Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Jodid draselný. Kdy a jak užívat jodové tablety při expozici radioaktivnímu spadu z jaderné havárie

20. 8. 2022
Zpět

Tato publikace nabízí ucelený přehled informací, kdy a jak správně používat jodové tablety s obsahem jodidu draselného při expozici radioaktivnímu spadu např. z jaderné havárie. Přečtěte si pokyny a doporučení předních světových odborníků.

Obsah článku:

Pozor! Jodové tablety:

Co je jodid draselný (KI)?

Jodid draselný (latinsky: Kalii iodidum, Kalium iodatum) s chemickým vzorcem KI je anorganická sloučenina (sůl neradioaktivního jódu), která se používá v medicíně především k výrobě léků, dezinfekce a doplňků stravy. Takzvané jodové tablety vyrobené z jodidu draselného se používají také k zabránění vstřebávání radioaktivního materiálu štítnou žlázou člověka.

Kdy se používají jodové tablety?

Jodové tablety s obsahem jodidu draselného se používají při některých mimořádných událostech radiačního charakteru, obvykle haváriích jaderných elektráren. Při úniku většího množství radiace se může do životního prostředí uvolňovat také radioaktivní jód, jehož vdechování nebo přímé požití do lidského organismu (vnitřní kontaminace) může velmi negativně ovlivnit lidské zdraví a způsobit extrémně vážné zdravotní komplikace. Jakmile dojde k vnitřní kontaminaci radiací, ohrožena je zejména štítná žláza (krční žláza), která hraje důležitou roli v mnoha tělesných funkcích člověka. Pokud je vystavena vysoké hladině radioaktivního jódu, může mnoho let po expozici, zejména u kojenců, dětí a nezletilých, zvyšovat riziko rakoviny štítné žlázy. Jodid draselný tomu umí zabránit, ale jeho použití se řídí striktními zásadami a pravidly, které popisujeme o několik řádků níže.

Lze používat jodové tablety preventivně?

Lidské tělo si jód samo nevyrábí, ale potřebuje ho, takže jód přijímáme prostřednictvím potravy nebo doplňků. Jód si můžete zakoupit ve formě tabletek, tzv. jodové tablety. Při konzumaci se jód shromažďuje a ukládá ve štítné žláze, kde se využívá k produkci hormonů. Ty pomáhají různým tělesným funkcím, např. podporují vývoj mozku. Štítná žláza se však může jódem nasytit. Když se to stane, přestane ho skladovat. Pokud přijmete dostatek „dobrého“ jódu, nezbude ve štítné žláze místo pro žádný „špatný“ nebo radioaktivní jód. Tento radioaktivní jód by pak měl jednoduše projít tělem a vyloučit se ledvinami.

Jodové tablety ale preventivně neberte! Nemá smysl brát jód jako preventivní opatření k zabránění ozáření v případě úniku radioaktivního spadu. Štítná žláza ukládá jód pouze po omezenou dobu. Příliš mnoho jódu, dokonce i toho dobrého, může být nebezpečné, protože může vést k abnormálně zvýšené činnosti štítné žlázy, tedy hypertyreóze (endokrinní onemocnění štítné žlázy).

Představuje jodid draselný zdravotní rizika?

Krátkodobé podávání jodidu draselného v dávkách blokujících štítnou žlázu před expozicí radioaktivním jódem, např. během jaderné havárie, je považováno za zcela bezpečné pro běžnou populaci, která má pravidelnou funkci štítné žlázy. Nemělo by to mít žádné závažné zdravotní následky.

Při předávkování však hrozí určité zdravotní komplikace, např. hnědé zbarvení sliznic, zvracení, bolesti břicha, zažívací potíže, dehydratace nebo šok. Při extrémním předávkování může dojít dokonce k velmi závažnému a nevratnému poškození štítné žlázy.

Jak funguje jodid draselný při radioaktivním záření?

Jodid draselný (tablety jodu) a radioaktivní jód (v radioaktivním spadu) jsou dva typy jódu, avšak oba jsou absorbovány štítnou žlázou. Aby jodid draselný fungoval a ochránil štítnou žlázu, musí ho člověk užít před nebo krátce po expozici radioaktivnímu jódu, tedy tomu, který může být v ovzduší např. po výbuchu jaderné elektrárny. Když člověk vezme správné množství ve správný čas, může to pomoci zablokovat štítnou žlázu v absorpci radioaktivního jódu. To se děje proto, že štítná žláza již absorbovala jodid draselný (jodové tablety) a tak není prostor pro radioaktivní jód (jód 131 a jód 133). Jedná se o tzv. jódovou blokádu štítné žlázy.

Kdy si vzít jodovou tabletu při jaderné havárii?

Jodové tablety v případě jaderné havárie si nikdy neberte bez doporučení či pokynu veřejné moci (Vláda ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, orgány veřejné správy). Používají se pouze ve specifických situacích pro určité skupiny lidí a pouze podle pokynů odborníků. Jejich neodborné použití může mít škodlivé účinky na lidské zdraví!

Pokud orgán veřejné moci vydá doporučení pro užívání jodových tablet s obsahem jodidu draselného, např. v souvislosti s jadernou havárií, bude obyvatelstvo informovat o přesných postupech dle krizového plánu. Obecně však platí, že jodid draselný pomáhá štítné žláze pouze pokud se použije krátce před nebo těsně po kontaminaci radioaktivním spadem jódu. Udává se, že do 24 hodin před nebo 4 hodiny po expozici.

Jaké jsou limity použití jodidu draselného?

Jodid draselný nemusí poskytnout 100% ochranu. Je nejúčinnější, pokud se užívá krátce před nebo těsně po vnitřní kontaminaci radioaktivním jódem. Jeho účinnost závisí také na tom, jaké množství radioaktivního jódu se do těla dostane a jak rychle se v těle vstřebá.

Jodid draselný se doporučuje pouze osobám mladším 40 let a těhotným nebo kojícím osobám. Lidé s určitými zdravotními problémy (např. Dermatitis herpetiformis, Hypocomplementemic vasculitis, nodulární hyperplazie štítné žlázy, srdeční onemocnění, multinodulární struma, Gravesova choroba, autoimunitní tyreoiditida), včetně známé citlivosti na jód, by ho neměli užívat nebo by se měli poradit s poskytovatelem zdravotní péče.

Jodid draselný nabízí pouze omezenou ochranu pro konkrétní situace a populace:

Většina mimořádných radiačních událostí se bude týkat jiných typů záření než samotného radioaktivního jódu. Radioaktivní jód se nejčastěji vyskytuje při nehodách jaderných elektráren. Nejlepší ochranou v případě radiační nouze je vždy dostat se dovnitř budovy, zůstat uvnitř a sledovat další informace úřadů a vlády.

Mohl by vás zajímat článek: Jak se připravit na nukleární katastrofu a co dělat po jaderné havárii nebo atomovém výbuchu?

Co nepoužívat jako náhražku za jodid draselný?

Nepoužívejte kuchyňskou sůl ani jiné podobné potraviny jako náhradu za jodové tablety. Nepomáhají při otravě radioaktivním zářením a jíst velké množství by mohlo být škodlivé. Používejte pouze produkty, které byly schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Doplňky stravy, které obsahují jód, nemusí fungovat na ochranu štítné žlázy a jejich užívání může být kontraproduktivní nebo dokonce škodlivé.

Zdroje: Centers for Disease Control and Prevention (CDC), Deutsche Welle (DW), Canadian Nuclear Safety Commision (CNSC).

Jodid draselný. Kdy a jak užívat jodové tablety při expozici radioaktivnímu spadu z jaderné havárie
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference