Novinky Zpět

Mytí a hygiena rukou: 8 mýtů a faktů

7. 9. 2020
Zpět

Hygiena a mytí rukou je od příchodu pandemie COVID-19 stále více aktuálnější téma. Už možná víte, že patří mezi velmi významná preventivní opatření před šířením virů a bakterií. I když se vám mytí rukou může zdát banální a jednoduché, je velmi důležité, abyste tuto činnost prováděli správně. Některé postupy totiž mohou ve skutečnosti vést ke zvýšení rizika, než k jeho snížení. Připravili jsme pro vás proto seznam častých mýtů týkající se hygieny a mytí rukou. Zde jsou fakta!

Obsah článku:

Mýtus 1 - Nošení rukavic je efektivnější než mytí rukou

Pravděpodobně jste v poslední době viděli hodně lidí, kteří nosí rukavice, třeba při přípravě jídla, při nakupování nebo dokonce ve veřejné dopravě. Pravda je však taková, že nošení rukavic může být ve skutečnosti méně bezpečné a méně hygienické než jejich nenošení.

Lidé si často myslí, že když mají zakryté ruce, jsou před bakteriemi a viry chráněni. To však není pravda, protože po nasazení rukavic se bakterie mohou na rukou rychle množit. Pokud dojde k propíchnutí rukavice nebo jejímu sejmutí, mohou se bakterie rozšířit z rukou na cokoliv, čeho se dotknete.

Pokud nemáte rukavice a pracujete třeba se syrovým masem, než se dotknete něčeho jiného, umyjete si ruce. Nechcete, aby došlo ke křížové kontaminaci všeho, čeho se dotknete. Stejné pravidlo platí pro rukavice. Průběžně byste je měly omýt nebo vyměnit za nové. Pokud to neuděláte, bakterie mohou na rukavicích přežít a přenést se na všechno ostatní, čeho se dotknete.

Mohlo by vás zajímat: Hygiena potravin. Požadavky a pravidla pro přepravu, rozvoz a skladování

A co víc, nošení rukavic může také vytvořit falešný pocit bezpečí. Studie ukázaly, že lidé si umývají ruce méně často, pokud mají rukavice. Stručně řečeno, i když nosíte rukavice, měli byste mít na paměti, že mytí rukou je stále nejosvědčenějším způsobem, jak omezit kontaminaci potravin, povrchů a jiných předmětů. Pokud nosíte rukavice, ujistěte se, že je často měníte, důkladně si myjte ruce mezi výměnami rukavic a pokud připravujete jídlo, používejte rukavice, které jsou potravinářské.

Riziko nošení rukavic: Alergie na latex v pracovním prostředí. Rizika, příznaky a prevenc

Mýtus 2 - Čím je voda teplejší, tím účinnější je pro mytí rukou

Samotná horká voda nezabíjí bakterie ani viry. K dosažení tohoto cíle musíte použít mýdlo. Neexistuje ani výzkum, který by dokázal, že vyšší teploty zlepšují kvalitu mytí rukou. Proto je mytí rukou v teplé vodě - tak teplé, jak je pro vás příjemné, mýdlem dostatečně účinné. Doporučená teplota vody pro mytí rukou je mezi 35 °C a 45 °C , s tím, že čím je teplota vody pohodlnější, tím déle a správně si budete mýt ruce.

Mýtus 3 - Vysoušeče rukou jsou nejhygieničtějším způsobem, jak si vysušit ruce

I když jsou vysoušeče rukou na toaletách běžné a často se tvrdí, že jsou mnohem hygieničtější, ve skutečnosti mohou zvýšit množství bakterií na rukou. Vnitřní části vysoušečů jsou vlhké, což znamená, že jsou dokonalým prostředím, ve kterém mohou bakterie přežívat a růst. Vzduch, který proudí z vysoušečky, může obsahovat bakterie, které vám přistanou přímo na rukou.

