Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Just-In-Time školení. Online vzdělávání pro okamžité použití

10. 4. 2021
Zpět

Určitě už jste na internetu mnohokrát hledali nějaký návod nebo řešení. Koupili jste si přístroj a chcete se naučit, jak ho správně a bezpečně používat. A tak hledáte třeba videonávod nebo Youtube nebo radu v odborné skupině na Facebooku. Potřebujete rychle najít spolehlivé výukové materiály. Potřebujete je právě teď, tedy Just-In-Time. Co je Just-In-Time školení, jaké jsou jeho výhody a jak ho lze uplatnit v oblasti BOZP? To vše v tomto článku.

Obsah článku:

Co je Just-In-Time školení?

Výuka Just-In-Time v komerční sféře spadá do kategorie online školení. Je to výuka, která vyžaduje řešení problému v okamžik potřeby, má tedy vyšší úroveň naléhavosti. Z tohoto důvodu se upřednostňuje online prostředí s možností přístupu přes mobilní zařízení.

Just-In-Time školení se často aplikuje také v pracovním prostředí. Je to velmi efektivní metoda, která nejenže vzdělává zaměstnance, ale také jim pomáhá v případě potřeby (nevědomost, nejistota), snižuje počet chyb a riziko pracovních úrazů.

Výhody školení Just-In-Time

Rychlá dostupnost výukových zdrojů má celou řadu výhod. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější. Patří mezi ně:

Vyšší dostupnost

Just-In-Time školení je tvořeno na základě principů mikro školení, které představuje velmi krátké a na úzkou problematiku cílené online kurzy. Díky mikro kurzům mohou všichni zaměstnanci okamžitě zvýšit svůj výkon, a to i v případě, že mají omezený čas.

Zvýšená efektivita zaměstnanců

Výukové materiály Just-In-Time lze snadno vytvářet a přidávat ke stávajícím online kurzům ve vašem LMS. Tím se zvýší kvalita, přesnost a relevance obsahu. To znamená, že zaměstnanci zůstanou informováni o nejnovějších technologických trendech, osvědčených pracovních postupech, bezpečnostních opatřeních apod. To vše zvyšuje efektivitu a bezpečnost práce.

Vylepšené uchování znalostí

Mnoho informací, které se vaši zaměstnanci během formálního školení naučí, se po cestě z něj ztratí. Zvláště v případě, pokud jeho interval není nijak častý. Just-In-Time výuka však přináší způsob, jak výuku zintenzivnit a zefektivnit. Zaměstnanci získají informace, okamžitě je uvedou do praxe a uloží je zpět do své paměti. To je kouzlo této formy vzdělávání.

Uplatnění Just-In-Time školení v BOZP

Zde je několik příkladů, jak lze uplatnit Just-In-time školení v oblasti bezpečnosti práce. Pomohou vám také si uvědomit, proč je tato metoda vzdělávání tak efektivní.

Vyhledání technologických a pracovních postupů

Zaměstnanci, kteří vykonávají manuální práci, potřebují často rychlý a spolehlivý zdroj informací. Chyby při provádění manuálních úkolů mohou vést ke zvýšení rizika pracovního úrazu.

Představte si technika, který se pokouší instalovat nové vybavení, nebo nově přijatého skladníka, který obsluhuje vysokozdvižný vozík. Ztrácet čas hledáním pokynů a procházením tištěného manuálu není příliš praktické. Písemné pokyny také nejsou ideálním řešením, lepší je vizuální ukázka.

Jako nejlepší se jeví výuková videa Just-In-Time. Díky nim lze provádět práci rychle a bezpečně bez nutnosti odvádět od soustředěnosti ostatní kolegy. Sledování instruktážního videa a okamžité provedení úkolu navíc pomůže lépe si zapamatovat jednotlivé kroky či fáze úkonu. Takže příště už pravděpodobně nebude pomoc potřeba.

Vyhledání bezpečnostních předpisů

Dalším příkladem školení Just-In-Time na pracovišti je bezpečnost práce (BOZP) a dodržování souvisejících předpisů. Přehlédnutí bezpečnostních protokolů může vystavit zaměstnance riziku pracovního úrazu, způsobit havárii - např. znečištění životního prostředí a způsobit firmě nákladné pokuty a kompenzace.

Rizika jsou větší v pracovním prostředí, které je méně bezpečné než obvyklé kancelářské pracoviště. Typickým příkladem je výrobní pracoviště. Např. v provozech s elektrickými a strojními zařízeními jsou rizika doslova na každém kroku. Je tak nutné dodržovat více bezpečnostních opatření než v jiných méně rizikových pracovištích. Opatření je tolik, že byste je jen těžko dokázali spočítat. Just-In-Time školení umožní všem zaměstnancům si tato opatření kdykoliv zkontrolovat a ujistit se v nich.

 Just-In-Time školení. Online vzdělávání pro okamžité použití
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference