidla můžete zajistit pomocí vlastních sil, například autem zapřaženým na laně nebo odtahovou službou. Pokud máte zaplacenou pojistku, která nabízí službu asistenčního odtahu, využijte ji. Případně můžete využít evropské číslo tísňového volání 112 nebo asistenční linku 1224.

Specifické situace vynuceného nouzového stání

Nejhorší variantou je skutečnost, když se vaše porouchané vozidlo ocitne např. ve vnitřním pruhu vozovky, na mostě, v tunelu nebo dokonce na železničním přejezdu. Takové situace jsou krajně nebezpečné.

Co když vozidlo uvízne ve vnitřním pruhu?

Je-li nepojízdné auto ve vnitřním pruhu vozovky a navíc v hustém provozu, je to pro řidiče obvykle velmi stresující situace. Je třeba jednat velmi rychle a s chladnou hlavou. V takové situaci je nejbezpečnější udělat následující:

Instrukce, co dělat při nouzovém stání vozidla na silnici, dálnici, mostě nebo v tunelu
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference