Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Ergonomie sezení při sedavé práci. Statistiky EU, rizika, prevence a tipy

30. 8. 2021
Zpět

Ergonomie sezení při sedavé práce je v posledních letech velmi široce diskutované téma a čím dál více aktuální. Statistiky EU napovídají, že sedavé zaměstnání představuje velmi vážné, i když málo viditelné riziko způsobující celou řadu muskuloskeletálních poruch, což může být do budoucna velmi závažný problém v celém světě. Připravili jsme pro vás proto rozsáhlý článek, který vás seznámí s problematikou sedavé práce, statistikami EU, riziky a preventivními opatřeními.

Obsah článku:


Statistiky sedavé práce v EU

Ačkoliv se to nemusí zdát, tak sedavá práce patří z dlouhodobého hlediska mezi velmi rizikové. Způsobuje celou řadu zdravotních komplikací, zejména muskuloskeletální poruchy (bolesti zad, krku, ramen, horních a dolních končetin).

Statistika sedavých zaměstnání v Evropské unii se v jednotlivých státech liší. V níže uvedeném žebříčku je vyjádřeno procentuální zastoupení sedavého zaměstnání na pracovišti:

Nejvíce rizikové skupiny sedavé práce

Dlouhodobým sezením jsou nejvíce ohroženi:

ale také osoby pracující doma v režimu home office, které mají tendence pracovat déle bez přestávek a v podmínkách podstatně horších než v kancelářích.

Mohlo by vás zajímat: Posouzení rizik při práci z domova na home office

Ženy podle průzkumů sedí při práci více času než muži a jsou celkově více zastoupeni na pracovních pozicích, které se vykonávají v sedě. Dlouhé sezení je podstatně rizikovější pro chronicky nemocné osoby s bolestmi zad a revmatickými nemocemi. Lze předpokládat, že se stále stárnoucí pracovní silou bude mít muskuloskeletální problémy stále více pracovníků.

Nejvíce rizikové skupiny sedavé práce

Rizika a dopady sedavé práce

Mezi nejčastější rizika a dopady dlouhodobého sezení patří:

Cukrovka a kardiovaskulární poruchy jsou způsobené především tím, že člověk se sedavým zaměstnáním velmi málo používá svaly dolních končetin, což způsobuje špatné proudění krve. Svalová aktivita velkých nožních svalů totiž hraje velmi významnou roli při proudění krve.

Riziko zdravotních problémů v bederní části zad a další muskuloskeletální poruchy se zvyšuje vystavováním se vibrací celého těla při sezení např. v automobilech. Riziko se ještě více zvyšuje, pokud jsou polohy sezení nepohodlné nebo omezené.

Legislativa týkající se sedavé práce

Žádné právní předpisy týkající se konkrétně sedavé práce v českém ani unijním právním řádu neexistují. Zaměstnavatel však musí dodržovat směrnice EU, které upravují obecnou povinnost provádět na pracovišti hodnocení rizik a zavádět na jejich základě preventivní opatření, které povedou ke snížení nebo maximální eliminaci rizik. Lze se také opřít o předpisy týkající se zobrazovacích jednotek (např. monitorů), jež upravují zajištění vhodné pracovní stanice a židle, pravidelné přestávky nebo úpravy pracovní činnosti s cílem zkrátit pracovní dobu strávenou u zobrazovací jednotky (např. monitoru).

Důležité směrnice EHS týkající se práce vsedě:

Zdravé sezení

Pamatujte si také, že střídání stání a sezení, není to, co zlepší váš zdravotní stav. Podobně je tomu u dříve prosazovaného vzpřímeného sezení, které se dnes nahrazuje spíše za dynamické sezení, při kterém se polohy v sedě průběžně mění. Ani nastavitelný stůl a ergonomická židle není všespásná, i když velmi užitečná. Jediné, co vám pomůže od bolestí zad a zmírní muskuloskeletální poruchy, je aktivní pohyb.

Zdravé sezení

Mohlo by vás zajímat: Jak správně sedět u PC + zásady ergonomie sezení na kancelářské židli

Můžete si také prohlédnout předchozí iterace kurzu a výsledky. Tento proces neustálého zlepšování, ladění, změn a porovnávání je opravdu chytrý způsob, jak posunout vaše online školení vpřed. Například pokud data odhalí, že většina studentů neabsolvuje kurz, protože si myslí, že je to příliš obtížné, mohou návrháři provést nezbytné úpravy, aby tuto situaci změnili.

Prevence a strategie předcházení dlouhého sezení

Základním preventivním opatřením je pravidelná změna polohy těla, více se hýbat a méně sedět a střídat sezení, stání a procházení. Ideální je zejména pravidelný aktivní pohyb - sport, protahování, jóga, spinální cvičení nebo např. Smíškova metoda (SM systém - stabilizační a mobilizační systém).

Pro zaměstnavatele, případně jedince, kteří mají zájem předcházet muskuloskeletálním poruchám, doporučujeme zavést strategickou prevenci, která zahrnuje následující prvky:

Kdybyste nevěděli: Co je ergonomie pracoviště

Prevence a strategie předcházení dlouhého sezení

Praktické tipy prevence pro zaměstnavatele

Zodpovědný zaměstnavatel udělá maximum pro to, aby jeho zaměstnanci pečovali o své zdraví při práci. Základní jednoduché kroky, které může udělat pro své zaměstnance:

Praktické tipy prevence pro sedící zaměstnance

Zaměstnanec je ten, kterého by zdraví při práci mělo zajímat nejvíce. Přijměte následující kroky:

Dynamické sezení

Sezení můžete změnit následujícími způsoby:

Jednoduché cviky přímo u pracovního stolu

Přímo na vašem pracovním stole si můžete udělat několik jednoduchých cviků, které vám vrátí sílu do práce. Zkuste následující:

Jak správně sedět u PC (jednoduché cviky přímo u pracovního stolu)

Zdroje:

Ergonomie sezení při sedavé práci. Statistiky EU, rizika, prevence a tipy
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference