Ergonomie sezení při sedavé práce je v posledních letech velmi široce diskutované téma a čím dál více aktuální. Statistiky EU napovídají, že sedavé zaměstnání představuje velmi vážné, i když málo viditelné riziko způsobující celou řadu muskuloskeletálních poruch, což může být do budoucna velmi závažný problém v celém světě. Připravili jsme pro vás proto rozsáhlý článek, který vás seznámí s problematikou sedavé práce, statistikami EU, riziky a preventivními opatřeními.
Obsah článku:
Ačkoliv se to nemusí zdát, tak sedavá práce patří z dlouhodobého hlediska mezi velmi rizikové. Způsobuje celou řadu zdravotních komplikací, zejména muskuloskeletální poruchy (bolesti zad, krku, ramen, horních a dolních končetin).
Statistika sedavých zaměstnání v Evropské unii se v jednotlivých státech liší. V níže uvedeném žebříčku je vyjádřeno procentuální zastoupení sedavého zaměstnání na pracovišti:
Dlouhodobým sezením jsou nejvíce ohroženi:
ale také osoby pracující doma v režimu home office, které mají tendence pracovat déle bez přestávek a v podmínkách podstatně horších než v kancelářích.
Mohlo by vás zajímat: Posouzení rizik při práci z domova na home office
Ženy podle průzkumů sedí při práci více času než muži a jsou celkově více zastoupeni na pracovních pozicích, které se vykonávají v sedě. Dlouhé sezení je podstatně rizikovější pro chronicky nemocné osoby s bolestmi zad a revmatickými nemocemi. Lze předpokládat, že se stále stárnoucí pracovní silou bude mít muskuloskeletální problémy stále více pracovníků.
Mezi nejčastější rizika a dopady dlouhodobého sezení patří:
Cukrovka a kardiovaskulární poruchy jsou způsobené především tím, že člověk se sedavým zaměstnáním velmi málo používá svaly dolních končetin, což způsobuje špatné proudění krve. Svalová aktivita velkých nožních svalů totiž hraje velmi významnou roli při proudění krve.
Riziko zdravotních problémů v bederní části zad a další muskuloskeletální poruchy se zvyšuje vystavováním se vibrací celého těla při sezení např. v automobilech. Riziko se ještě více zvyšuje, pokud jsou polohy sezení nepohodlné nebo omezené.
Žádné právní předpisy týkající se konkrétně sedavé práce v českém ani unijním právním řádu neexistují. Zaměstnavatel však musí dodržovat směrnice EU, které upravují obecnou povinnost provádět na pracovišti hodnocení rizik a zavádět na jejich základě preventivní opatření, které povedou ke snížení nebo maximální eliminaci rizik. Lze se také opřít o předpisy týkající se zobrazovacích jednotek (např. monitorů), jež upravují zajištění vhodné pracovní stanice a židle, pravidelné přestávky nebo úpravy pracovní činnosti s cílem zkrátit pracovní dobu strávenou u zobrazovací jednotky (např. monitoru).
Důležité směrnice EHS týkající se práce vsedě:
Pamatujte si také, že střídání stání a sezení, není to, co zlepší váš zdravotní stav. Podobně je tomu u dříve prosazovaného vzpřímeného sezení, které se dnes nahrazuje spíše za dynamické sezení, při kterém se polohy v sedě průběžně mění. Ani nastavitelný stůl a ergonomická židle není všespásná, i když velmi užitečná. Jediné, co vám pomůže od bolestí zad a zmírní muskuloskeletální poruchy, je aktivní pohyb.
Mohlo by vás zajímat: Jak správně sedět u PC + zásady ergonomie sezení na kancelářské židli
Můžete si také prohlédnout předchozí iterace kurzu a výsledky. Tento proces neustálého zlepšování, ladění, změn a porovnávání je opravdu chytrý způsob, jak posunout vaše online školení vpřed. Například pokud data odhalí, že většina studentů neabsolvuje kurz, protože si myslí, že je to příliš obtížné, mohou návrháři provést nezbytné úpravy, aby tuto situaci změnili.
Základním preventivním opatřením je pravidelná změna polohy těla, více se hýbat a méně sedět a střídat sezení, stání a procházení. Ideální je zejména pravidelný aktivní pohyb - sport, protahování, jóga, spinální cvičení nebo např. Smíškova metoda (SM systém - stabilizační a mobilizační systém).
Pro zaměstnavatele, případně jedince, kteří mají zájem předcházet muskuloskeletálním poruchám, doporučujeme zavést strategickou prevenci, která zahrnuje následující prvky:
Kdybyste nevěděli: Co je ergonomie pracoviště
Zodpovědný zaměstnavatel udělá maximum pro to, aby jeho zaměstnanci pečovali o své zdraví při práci. Základní jednoduché kroky, které může udělat pro své zaměstnance:
Zaměstnanec je ten, kterého by zdraví při práci mělo zajímat nejvíce. Přijměte následující kroky:
Sezení můžete změnit následujícími způsoby:
Přímo na vašem pracovním stole si můžete udělat několik jednoduchých cviků, které vám vrátí sílu do práce. Zkuste následující:
Zdroje:
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).