Zavoláme vám Chci nabídku Objednávka
Novinky Zpět

Kdy volat 155 a kdy 112? Rozdíl, který může zachránit život!

23. 11. 2023
Zpět

V České republice se občané mohou v krizových situacích obracet na dvě hlavní tísňové linky: 112 a 155. Přestože obě slouží jako klíčový prostředek k poskytování okamžité pomoci, existují mezi nimi specifické rozdíly, které dělají volání na 155 často výhodnějším. Pojďme se podívat na to, jaké jsou v těchto číslech rozdíly, výhody a kdy je lepší volat 155 a kdy 112.

Obsah článku:

I když linka 112 poskytuje nezbytnou službu v různých nouzových situacích a je ideální volbou, pokud je potřeba koordinace více záchranných složek, volání na linku 155 je v mnoha případech vhodnější v situacích, kde je vyžadována především zdravotnická pomoc. Díky specializaci na zdravotnickou pomoc, přímému spojení se zdravotníky a možnosti okamžité odborné konzultace, nabízí linka 155 rychlejší a efektivnější reakci v kritických okamžicích, kde každá sekunda může být rozhodující.

Když jde o život, hraje se o čas. VOLEJTE 155!

Linka 155 je přímo spojena se zdravotnickými záchranáři. Operátoři této linky mají nejen vystudovanou vysokou školu v oboru zdravotnický záchranář, ale také absolvují intenzivní kurzy pro dispečery zdravotnické záchranné služby. Tato speciální příprava jim umožňuje poskytnout rychlou, efektivní a cílenou pomoc v případech zdravotních nouzí, a to i v situacích, kdy je třeba poskytnout pokyny pro první pomoc před příjezdem záchranného týmu.

Rozdíly v obsluze linky 112 a 155

Linka 112, která je univerzálním číslem tísňového volání pro celou Evropskou unii, je v České republice obsluhována Hasičským záchranným sborem, nikoliv Zdravotnickou záchrannou službou. V případě, že volající potřebuje zdravotnickou pomoc a zavolá na 112, hovor zvedne hasič záchranář, nikoliv dispečer ZZS (zdravotník záchranář). Proč je to tak důležité? Pokud bude volající potřebovat odbornou telefonickou asistenci, např. pro první pomoc na místě nehody, hasič ho přepojí na dispečera zdravotnické záchranné služby (ZZS), který má speciální školení a je odborně způsobilý k poskytování PP po telefonu. Toto přepojení může způsobit několikavteřinové zdržení, které je v kritických situacích nežádoucí. Hraje se o čas!

Vyhněte se přepojování ze 112 na 155. ZÍSKÁTE 45 VTEŘIN!

Zdržení, které nastává při přepojování hovoru z linky 112 na linku 155, může být v situacích vyžadujících okamžitou zdravotnickou pomoc klíčové. V těchto momentech může každá sekunda rozhodovat, a proto je přímé volání na 155 často efektivnější.

Délka přepojení hovoru od dispečera na 112 k dispečerovi na 155 se může lišit v závislosti na několika faktorech, včetně aktuálního zatížení obou tísňových linek a rychlosti, s jakou je identifikována potřeba zdravotnické pomoci. Přestože není možné přesně určit standardní dobu přepojení, většinou by tento proces měl být relativně rychlý, obvykle trvající od několika vteřin do jedné minuty.

V praxi to znamená, že jakmile operátor na lince 112 identifikuje, že volající potřebuje zdravotnickou pomoc, okamžitě zahájí proces přepojení na linku 155. Toto přepojení by mělo být zpravidla provedeno s minimálním zdržením, aby bylo zajištěno, že volající získá potřebnou pomoc co nejrychleji.

„Přepojení ze 112 na 155 v ČR trvá průměrně 45 vteřin. Mozek bez kyslíku začne odumírat již po 3-5 minutách.”“

Mozek je velmi citlivý a dlouhodobý nedostatek kyslíku může vést k jeho trvalému poškození. Proto je v situacích, kde je nutná rychlá lékařská pomoc, důležité co nejrychleji kontaktovat příslušnou záchrannou službu. V případě zdravotních nouzí je tak výhodné volat přímo na 155, aby se předešlo jakémukoli zdržení způsobenému přepojením hovoru.

Kdy volat 155 a kdy 112? UŽ VOLEJTE!

Vyhodnocení, kam volat, by mělo být založeno na nejrychlejším a nejefektivnějším způsobu zajištění potřebné pomoci v konkrétní situaci.

155 volejte, když jde o záchranu lidského života

112 volejte, když je nutná koordinace více záchranných složek

Kdy volat 155 a kdy 112? Rozdíl, který může zachránit život!
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka FIO Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference