Používáte pro ochranu před infekčními a virovými nemocemi respirátor? Nezapomínejte na to, že také tento ochranný prostředky se může při nesprávném používání a zacházení stát zdrojem nákazy třeba koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19. Přečtěte si detailní pokyny pro správné používání a následnou péči o respirátor.
Obsah článku:
Tento dokument obsahuje všechny důležité informace týkající se používání respirátoru včetně bezpečnostních opatření. Důrazně doporučujeme, aby si každý uživatel před použitím respirátoru tyto informace důkladně přečetl a následně dodržoval všechny níže uvedené pokyny pro správné používání. Nesprávné použití respirátoru může podstatným způsobem snížit jeho účinnost.
Pokyny pro bezpečné nasazení respirátoru
Maximální životnost respirátoru s filtrační třídou FFP2 nebo FFP3 je jedna pracovní směna - 8 hodin. To však neznamená, že po celou tuto dobu bude 100% účinný. Životnost respirátoru ovlivňuje doba používání, prostředí, ve kterém se používá, ale také péče o něj.
Budete-li používat respirátor ve vysoce prašném prostředí, filtry v něm se zaplní částicemi podstatně dříve, než když ho budete používat v čistém a bezprašném prostředí.
Bavíme-li se o životnosti respirátoru ve smyslu platnosti v uzavřeném obalu, musí být tato platnost uvedena vždy na obalu výrobku. Standardně je respirátor platný 5 let od data výroby.
Nezapomínejte na to, že také respirátor se může stát zdrojem nákazy, protože může být během jeho používání kontaminován, např. dotykem rukou. Důrazně proto doporučujeme, nedotýkat se rukama respirátoru po celou dobu, co je nasazen na obličeji. Pokud se přece jen respirátoru dotknete, okamžitě si důkladně umyjte ruce. Při odstraňování respirátoru z obličeje postupujte obzvlášť opatrně!
Respirátory jsou určeny pro jedno použití! Dezinfekce alkoholem, mytí vodou nebo saponátem podstatným způsobem snižuje funkčnost respirátoru a navíc ho může nevratně poškodit!
Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze však přišla v době akutního nedostatku respirátorů (březen 2020) s tvrzením, že je možné v nouzovém případě respirátor sterilizovat pro opakované použití. Podle fakulty je při preventivním používání takto sterilizovaný respirátor stále účinnější než běžná rouška nebo ochrana žádná. Zároveň také uvádí, že nouzová sterilizace respirátorů na jedno použití sice umožňuje jejich opakované použití, nicméně další sterilizace postupem času snižuje jejich účinnost.
Nouzovou sterilizace respirátoru je možné podle ČVUT provést:
Více informací se můžete dočíst v článku Nouzová sterilizace nejen respirátorů.
Důležité upozornění: Na základě instrukcí a pokynů různých výrobců respirátorů sterilizaci jednorázových respirátorů důrazně nedoporučujeme!
Například český výrobce respirátorů a roušek, firma Royax, jakoukoliv sterilizaci výrazně nedoporučuje. Dokonce uvádí, že mytí alkoholem, vodou nebo saponátem může nevratně poškodit respirátor.
Koupit respirátor FFP2 Koupit respirátor FFP3
Důrazně doporučujeme dodržovat následující bezpečnostní varování. Ignorací těchto informací může dojít ke snížení účinnosti respirátoru nebo dokonce poškození zdraví.
Mohlo by vás zajímat: Rozdíly mezi respirátory s filtrační třídou ochrany FFP1, FFP2 a FFP3
Potřebujete bližší informace o školení zaměstnanců nebo máte zájem o naše další služby z oblasti BOZP a PO? Zpracujeme vám nezávislou cenovou nabídku případně a zodpovíme jakékoli vaše dotazy. Odpovíme okamžitě nebo během málo několika minut, nejpozději však do 24 hodin od doručení zprávy.
chci znát cenu za školení
obecný dotaz
BOZP-SYSTEM byl úspěšně prověřen soudními znalci ze Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú., jako vhodný nástroj pro školení zaměstnanců prostřednictvím e-learningu, který splňuje veškeré legislativní požadavky z hlediska BOZP a PO (znalecký posudek č. 004-02/2016).