Také ručníky mohou být živnou půdou pro bakterie. To znamená, že pokud si po umytí rukou osušíte ruce textilní ručníkem, můžete na něj bakterie zpět přenést. Nejbezpečnější způsob, jak si osušit ruce, je pomocí jednorázových papírových ručníků, které pomáhají zabránit tomu, aby se škodlivé bakterie a viry dostaly zpět na ruce.

Mýtus 4 - Nesušit si ruce po umytí

Další mylnou představou je, že po umytí rukou si je nemusíte osušit. To je nepravdivé tvrzení, protože studie ukázaly, že bakterie mohou být snadněji přenášeny na mokré ruce než na suché. Proto byste si měli ruce vždy po mytí řádně osušit, a to ideálně jednorázovým papírovým ručníkem.

Mýtus 5 - Dezinfekce rukou na bázi alkoholu nahradí mytí rukou

Mytí rukou teplou vodou a mýdlem je nejlepší způsob, jak z nich odstranit viry a bakterie. V ideálním případě byste měli vždy dávat přednost mytí rukou pomocí dezinfekčního mycího prostředku. Pokud však nemáte k dispozici dezinfekční mýdlo s vodou, protože jste zrovna venku nebo v supermarketu, měli byste použít alespoň gelový dezinfekční prostředek na bázi alkoholu, protože dokáže odstranit škodlivé bakterie. Aby byl dezinfekční prostředek účinný, měl by mít alespoň 60 % alkoholu.

Důvodem, proč byste neměli nahrazovat mytí rukou za pouhé dezinfikování gelem, mimo situaci, kdy nemáte jinou možnost, je to, že není tak úspěšný při použití na špinavých rukou. Bylo prokázáno, že z čistých umytých rukou odstraňují dezinfekční prostředky bakterie dobře, avšak ze špinavých a mastných je úroveň hygieny podstatně nižší. A co víc, alkohol v dezinfekčním prostředku může vysušit vaši pokožku. Z vysušené pokožky je totiž těžší odstranit bakterie, protože se mohou zachytit v prasklinách a otvorech na rukou. Nejlepší praxí je si umýt ruce nejdříve mýdlem a vodou, vysušit je jednorázovým papírovým ručníkem a až poté je dezinfikovat např. gelem na bázi alkoholu.

Mýtus 6 - Měli byste si umýt ruce pouze antibakteriálním mýdlem

Existuje mnoho studií, jejichž cílem bylo zjistit, zda je antibakteriální mýdlo při ničení bakterií a virů účinnější než mýdlo běžné. Ukázalo se, že antibakteriální mýdla jsou ve skutečnosti jen o něco účinnější než běžná mýdla.

Když si myjete ruce, nejdůležitější věcí, kterou musíte udělat, je rozbít vrstvy tuku, které jsou na rukou. Tento tuk v sobě může obsahovat bakterie a viry. Odstraněním tuku z rukou lépe zničíte bakterie, které jsou uvnitř něj.

Mýtus 7 - Pokud použijete mýdlo, nezáleží na tom, jak dlouho si umýváte ruce

Toto tvrzení je mylné. Doba, po kterou si myjete ruce, je ve skutečnosti velmi důležitá. Obecně se doporučuje mýt si ruce po dobu minimálně 20 vteřin. Je to proto, že k účinnému ničení škodlivých bakterií nebo virů, které mohou být na vašich rukou, je dle studií a výzkumů zapotřebí minimálně tento čas.

Mýtus 8 - Ruce si musíte umýt pouze po toaletě nebo před přípravou jídla

Hygiena rukou je nezbytná pro odstraňování bakterií, virů a nečistot a zabraňuje jejich šíření na jiné osoby a předměty. Pamatujte si, že vše, na co sáhnete, může obsahovat bakterie, takže je velmi důležité mýt si ruce pravidelně, a ideálně také po vykonání určitých činností.

Ruce si umyjte vždy:

Při zvýšeném epidemiologickém riziku doporučujeme, abyste si myli ruce také:

Mohlo by vás zajímat: ONLINE ŠKOLENÍ - Hygiena na pracovišti v období nemoci COVID-19

Mytí a hygiena rukou: 8 mýtů a faktů
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference