Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Historie LMS. Jak vznikal systém pro řízení výuky?

8. 3. 2018
Zpět

LMS má oproti jiným formám učení zatím relativně krátkou historii. Systém pro řízení výuky, jak se mu říká v Čechách, se ale stává čím dál více atraktivnějším. Technické inovace, které nabízí, za posledních několik desítek let totiž zásadně změnily proces učení. A jak to všechno začalo? Pojďte se s námi podívat do historie digitálního vyučování.

Kořeny LMS

Kdo: Sir Isaac Pitman
Kdy: 1840

Úplné kořeny LMS sice sahají až do roku 1840, kdy významný anglický učitel Sir Isaac Pitman vymyslel široce využívaný zkratkový systém (Pitmanovu zkratku) známý spíše jako těsnopis (anglicky Shorthand), nicméně se v této době ještě nedá hovořit o LMS, tedy počítačovém či digitálním vyučování, v pravém slova smyslu. Těsnopis vymyslel Pitman s cílem zlepšit a zrychlit korespondenci. První ho pro svou práci začali využívat lidé, jejichž pracovní náplní bylo zejména psaní - novináři, sekretářky a pošťáci. LMS v pravém slova smyslu se vyvinul až ve dvacátých letech dvacátého století. Všechno to začalo v roce 1924 vynálezem učebního stroje. Postupem času se na trhu začaly objevovat i další podobné vynálezy a bylo jich opravdu hodně. Podívejte se na jejich krátký a stručný přehled.

Presseyův výukový stroj

Kdo: Sidney Pressey
Kdy: 1924

První LMS byl vyvinut v roce 1924, kdy Sidney Pressey vynalezl první "vyučovací stroj". Ten se podobal dnešnímu psacímu stroji. Fungoval na principu otázek s více odpověďmi, tzv. MCQ (Multiple Choice Questions). Tato metoda se mimochodem používá dodnes. Tento vyučovací stroj měl okénko s otázkou a čtyřmi odpověďmi. Cílem bylo, aby studen stiskl klíč ke správné odpovědi. Zařízení pak zaznamenalo odpověď na počítadlo, které bylo umístěno na zadní straně stroje, a ukázalo další otázku. Navíc to fungovalo tak, že dokud student nezodpověděl správnou odpověď, nemohl ve výuce pokračovat, což bylo důsledkem toho, že znalost výsledků byla příčinou učení. Tento typ zpětné vazby se tak stal pro žáka základním stavebním kamenem výuky.

Problémový válec

Kdo: M. E. LaZerte
Kdy: 1929

V roce 1929 představuje M. E. LaZerte nový vynález pojmenovaný jako "problémový válec" (anglicky Problem Cylinder). Ten fungoval tak, že studentům představil nějaký problém a zkontroloval, zda řešení, které student navrhoval, bylo správně či nikoliv.

Skinnerův výukový stroj

Kdo: B. F. Skinner
Kdy: 1954

Na scénu nastupuje americký psycholog, behaviorista, autor, vynálezce a společenský filozof, Burrhus Frederic Skinner, který je zodpovědný za uvedení výukového stroje Sidneyho Presseye do populárního pohledu. Sám pak vymyslel vlastní Skinnerův výukový stroj.

Adaptivní výukový systém, SAKI

Kdo: Gordon Park a Robin McKinnon-Wood
Kdy: 1956

V roce 1956 byl vynalezen první adaptivní výukový systém. Automaticky upravoval otázky pro studenty podle jejich úrovně výkonu. Adaptivní učení je stále důležitější a sofistikovanější.

Plato - první LMS software

Kdo: University of Illinois at Urbana–Champaign
Kdy: 1960

V roce 1960 byl představen úplně první LMS software, jako počítačový systém pro automatizovanou elektronickou výuku. Plato byl první síťový počítač používaný k hostování a přístupu k on-line kurzům, nahrávání a ukládání skóre studentů a stavu výsledků.

Počítače HP

Kdo: Hewlett Packard
Kdy: 1970

V roce 1970 společnost Hewlett Packard, známá pod zkratkou HP, představila první počítač. Od toho dne začal mít LMS zcela novou tvář. Tento rok se stal jakýmsi průlomem v historii opravdového LMS, protože vzdělávací instituce dostaly možnost pracovat s počítači a používat je k výuce.

TCP / IP

Kdo: Robert Elliot Kahn a Vint Cerf
Kdy: 1982

Vzniká Transmission Control Protocol (TCP), česky protokol řízení přenosu, a Internet protocol (IP), česky internetový protokol. Když máte přímý přístup k Internetu, počítač je opatřen kopií programu TCP / IP. To je základní komunikační jazyk nebo protokol Internetu. Program TCP / IP umožnil online učení a dodnes má stále obrovský vliv.

První LMS pro Macintosh

Kdo: SoftArc
Kdy: 1990

V roce 1990 vzniká úplně první LMS program určený pro veřejnost na platformě Macintosh (operační systém společnosti Apple známého počítačového průkopníka - Steve Jobs). Program byl zahájen firmou SoftArc.

Volně přístupná interní síť, Moodle

Kdo: Martin Dougiamas
Kdy: 2002

V roce 2002 byla zavedena první volně přístupná (open-source) interní síť s názvem Moodle. Správce tohoto LMS poskytuje kurzy pro učitele a spravuje obecná nastavení. Učitel řídí jeden nebo více předmětů. Studenti se mohou účastnit různých témat, do kterých mají přístup. Tato interní síť má více než 60 000 000 uživatelů v 65 000 školách a používá se v 216 zemích. Moodle se používá pro kombinované učení, distanční vzdělávání a další e-learningové projekty ve školách, na univerzitách, pracovištích a jiných sektorech. Postupně se stává nejvýznamnějším volně přístupným systémem pro řízení výuky.

Soukromé cloudové služby

Kdo: Eucalyptus
Kdy: 2008

Myšlenka platformy cloudu (síť serverů) vznikla v roce 2008. To umožnilo LMS existovat zcela on-line bez nutnosti instalace do interní sítě.

Systémy LMS hostované na cloudech

Kdo: několik společností
Kdy: 2012

Většina moderních LMS je umístěna v cloudu, čímž se podniky zbavují zátěže instalace a údržby interních systémů. Pro LMS to znamená opět velký technologický posun a řešení.

Historie LMS. Jak vznikal systém pro řízení výuky?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference