Novinky Zpět

Připravované změny v bodovém systému 2019/2020

12. 2. 2019
Zpět

Ministerstvo dopravy chystá změny v bodovém systému. Na prosazený připravovaných změn má ministr Dan Ťok celý rok 2019. Platit by mohly již od začátku roku 2020. Co přesně ministr připravuje a jak se změny dotknou neukázněných řidičů?

Co by se mělo změnit?

Stávající bodový systém se rozděluje na pět kategorií, přičemž ten nově navrhovaný by měl mít kategorie jen dvě. Navíc by měly být už jen čtyř a šestibodové tresty.

„Řidič, který dostane 3 krát 4 body, nebo 2 krát 6 bodů, přijde o řidičský průkaz.“

Připravovaná změna legislativy v bodovém systému má za cíl snížit počet smrtelných nehod, jejichž příčinou bývá zpravidla vysoká rychlost, nedodržení bezpečné vzdálenosti za jedoucím vozem, alkohol za volantem, nepozornost a telefonování či držení jiného přístroje.

Vysoká rychlost za volantem

Jedna z největších změn se bude týkat pokut za překročení povolené rychlosti. Jakmile překročíte rychlost mimo obec o 50 km/h a více, nebo v obci o 40 km/h a více, můžete ve správním řízení vyfasovat 6 trestných bodů a pokutu ve výši až 25 000 Kč.

Bezpečný rozestup za jedoucím autem

Novela zákona by měla upravit také minimální rozestup za jedoucím autem. Změna se dotkne jak osobních, tak nákladních aut. Osobní auta by musely při překročení rychlosti nad 80 km/h dodržet minimální rozestup 30 metrů. Nákladní auta a kamiony by při překročení rychlosti nad 50 km/h dokonce mít rozestup minimálně 50 metrů. V obou případech by při porušení pravidel mělo dojít k přičtení 4 bodů do bodového systému. Jaké budou pokuty však není zatím jasné.

Druh vozidla Rychlost Rozestup Body Pokuta*
osobní auto více jak 80 km/h min. 30 m 4 2 500 - 10 000 Kč
nákladní auto více jak 50 km/h min. 50 m 4 5 000 - 25 000 Kč

*O pokutách se zatím jedná

Řidiče budou na dodržování minimální vzdálenosti upozorňovat značky. Policie také plánuje zabudovat do stávajících úsekových radarů, se kterými se běžně můžete setkat po celé republice, modul, který bude minimální bezpečnou vzdálenost měřit. Nevylučuje ani použití mobilních zařízení.

Alkohol za volantem

Novela zákona by měla upravit také tresty pro řidiče pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. V současnosti je pokuta v rozmezí 2 500 - 20 000 Kč a 7 trestných bodů. Nově by za tento prohřešek měla být pokuta 7 000 - 25 000 Kč a pouze 6 trestných bodů.

Držení telefonu za jízdy

Připravované změny by měly zpřísnit také postihy za telefonování při jízdě nebo manipulaci s přístrojem během jízdy. To jsou totiž podle ředitelství dopravní policie nejčastější prohřešky všech dopravních nehod. V současnosti při porušení tohoto pravidla dostanete 2 body a v rámci blokové pokuty sankci 1 000 Kč, nově by to mělo být 2 000 Kč a 4 body. Ve správním řízení je pokuta nyní v rozmezí 1 500 - 2 000 Kč. Nově by to mělo být v rozmezí 4 000 - 10 000 Kč.

Vjezd na železniční přejezd přes zákaz

Při vjezdu na železniční přejezd v situaci, kdy je to zakázané, to znamená jsou-li spadlé závory a svítí-li výstražné znamení, nebo svítí-li výstražné znamení, kde nejsou závory, by mělo dojít ke snížení sankce ze 7 na 6 bodů, ale zato zvýšení pokuty z 20 000 Kč na 25 000 Kč

Tabulka bodového systému od Ministerstva dopravy

Na všechny navrhované změny v bodovém systému se můžete podívat v níže uvedené grafice, kterou připravilo Ministerstvo dopravy České republiky.

Připravované změny v bodovém systému 2019/2020
Naši nejvýznamnější klienti
VZP Vistra Parfums Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Hudson Eurowag Crown Worldwide CIEE SnapShot Digi TV Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe Elektrony.cz První klubová ZZMV Bemeta Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Next.cz Primeros 4Finance hotel Hilton Topmonks Starez sport Bohemia Soft Náš grunt Nestlé Bulovka Lukoil Helika Tutor Top Vision Tarsago dTest AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Crescon Pevonia botanica Schrack Speed CarsBis Group B-Tech Ergo Eurest IAC Nový prostor Orion Pharma Puro Klima UE.cz Ulož.to Ústav fyziky Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes London school Parexel Surftrip Junker lunchtime.cz Lumen Huck rohlik.cz Korona RWE Berlitz PLA Crediton Chemoproject Philip Morris OpenCard
Ověřit reference