Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Analýza publika jako hlavní faktor při tvorbě e-learningu nejen pro BOZP

29. 5. 2020
Zpět

Chystáte se vytvářet e-learningové školení nebo jste zadavatel a hledáte jeho tvůrce? Ať už tak nebo onak, pamatujte si, že při navrhování úspěšného e-learningu je základním předpokladem perfektní znalost cílového publika, tedy potenciálních studentů. K tomu se používá analýza publika. Pomůže vám vybrat vhodné informace do školení, pochopit potřeby a myšlení studentů nebo dokonce vymyslet ucelenou vzdělávací strategii. Pojďme se podívat na to, jak se taková analýza publika pro tvorbu e-learningu dělá a co by měla obsahovat.

Než začnete, vyměňte předpoklady za skutečnost

Pouhé předpoklady o potřebách, cílech a motivacích studentů jsou k ničemu. Při vývoji on-line školení působí spíš jako překážka. O to víc to platí v oboru bezpečnosti práce, požární ochrany a dalších souvisejících odvětvích, které vyžadují maximální pozornost studentů. V bezpečnostních školeních není příliš prostoru na předpoklady. Ty vyměňte za skutečné informace přímo od zdroje, tedy od zaměstnanců a ostatních spolupracovníků.

Není jednoduché upoutat jejich pozornost a zájem o školení. Můžete toho ale docílit tím, že s nimi uděláte hloubkové rozhovory a proniknete co nejhlouběji do jejich myslí. Pokládejte jim strategické otázky týkající se dané problematiky nebo oboru a odpovědi dokumentujte. To se dělá zejména, když potřebujete definovat osnovu školení.

Jak analyzovat publikum? Zvažte tyto tři faktory!

1. Digitální schopnosti

Když navrhujete e-learning, měli byste myslet na to, zda nebo do jaké míry je publikum digitálně vzdělané a schopné pracovat s počítačem a softwarem. Podle toho totiž budete muset přizpůsobit prostředí, grafiku, ovládání, ale i obsah školení.

Tip: Plánujete-li ve firmě zavést vzdělávání vašich zaměstnanců formou e-learningu, doporučujeme vám ho implementovat do celé firemní kultury tak, aby pro všechny znamenal nedílnou součást práce.

2. Demografie

E-learning má potenciál přizpůsobit zážitek ze školení prostřednictvím důsledného a škálovatelného poskytování informací. Posouzení obecných charakteristik, jako je věk, základní jazyk, vzdělání, profese a současná role v organizaci, může pomoci navrhnout nejlepší podmínky pro učení v daném prostředí a určit studenty, kteří potřebují cílenou podporu.

E-learningové školení se obvykle dělá pro větší skupinu lidí. Vaším cílem by proto mělo být zjistit:

Zvažte všechny faktory související s počítačovými dovednostmi publika. Může, ale také nemusí mít dostatečné znalosti, což je pro použití e-learningu důležité. Pokud znalosti nemají, neznamená to však, že nemohou tento způsob školení využívat. Jen je nutné to zohlednit při vývoji - nepoužívat zbytečně složitosti a zajistit osobní prezenční školení práce s počítačem nebo vzdělávacím softwarem.

3. Očekávání

Zcela nezbytným faktorem analýzy publika pro přípravu e-learningu je zjištění očekávání, tzn. proč si student přeje absolvovat on-line školení. Musíte bezpodmínečně získat odpovědi na tyto otázky:

Pro stanovení realistických cílů e-learningového školení je důležité posoudit předchozí znalosti předmětu. Jedině tak lze do kurzu přidat přesvědčivý tón a určit, jak vnímaví budou studenti k informacím, které jim předáte.

Tip: Implementujte do firemního vzdělávání také Microlearning (M-Learning). Vytváří u zaměstnanců každodenní učební návyky bez toho, aniž by museli přerušit probíhající úkoly nebo pracovní činnost. Využití e-learningu v bezpečnostním školení pomáhá prostřednictvím krátkých a konzistentních kontaktních témat snižovat pracovní neefektivnost. Abyste toho docílili, je nezbytně nutné porozumět tomu, jaké je vaše publikum, co od kurzu očekává, co si přeje a jakým způsobem má být školení uskutečněno.

Analýza publika jako hlavní faktor při tvorbě e-learningu nejen pro BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference